Skyscraper large

احیای قلب تپنده تئا‌تر ایران

sd6f54ss-روشنک آسترکی-roshanak astaraki

روشنک آسترکی

بنای زیبایی که به عنوان قلب تپنده تئا‌تر ایران شناخته می‌شود، در چند سال اخیر شرایط غم انگیزی داشت اما گویا هشدار‌ها و فشار هنرمندان و اهالی فرهنگ وزارت فرهنگ و ارشاد دولت یازدهم را تحت تاثیر قرار داده و طی هفته‌های اخیر مسوولان گوناگونی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حتی مدیران شهرداری از این بنا بازدید کردند و تئاتری‌ها امیدوار شدند شاید دست نوازشی بر سر این ساختمان خاطره‌انگیز کشیده شود.

همچنین روز گذشته اتابک نادری، رئیس تئاترشهر از راه‌اندازی سیستم برق اضطراری این مجموعه خبر داد و تأکید کرد کارهای جزئی مربوط به برق اضطراری پشت صحنه‌ سالن‌ها نیز طی روزهای آتی انجام می‌شود. رئیس مجموعه تئا‌تر شهر درباره اولویت بعدی مدنظر این بازسازی افزود: قرار است در اولویت بعدی سیستم اعلام و اطفای حریق تئاترشهر راه‌اندازی شود. 

وی در پایان درباره برنامه‌ریزی انجام شده برای بازسازی تئا‌تر شهر با توجه به برگزاری سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر در بهمن‌ماه سال جاری یادآور شد: در نشستی که با آقای کاراندیش معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین دفتر طرح‌های عمرانی وزارت ارشاد داشتیم قرار شد تا بخشی از بازسازی به ترتیب اولویت تا جشنواره تئا‌تر فجر انجام شود.

از سوی دیگر قادر آشنا، مدیر اداره کل هنرهای نمایشی نیز در بازدیدی که ابتدای هفته جاری از این بنا داشت، گفته بود: مجموعهٔ تئا‌تر شهر اعتبار تئا‌تر ایران است و حقیقتا به بازسازی نیاز دارد ما جشنوارهٔ فجر را پیش رویمان داریم و برای همین باید اولویت‌های را برای مجموعه در نظر بگیریم، بازسازی صندلی‌ها، ‌درهای ورودی و مسائلی از این دست می‌تواند تا پیش از جشنواره حل شود و مسائل اساسی مثل سیستم اطفاء حریق و برق بعد از جشنواره مورد رسیدگی قرار گیرد. او اظهار امیدواری کرد به فضای بیرونی تئا‌تر شهر که در حال حاضر اصلا مناسب این مجموعه نیست، رسیدگی شود. 

مرکز تئا‌تر حرفه‌ای دارد جان می‌دهد

تئا‌تر شهر مهم‌ترین بنای تئاتری کشور است که ۴۱ سال پیش به جای کافه شهرداری ساخته شد و در حال حاضر با چهار سالن فعال مرکز تئا‌تر حرفه‌ای است. اما اکنون در مهم‌ترین مرکز تئا‌تر ایران ابتدایی‌ترین امکانات وجود ندارد. چندی پیش خبرگزاری ایسنا گزارشی تصویری از تئا‌تر شهر منتشر کرد که تخریب در جای جای این بنای قدیمی را نشان می‌داد. گزارش‌ها نیز حاکی از آبگرفتگی مکرر راهرو‌ها بر اثر پوسیدگی لوله‌های آب و فاضلاب و نشت آنان است.

به گفته مسولان این مجموعه فرهنگی، باید در این ساختمان سیستم اعلام حریق نصب شود و بحث عایق‌بندی آبراه‌ها و ایزوگام پشت‌بام که در چندین قسمت آسیب‌دیده و مصالح باقیمانده از بازسازی تئا‌تر شهر در سال ۸۶ نیز به ایزوگام آسیب زده، باید حل شود.

همچنین کلیه در‌ها و راهروهای مجموعه باید به تابلوهای هشداردهنده و راهنمای خروج‌های اضطراری تزیین شوند که به گفته مدیر این مجموعه نصب این تابلو‌ها الزامی است و تزیینی نیست. زیرا اگر برق مجموعه و ژنراتور اضطراری قطع شود خروج مخاطبان در تاریکی خطرساز خواهد بود.

از سوی دیگر تجهیزات صدا و نور سالن‌های مجموعه به تعمیرات جدی نیاز دارد. آسانسور‌ها کار نمی‌کنند، برخی راه پله‌ها نرده ندارند و بسیاری از صندلی‌ها قابل استفاده نیستند. 

ساخت و ساز و تخریب محوطه بنا

طی سالهای گذشته ساخت و ساز در اطراف بنای مدور تئا‌تر شهر آغاز شده است. بخش مهمی از این ساخت‌وساز‌ها درست در ورودی محوطه مقابل تئا‌تر شهر صورت می‌گیرد. جایی که چند سال پیش برای ایستگاه مترو در نظر گرفته شده بود و با وجود اعتراض تئاتری‌ها و سازمان میراث فرهنگی که تئا‌تر شهر را ثبت ملی کرده است؛ نه‌تن‌ها فقط در همین بخش خیابان ساخته شد، که برخلاف قولی که مسوولان قبلی قطار شهری داده بودند ایستگاه آن منظر بصری ساختمان تئا‌تر شهر را نیز مخدوش کرد. البته مسوولان مترو قصد داشتند هواکش مترو را هم که بدون طراحی بود در بخشی که برای اجرای تئا‌تر خیابانی در نظر گرفته شده بسازند که این‌بار شورای شهر تهران اجازه این کار را نداد. اما این تنها مشکل این روزهای این ساختمان نیست.

از چند ماه پیش شهرداری تهران با هدف تسهیل ترافیک در این معبر مهم شهری اقدام به ساخت زیرگذر در این چهارراه کرد؛ زیرگذری که قراین موجود حاکی از به پایان‌رسیدن ساخت آن دارد. نکته قابل توجه در ساخت این زیرگذر علاوه بر آشفتگی این معبر شهری-که با توجه به حجم ساخت‌وساز طبیعی است- برهم‌ریختن توازن و تعادل در مقابل تئا‌تر شهر است. مسوولان شهرداری در ابتدای ساخت این گذرگاه شهری اعلام کرده بودند که قصد دارند بخشی را که از سمت تئا‌تر شهر خارج می‌شود بدون نمای بیرونی به بهره‌برداری برسانند و از آن‌جایی که ایستگاه مترو نیز منظر بصری تئا‌تر شهر را برهم زده ورودی آن را تخریب و به این زیرگذر متصل کنند.

اما وضعیت این روزهای منطقه نشان می‌دهد که نه‌تن‌ها شهرداری تصمیمی به اتصال این سازه به مترو ندارد که قصد دارد ورودی مجزا با طراحی بیرونی در اینجا بنا کند. در حال حاضر درست در بخش شمالی محوطه مقابل تئا‌تر شهر جایی که از سمت چهارراه به این محوطه وارد می‌شود، جایی که سه‌پایه تزیینی قرار دارد سازه‌ای فلزی نصب شده است و نشان از آن دارد که قرار است بقیه تکه‌های این ورودی نیز به زودی روی آن افزوده شود. ساخت این سازه باعث می‌شود تا منظر بصری این بنای ثبت‌شده در آثار ملی بار دیگر مخدوش شود و دیدش از غرب خیابان انقلاب اسلامی و جنوب و شمال ولیعصر کور شود.

علی سردار افخمی معمار طراح تئا‌تر شهر، این سازه را با توجه به مدوربودن صحنه تئا‌تر سنتی ایرانی به صورت مدور طراحی کرد. ساختمان یک استوانه است که دایره‌ای با قطر دو برابر آن زیرزمین آن را احاطه کرده است. همین مدل در خارج از ساختمان نیز رعایت شد و در محوطه بیرونی ساختمان دایره‌ای بر محور حوضی که در مرکز این محوطه بود طراحی شد. این حوض برای آن طراحی شد که در مناسبت‌های مختلف توسط الوارهایی پوشانده شود و برای اجرای نمایش‌های سنتی ایرانی یا نمایش‌های خیابانی مورد استفاده قرار گیرد.

سردار افخمی با الگوی کلوسئوم‌های رومی جایگاه‌هایی برای تماشاگران طراحی کرد که تا پیش از استقرار قطار شهری در این منطقه در زمان اجراهای نمایش‌های خیابانی تماشاگران می‌نشستند. این سکو اکنون از ورودی تئا‌تر شهر کم شده است.

حال هنرمندان و اهالی فرهنگ امیدوارند پروژه بازسازی این بنا در نیمه راه‌‌ رها نشود و تا پایان ادامه یابد و مهم‌ترین پاتوق هنرمندان و تئاتری‌های کشور جانی دوباره بگیرد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large