Skyscraper large

افزایش ١٠ درصدی آمار مرگ با چاقو

9d8fg777fروز گذشته خبرگزاری مهر با اعلام مرگ ۵۴۸ نفر با سلاح سرد در ۸ ماه نخست امسال روند رشد جرائم سلاح سرد را در آبان ماه گذشته شامل رشد ۱۰ درصدی دانست.

این خبرگزاری، رتبه بندی شهرهای کشور را به ترتیب با رتبه نخست برای تهران با ۸۰ فوتی و سپس‌ خراسان رضوی با ۴۷ فوتی و فارس با ۴۲ فوتی و استان های کهگیلویه وبویراحمد، بوشهر، زنجان، قم، مرکزی و یزد هر کدام با چهار فوتی آمار مرگ بر اثر اصابت سلاح سرد دانست و نوشت: “بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، ۵۴۸ نفر در ۸ ماهه نخست امسال بر اثر اصابت سلاح سرد کشته شدند.”

بنابراین گزارش، از کل متوفیات سلاح سرد در این مدت ۴۴۹ نفر مرد و ۹۹ نفر زن بودند این در حالی است که تعداد مردان فوت شده بر اثر اصابت سلاح سرد در ۸ ماهه سال گذشته ۴۴۷ و تعداد زنان ۱۱۲ نفر بود.

 بیش از ۳۵۲ هزار مراجعه نزاع به پزشکی قانونی 

مهر در ادامه گزارش خود از افزایش مرگ و میر توسط چاقو می نویسد: “در آبان ماه امسال نیز ۶۵ نفر بر اثر اصابت سلاح سرد در کشور جان باخته اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰٫۲ درصد بیشتر شده است. همچنین در این مدت ماههای مرداد و شهریور هر کدام با ۷۷ فوتی بیشترین آمار تلفات نشی از سلاح سرد را داشته اند.”

خبرگزاری تسنیم هم به تازگی در گزارشی در مورد افزایش آمار آسیب های اجتماعی و امنیت فردی در کشور نوشت: “در شش ماهه نخست سال جاری ۳۵۲ هزار و ۷۶ نفر به دلیل آسیب های ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که از این تعداد ۲۴۷ هزار و ۳۰ نفر مرد و ۱۰۵ هزار و ۴۶ نفر زن بودند.”

به گزارش این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، در نیمه اول سال جاری استان‌های تهران با ۵۸ هزار و ۵۹۱، خراسان رضوی با ۳۲ هزار و ۸۰۶ و اصفهان با ۲۶ هزار و هشت نفر بیشترین و استان های خراسان جنوبی با یک‌هزار و ۸۶۳، ایلام با دو هزار و ۳۳۰ و بوشهر با دو هزار و ۶۷۹ نفر کمترین مراجعین نزاع را داشته‌اند.

بر این اساس نیز در شهریور ماه امسال ۶۱ هزار و ۵۵۳ نفر به دنبال وقوع نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد مراجعین نزاع ۵۹ هزار و ۷۲۶ نفر بود، ۳٫۱ درصد بیشتر شده است. از کل مراجعین نزاع در شهریور امسال ۴۳ هزار و ۱۱۳ نفر مرد و ۱۸ هزار و ۴۴۰ نفر زن بودند. 

قانون، مانع جرم نمى شود

چندی پیش خبرگزاری فارس نیز در مطلبی به نقل از اللهیار ملک‌شاهی رئیس کمیسیون قضایی مجلس، در مورد پرونده «ممنوعیت سلاح سرد» از رأی منفی نمایندگان در کمیسیون قضایی و بسته شدن این پرونده پس از ۵ سال انتظار خبر داده و گفت: “وجود قوانین بدون نقص در این زمینه کافی است و در حال حاضر با تشدید مجازات قاچاق سلاح و مهمات، حاملان سلاح‌های شکاری به ۶ ماه تا ۱۰ سال حبس و حاملان سلاح‌های جنگی به ۳ تا ۱۰ سال حبس محکوم می‌شوند.”

ملکشاهی در ادامه تصریح کرد: “همچنین با تصویب قانون لغو مجازات شلاق، قاضی موظف است برای هرکسی که به چاقوکشی اقدام کرده بازداشت موقت صادر کند. مسلماً چاقو مورد استفاده مشروع و نامشروع دارد،  که ما هم باید هر چیزی را که امکان استفاده مجرمانه دارد ممنوع کنیم.”

وی ادامه داد: “قانون مانع از جرم نمی‌شود، آیا با وجود اینکه بر اساس قانون حمل مواد مخدر اعدام دارد، مخدری حمل نمی‌شود؟ اگرچه خوشبختانه قوانین فعلی در بحث سلاح و مهمات به خوبی در کشور اجرا می‌شود و احکام صادره در دادگاه‌ها گواه این مدعاست.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large