Skyscraper large

شایعه ساخت هتل با برند خارجی؛ زوایای پنهان

dfg747d8f7gf - داریوش آل آقا dariosh al agha

داریوش آل آقا

وقتی در ماه می امسال مدیرعامل گروه هتل های روتانا (Rotana) در مصاحبه با شبکه NBC از تمایل گروهش برای سرمایه گذاری در صنعت هتل ایران خبر داد، کمتر کسی فکر می کرد که چند ماه بعد این خبر آنقدر جدی شود که حتی جزئیاتی همچون ساخت دو هتل در پایتخت و یک هتل در مشهد منتشر گردد.

گویا در آنزمان وی بیش از هر کس دیگر نسبت به بهبود شرایط سیاسی در فضای بین الملل و امکان سرمایه گذاری در صنعت گردشگری ایران با پایان یافتن دولت دهم خوش بین بود، هر چند که تا به امروز به نقل از معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث و گردشگری تمام این صحبت‌ ها در حد مذاکره است و قطعیتی برای حضور گروه هتل ‌های روتانا در ایران وجود ندارد و هنوز پروژه‌ ای آغاز نشده‌ اما این شایعه در خود نکاتی را پنهان دارد که می تواند در صورت به حقیقت پیوستن مسبب توفیقات سیاسی و اقتصادی بسیاری شود. در واقع می توان به این خبر به چشم یک سنگ محک نگریست؛ سنگ محکی که می تواند عیار اعتبار مذاکرات ژنو و وجه بین المللی دولت روحانی در تغییر نگاه دیگران به ما و نیز ادعاها و شعارهای داخلی را بسنجد.

دلیل این مدعا از این حیث است که رونق گردشگری و لزوم توجه به آن در طول ادوار گذشته انتخابات بیش از همه در شعارهای انتخاباتی روحانی و پس از آن در گفت و گوهای وی دیده شد که اگرچه قریب به اتفاق تمامی تصمیماتی که در این حوزه بعد از انتخابات تا به امروز گرفته شده با آن شعارها سنخیتی نشان نمی دهد اما بروز این اتفاق (ساخت هتل توسط یک شرکت خارجی) می تواند نشان از به سامان شدن شرایط برای حضور سرمایه و دانش دیگرانی که به حق در این زمینه به مراتب از ما جلوتر هستند، باشد؛ امری که بیش از هر عامل دیگر نیازمند فضای مطلوب روانی و امنیتی بین المللی است. آنچنان که در سال ۲۰۰۸ میلادی متعاقب سال اوج سرمایه گذاری های بین المللی در صنعت هتل و مبادلات آن (۲۰۰۷)، شرکت اماراتی Majid Al Futtaim زمینی را برای ساخت هتل در کشور خرید اما بواسطه نبود شرایط لازم به ویژه از لحاظ سیاسی و نوع نگاه دنیا به ایران، از ساخت هتل در ایران منصرف شد و زمین مذکور را فروخت.

اکنون از آخرین حضور یک برند خارجی هتل در کشور بیش از عمر انقلاب می گذرد و پس از گشایش هتل آزادی تهران در سال ۱۹۷۷ که بواسطه کنسرسیوم گروه هتل های Hyatt با شاه صورت گرفت، تا به امروز تنها در این سال های اخیر گروه هتل های Accor فرانسه با همکاری یک شرکت داخلی توانست دستی در ساخت هتل فرودگاهی امام داشته باشد و در گذر از بیش از سه دهه هیچ برند معتبر بین المللی هتل نتوانسته به صورت مستقیم و با نام خویش در این عرصه پا بگذارد. بنابراین ساخت هتل از سوی این برند با توجه به ماهیت ملموس و قابل روئیت آن برای مردم می تواند مهر تاییدی بر فصل تازه مناسبات ما با دیگران باشد حتی بیش از ادعای آزادی بخشی از دارایی های ایران و سایر دستاوردهای مذاکرات ژنو.

از سوی دیگر هر چند با ادعای رفع مشکلات بانکی در راه سرمایه گذاری و رونق اقتصادی، هنوز خبری از همکاری دوباره شرکت هایی که پیش از تحریم ها با طرفین ایرانی همکاری داشتند، نیست اما ساخت این هتل می تواند دلیل روشنی بر امکان حضور دوباره سرمایه و دانش خارجی در راه رونق اقتصادی کشور باشد.

fv98h7f9g5d

نمایی از هتل almurooj متعلق به گروه هتل های روتانا در امارت

ناگفته پیداست که بروز این اتفاق می تواند فرصت های متعددی را به همراه داشته باشد که بیش از همه جو حاکم سرمایه گذاری در گردشگری را روح خواهد بخشید. آنچنانکه عمر خدوری – مدیر اجرایی روتانا – هم ادعا کرده “در صورتی که گروهش موفق به ساخت سه تا چهار هتل در ایران شود و توسعه دهندگان و بازرگانان ایرانی آنچه را که انجام شده است دریابند، آنوقت انبوهی از فرصت ها را خواهیم دید.” پس رونق جریان های مالی و سرمایه گذاری در این بخش، دستاورد اصلی برای جامعه که همان “ایجاد فرصت های شغلی” است را به همراه خواهد داشت. همانطور که با برنامه ساخت دو هتل از سوی روتانا در افغانستان پیش بینی ایجاد ۴۵۰ تا ۴۷۰ فرصت شغلی می شود که ۹۰ درصد آن را بومی ها به دست خواهند آورد.

همین طور می توان به ایجاد فضای رقابتی در کیفیت هتل های کشور دلخوش بود. وقتی مدیران روتانا که با داشتن بیش از ۱۷ هتل خارج از امارت به ویژه در مصر و لبنان دارای تجربه موفق در ساخت هتل در کشورهای اسلامی هستند، اعلام می کنند که نزدیک به دو سوم گردشگران ایران را گردشگران مذهبی تشکیل می دهند با این حال شهر مشهد به لحاظ کیفیت هتل هایش پاسخگوی انتظارات نیست، نشان می دهد که در صورت حضور این برند و ساخت هتل در مشهد و تهران، “کیفیت خدمات” تعریف دوباره ای می یابد و اینکه حداقل یک نمونه و الگو برای تعیین استانداردهای کمی و کیفی در داخل برای مسوولان پیدا خواهد شد.

از سوی دیگر با حضور این برند که برنامه پنج ساله اش مشتمل بر ساخت ۵۰ هتل در کشورهای اسلامی و به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس است و سیاست قیمت گذاری آن بر پایه ملاحظات کیفی و رقابتی، بیش از هر وقت دیگر می توان به احقاق حق هتل ها نسبت به آزاد سازی قیمت هایشان امید داشت که نفع این مهم مسلما برای مردمی خواهد بود که می توانند معنای حق انتخاب را لااقل در گردشگری داخلی تجربه کنند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large