Skyscraper large
رييس كميسيون حقوقى و قضايى مجلس ششم در گفتگو با راه دیگر:

مخالفان رفع حصر ناچارند کوتاه بیایند

98df7g777f

مژگان مدرس علوم

در آستانه روز نهم دی، حملات بخش‌هایی از حاکمیت علیه معترضان سال ۸۸ و رهبران جنبش سبز از تریبون‌‌های نماز جمعه و رسانه ملی شدت گرفته است. این در حالی است که میرحسین موسوی و مهدی کروبی و زهرا رهنورد بیش از هزار روز در حصر بسر می برند و در طی این مدت نه اتهامی به آنها تفهیم شده و دادگاهی برایشان برگزار شده است.

حجت الاسلام ناصر قوامی، نماینده مجلس ششم به “راه دیگر” می گوید: “افرادی که الان تریبون بدست دارند و صحبتهای تند و افراطی می کنند، همان کسانی هستند که اوضاع مملکت در عرصه داخلی و بین المللی را به اینجا کشاندند. از فضای بسته سیاسی کشور بگیرید تا گرانی های و اوضاع وخیم اقتصادی و فساد اداری؛ تمام این اوضاع آشفته محصول همینگونه برخوردهای افراطی است.”

وی با نادر خواندن اینگونه برخوردهای افراطی در دنیای سیاست، ادامه می دهد: ” نمایندگان مجلسی که نماینده مردم هستند و موظف به دفاع و حمایت از حقوق مردم هستند، از پشت تریبون مجلس می گویند که شخصیت های انقلابی کشور یعنی آقایان موسوی و کروبی و خاتمی باید اعدام شوند! شما عمق فاجعه را ببنید؛ باید به حال مملکتی که نماینده مردم آن که بر مسند مجلس تکیه زده و باید از حقوق همه مردم بدون تبعیض دفاع کند این سخنان را در خانه ملت می زند گریه کرد. واقعا این رفتارها و برخوردها در دنیای سیاست نادر است.”

در ۹ دی ۱۳۸۸ حاکمیت در واکنش به اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در تاسوعا و عاشورای ۱۳۸۸ بطور سازماندهی شده جمعیتی را به صحنه راهپیمایی کشاند. حکومت از تمام ابرازهای خود از جمله مرخصی دادن به کارمندان، تعطیلی کارخانه ها و مدارس و… برای کشاندن مردم به صحنه تظاهرات استفاده نمود. حمید بقایی معاون اجرایی رئیس جمهور در دولت دهم بعدها اعتراف کرد که “در همین ماجرای ۹ دی خودمان گروه راهپیمایی راه انداخته بودیم و خودم هم صف اول بودم همه کارمندان هم آمدند…”

اگرچه حاکمیت تلاش کرد با برگزاری راهپیمایی در تهران و سایر شهرها، جنبش سبز را منزوی کند اما اعتراضات مردمی روز بروز گسترده تر می شد. پس از بالا گرفتن اعتراضات مردمی و افزایش سرکوب آنها توسط نیروهای امنیتی، در ۲۵ بهمن ٨٩ دستور حصر خانگی رهبران جنبش سبز صادر شد.

اما این اقدام نه تنها نتوانست میان رهبران جنبش سبز و مردم فاصله بیاندازد، بلکه پس از گذشت سه سال رفع حصر تبدیل به یکی از مطالبات مهم مردم بویژه در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم شد.

حجت الاسلام قوامی با بیان اینکه پیش بینی چشم انداز آینده فضای سیاسی داخل کشور سخت است، تصریح می کند: “هر لحظه ممکن است اتفاقی غیرقابل پیش بینی بیفتد. از همین رو کسانی که مخالف رفع حصر هستند و این حرفهای تند را در مورد آقایان کروبی و موسوی می زنند نهایتا ناچارند در مقابل افکار عمومی کوتاه بیایند؛ چراکه آقایان موسوی و کروبی خدمات زیاد و طولانی برای کشور و مردم داشته اند. بنابراین هر چند خود من شخصا امیدوار نیستم اما این احتمال وجود دارد که بر اثر فشارهای داخلی و خارجی از آنها رفع حصر صورت بگیرد.”

98fg77fمسئله رفع حصر رهبران جنبش سبز و آزادی زندانیان سیاسی یکی از چالش های مهم پیش روی دولت یازدهم بوده است. اما حسن روحانی علی رغم تلاش ها و رایزنی هایی که برای رفع حصر و باز شدن فضای سیاسی کشور انجام داده، تاکنون موفق نبوده است امری که ممکن است موجب ناامیدی مردم شده و به ایجاد شکاف بین مردم و دولت بیانجامد.

منتقدان اصلاح طلب دولت یازدهم می گویند دولت تلاش خود را برای گشایش عرضه سیاست خارجی و عرصه اقتصادی کشور گذاشته است، در حالیکه توسعه اقتصادی بدون توسعه سیاسی به شکست خواهد انجامید.

نماینده مجلس ششم در این زمینه بیان می کند: “تحریمی که بر کشورمان تحمیل شده است و ستمهایی که کشورهای خارجی بر مردم ایران وارد می کنند، محصول تندروی های این طیف کوچک از جامعه است که متاسفانه از بالا پشتیبانی و هدایت می شوند.”

این فعال اصلاح طلب می افزاید: “دولت آقای روحانی در عرصه سیاست خارجی و اقتصادی کشور موفق عمل کرده اما قضاوت در مورد عملکرد دولت یازدهم در عرصه سیاست داخلی در این مدت زمانی کوتاه کمی دشوار است و باید صبر کرد. اگرچه مذاکرات ایران با کشورهای اروپایی و آمریکا بسیار مهم و خوب بود و در کل شکستن تابوی مذاکره با آمریکا و توافقنامه ای که برای کوتاه مدت به امضاء رسید از کارهای مفید دولت بوده است و در داخل کشور هم در عرصه اقتصادی شاهد آرامش بازار هستیم و گرانی های افسارگسیخته تا حدودی متوقف و کنترل شده است؛ اما اینکه آیا مطالبات مردمی که به ایشان رای دادند برآورده شده است یا نه، قضاوتی است که مردم باید بکنند.”

حجت الاسلام قوامی با انتقاد از انحصار رسانه ملی و وارد کردن اتهامات به اصلاح طلبان می گوید: “پریشب آقای حداد عادل از تریبون صدا و سیما که باید رسانه ملی باشد اتهاماتی را نثار اصلاح طلبان می کند اما کسی نیست به ایشان بگوید که آیا این عدالت است که شما که دسترسی به رسانه ملی دارید و یکطرفه هر چه اتهام ناروا است به بخشی از جامعه بزنید؟ متاسفانه تریبونی هم که در اختیار اصلاح طلبان قرار نمی دهند که از خود دفاع کنند و جواب این تهمت ها را بدهند. اما اینها توجه ندارند که این حرفها باعث تقویت اصلاح طلبان می شود و نه تخریب زیرا مردم دقیقا می فهمند که این حملات و تهمت ها برای چیست و این تخریب ها بر روی پایگاه مردمی اصلاح طلبان تاثیری ندارد.”

وی در پایان با اشاره بر مشکل مهم پیش روی اصلاح طلبان اظهار داشت: “الان مشکل اصلی مسئله رد صلاحیت اصلاح طلبان در انتخابات آتی مجلس است که متاسفانه علت رد صلاحیت اصلاح طلبان هم رویکرد شورای نگهبان است. در این فضای دوگانه در کشور هم باید توجه داشته باشیم که اینگونه نیست که اصولگراهایی که ملایم هستند و تفکرات افراطی ندارند در این فضا و واکنش های افراطی بی تقصیر هستند، بلکه آنها در پس پرده این جریانها را حمایت و پشتیبانی می کنند. در هر حال امیدواریم شرایط داخلی کشور بهتر شود و شاهد رقابتی سالم در انتخابات مجلس باشیم.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large