Skyscraper large

تلاش مسموم تندرویان ایران و آمریکا

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

در حالی که انتظار می‌رفت پس از توافقات صورت گرفته در ژنو شاهد روند مطلوبی در حل پرونده هسته‌ای ایران و رفع نگرانی‌های جامعه بین‌الملل در این خصوص باشیم، اقدام دور از منطق وزارت خزانه‌داری آمریکا و طرح ۲۶ سناتور این کشور در اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران موجب خوشحالی تندرویان داخلی ایران گردیده است.

این تندرویان که در توافقی نانوشته با همتایان آمریکایی خود قرار دارند و بدون نگاه به توافقات صورت گرفته در ژنو، تنها به این میاندیشند که چرا باید دیواری از بی‌اعتمادی و تقابل که بین ایران و غرب وجود دارد ترک برداشته شود و احتمالی از توافق بوجود آید.

این افراد که در طی سالیان گذشته همواره بر طبل عناد با جامعه جهانی کوبیده بودند‌، توافقات ژنو را مرگی برای ادامه این سیاست می‌دیدند و با اعلام این موضع از سوی سناتورهای آمریکایی باز هم به جوش و خروش در آمده و با اعلام این امر که آمریکاییان قابل اعتماد نیستند، خواستار لغو یک جانبه توافقات صورت گرفته از سوی ایران شده‌اند.

این در حالی است که گروهی از مقامات سابق دیپلماتیک، امنیتی و نظامی آمریکا نیز در گزارشی تحت عنوان “گزینه راهبردی در خصوص ایران؛ توازن فشار و دیپلماسی”، به سران ایالات متحده توصیه کرده‌اند که توان خود را برای مذاکره مستقیم با ایران به کار بندد.

اعلام این مساله از سوی جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، که اعلام کرد “تصویب تحریم‌های جدید در سنا در مسیر مذاکرات اختلال ایجاد کرده، دیپلماسی آمریکا را زیر سوال برده، باعث تقویت گزینه نظامی شده و در نهایت در صورت وضع این تحریمها، باراک اوباما آن را وتو می کند” نشان از این امر دارد که دولت آمریکا بر خلاف برخی تندرویانش در راه عقلانیت در مسیر مذاکرات قدم بر می‌دارد.

این امر با واکنش محمد جواد ظریف هم روبرو شد که اعلام کرد هر چند در چند روز گذشته اقدامات نامناسبی از سوی آمریکایی ها صورت گرفت و برخی دوستان که از ابتدا دل خوشی از برنامه اقدام ژنو نداشتند مرگ زودرس آن را اعلام کرده‌اند، اما ما با جدیت مذاکرات ژنو را دنبال می‌کنیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با موضع گیری در قبال این رخداد، ضمن بیان اینکه مردم نخواهند گذاشن تندروها امید بوجود آمده در کشور را از بین ببرند، تاکید کرد: افراطی‌ها در ایران و آمریکا یک هدف مشترک دارند، برهم زدن توافق ژنو!؛ بعضی می‌خواهند این بازی را به هم بزنند اما باید بدانند مردم به آنها اجازه چینین کاری نخواهند داد.

وی در ادامه گفته است: اوباما هم در آمریکا از سوی افراطیون در رابطه با این توافقنامه در فشار است و باید او هم پاسخگوی مذاکرات خود باشد و افراطیون در دو طرف فکر می کنند جنگ تنها چیزی است که می تواند مشکلات را حل کند.

این اعلام مواضع از سوی دولت‌مردان دو کشور نشان از این دارد که تندرویان آمریکایی نیز همانند همتایان خود در تهران از این توافقات دل خوشی ندارند و با منافع آنان در تضاد قرار گرفته است و به دنبال سنگ‌اندازی در این مسیر هستند.

بدون تردید این اقدام از سوی برخی سناتورهای امریکایی که با مخالفت کاخ سفید و جمع بسیاری از نمایندگان سنا مواجه شده است از لحاظ روانی فضا را به سود مخالفان مذاکرات تغییر خواهد داد اما مهم این است که ایران نباید اسیر این گونه فضا سازی‌ها گردد.

در شرایط کنونی که ایران و جامعه بین‌الملل سعی دارند مسیر درست و منطقی خود را طی کنند، این گونه اقدامات از سوی مخالفان امری طبیعی است که نظیر این امر را نیز در اعلام موضع افراطیون داخلی پس از توافقات صورت گرفته مشاهده شده است.

نشست ژنو این باور را به مردم ایران و جامعه بین‌الملل نشان داد که بر خلاف تابوی ساخته شده، ایران و غرب می‌توانند در سر میز مذاکره بنشینند و به توافق برسند و تابوی این سیاست که دشمنی با غرب جزو ذات جمهوری اسلامی است، شکسته شود، هرچند این امر به مذاق افراطیون دو طرف خوش نیامده و هریک به روشی سعی می‌کنند زیر میز توافق زده و ادامه بازی را مجددا به خواست خود که همانا ادامه دشمنی است، برگردانند.

در شرایط کنونی منطق ایجاب می‌کند ایران باید تحت فشارها و تبلیغات داخلی از مذاکرات پیش رو عقب‌نشینی نکند و مذاکرت را ادامه دهد و سخنان رییس جمهور آمریکا و اعلام مواضع اتحادیه اروپا نیز همگی نشان از این امر دارد که دو طرف بر ادامه این روند مصر هستند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large