Skyscraper large

سونامی مخدر؛ سکوت مسئولان

f89gh777g«ما عملاً چیزی به نام ستاد مبارزه با مواد مخدر نداریم. وقتی که چند سال از آخرین جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر با شرکت اعضای آن و ریاست رئیس جمهور می‌گذرد، عملاً ستاد مبارزه با مواد مخدر تأسیس شده و تنها ما دبیرخانه مبارزه با مواد مخدر داریم در حالی که دبیرخانه با ستاد بسیار فرق می‌کند؛ طی چند سال گذشته چند جلسه با حضور ریاست رئیس جمهور تشکیل شده است؟ یک حادثه در کشور رخ می‌دهد و رئیس جمهور سریع آن را پیگیری می‌کند اما این مواد مخدر بلای جان هزاران جوان شده است کاری انجام نمی‌شود.» 

به تازگی خبرگزاری داشجویان ایران، در گزارشی با عنوان ” سونامی تولید مواد مخدر در مقابل ما قرار دارد ” به نقل از رئیس‌ پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا نوشت :”به اندازه‌ای که پلیس مساله مواد مخدر را جدی گرفته، سایر دستگاه‌های فرهنگی آن را جدی نگرفته‌اند. سونامی و سیل تولید مواد مخدر با ترفند‌های سیاسی و اقتصادی در مقابل ما قرار دارد.”

به گزارش ایسنا، سردار علی مویدی در مناظره اخیر تلویزیونی که با موضوع “علت عدم ریشه کنی مواد مخدر” برگزار شد، گفت: “واقعیتی که امروز در کشور با آن مواجهیم کشور افغانستان است که باید آن را بپذیریم و اینکه سونامی و سیل تولید مواد مخدر با ترفند‌های سیاسی و اقتصادی در مقابل ما قرار دارد.” 

«مشکل فرهنگی» را قبول ندارم

بنابراین گزارش وی با بیان اینکه باید بپذیریم دست پنهانی مواد مخدر را در دنیا اداره می‌کند که بیخ گوش ما قرار دارد گفت: ” اگر این مساله را قبول داریم که این سیل به راه افتاده است، برای من پلیس، بهزیستی،‌ آموزش و پرورش و غیره زشت است که پس از ۳۵ سال بگوییم فقر فرهنگی داریم. در حال حاضر در حوزه پلیس صاحب نظر و مدل هستیم و در دنیا به عنوان یک الگو مطرحیم. به نظر می‌رسد امکانات وجود دارد اما از نظر رسانه‌ها کاری برای آن نشده که باید پاسخگو باشند. یک موضوع غیرقابل اثبات و اندازه‌گیری به نام «فرهنگ» را عنوان می‌کنیم که هیچ وقت نمی‌توانیم آن را اندازه بگیریم و بفهمیم که کی با فرهنگ هستیم و کی بی‌فرهنگ، لذا با گفتن اینکه ما مشکل فرهنگی داریم را قبول ندارم بلکه معتقدم این حرف عملاً شانه خالی کردن از مسئولیت است.”

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه اگر فقر فرهنگی وجود دارد در میان بعضی مسئولان دستگاه‌های مختلف است گفت: “آن عزم و اراده که در پلیس و قوه قضاییه وجود دارد در سایر دستگاه‌ها وجود ندارد و به اندازه‌ای که پلیس مساله مواد مخدر را جدی گرفته سایر دستگاه‌های فرهنگی آن را جدی نگرفته‌اند.”

 وی درباره اینکه آیا برخورد قضایی با قاچاقچیان مناسب بوده است یا خیر؟ عنوان کرد: “اگر از من بپرسید به عنوان یک پلیس می‌گویم آن طور که من می‌خواهم نبوده، اما تلاش‌های دستگاه قضا در این ارتباط خوب بوده است، هرچند ایراداتی مانند اینکه شاید در برخی استانها برخی آرای قضات اشتباه صادر شده است، وجود داشته باشد.”

مؤیدی اگر بخواهیم عملکرد دستگاه‌ها را مصداقی بررسی کنیم بعد از گذشت ۱۰ سال باید عملکرد هر کدام از دستگاه‌ها واضح و مشخص باشد. با بررسی عملکرد دستگاه‌ها متوجه می‌شویم که کدامیک کم‌کاری کردند. 

عملاً چیزی به نام ستاد نداریم

وی با بیان اینکه فعالیت مناسب در مرزها و کنترل عرضه مواد مخدر رافع مسئولیت دیگر دستگاه‌ها نمی‌شود، گفت:” ما عملاً چیزی به نام ستاد مبارزه با مواد مخدر نداریم. وقتی که چند سال از آخرین جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر با شرکت اعضای آن و ریاست رئیس جمهور می‌گذرد، عملاً ستاد مبارزه با مواد مخدر تأسیس شده و تنها ما دبیرخانه مبارزه با مواد مخدر داریم در حالی که دبیرخانه با ستاد بسیار فرق می‌کند؛ طی چند سال گذشته چند جلسه با حضور ریاست رئیس جمهور تشکیل شده است؟ یک حادثه در کشور رخ می‌دهد و رئیس جمهور سریع آن را پیگیری می‌کند اما این مواد مخدر بلای جان هزاران جوان شده است کاری انجام نمی‌شود.”

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه روحانی در این مدت کوتاه که ریاست ستاد مبارزه با مواد مخدر را برعهده گرفته خوب کار کرده است، گفت:‌ “احمدی‌نژاد هم اوایل دوران ریاست جمهوری جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر را تشکیل می‌داد.”

وی درباره اینکه آیا در حال حاضر آشپزخانه‌ای وجود ندارد که منهدم شود یا عملکردها ضعیف بوده است؟ اظهار کرد: “تهیه مواد مخدر صنعتی به لحاظ شرایط حفظ آن در هر نقطه‌ای ممکن است به عنوان تهدید مطرح شود، اما در تلاش هستیم که از تهیه مواد پیش‌ساز آن جلوگیری کنیم.” 

اعتیاد بیش از ۱۰ درصد جمعیت کشور

حسین ذبحی معاون قضایی دادستان کل کشور نیز در این مناظره با بیان اینکه در حال حاضر یک میلیون و ۳۵۰ هزار معتاد حرفه‌ای داریم، گفت: “با احتساب اینکه هر خانواده دارای پنج عضو باشد می‌توان گفت که در حال حاضر هفت میلیون نفر (۱۰ درصد از جمعیت جامعه) گرفتار مصیبت اعتیاد هستند. اینکه گفته می‌شود مبارزه در سالهای گذشته در سطوح مختلف و در حوزه قضایی، انتظامی، مثبت و نتیجه بخش بوده یا نه؟ باید به این مسائل توجه داشت که اعتیاد نتیجه قاچاق مواد مخدر است و هدف نیز کشاندن افراد به اعتیاد برای نابودی جامعه است.

معاون قضایی دادستان کل کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر با شرایط مختلفی مواجه هستیم، گفت: اشکال مواد، متفاوت شده و یک واقعیتی به نام افغانستان در همسایگی ایران وجود دارد که تولیدات خود را افزایش داده است و در گذشته مرزها چنان ناامن بودند که قاچاقچیان به شهرهای مرزی از جمله سیستان و بلوچستان و خراسان حمله می‌کردند و اقداماتی چون گروگانگیری انجام می‌شد، اما امروز انسداد مرزها آنها را ناامید کرده به طوری که از مرزهای زمینی به مرزهای آبی گسیل شده‌اند. 

همه چیز مطلوب است

وی با ابراز خوشبینی از وضعیت اعتیاد در کشور شرایط زندان‌ها را از لحاظ پاک بودن مواد مخدر مطلوب توصیف کرد و در ضمن مدعی شد که امروز، تولید شیشه مخدر در کشور تحت کنترل است.

معاون قضایی دادستان کل کشور درباره اینکه احمدی مقدم پیش از این عنوان کرده بود قوانین مبازه با مواد مخدر به اندازه کافی بازدارنده نیست گفت: شاید در اوایل کار نقایصی از لحاظ قانونی داشتیم، اما برخورد قضایی و انتظامی در امر مبارزه بسیار موثر و جوابگو بوده، به طوری که کارگاه‌ها و لابراتوارهای شیشه کاهش یافته و به موارد جزئی تبدیل شده و می‌توان گفت امروز تولید شیشه تحت کنترل است.

وی درباره اینکه عنوان شده در مواردی، قاچاقچیان زودتر از پلیس از دادگاه بیرون می‌روند، گفت: “در دوره قبل از اصلاح قانون مشکل اساسی این بود که افراد زیادی با میزان کمی مواد مخدر دستگیر می‌شدند و به زندان‌ها می‌رفتند و شیوع اعتیاد در زندان‌ها آنچنان نگران کننده شد که کارشناسان نیز به این نتیجه رسیدند که زندان جای معتادان نیست، بنابراین با اصلاح قانون در سال ۸۹ مقرر شد این مشکل به صورت ریشه‌ای حل شود که نتیجه آن راه‌اندازی مراکز ماده ۱۵ و ۱۶ قانون نگهداری از معتادان شد. اگر موارد قانونی مراکز ۱۵ و ۱۶ به درستی و خوب اجرا شود قطعا شاهد کاهش تقاضا خواهیم بود، اما امروز شاهد هستیم پس از سه ماه از زمان راه‌اندازی این مراکز و ابلاغ قانون هنوز تعداد کافی از این مراکز در اختیار نیست و زمانی که پلیس معتادان متجاحر را دستگیر می‌کند، ظرفیت لازم برای نگهداری در اردوگاه‌ها وجود ندارد.” 

هرمزگان مقام اول قاچاق مواد مخدر در کشور

گزارش های دیگر نیز در این خصوص از افزایش ۱۵ درصدی کشفیات مواد مخدر در کشور خبر داده و بالاترین مقام را هم به استان هرمزگان داده اند.

بنابراین گزارشات، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، هرمزگان را رکوردار کشفیات مواد مخدر در میان همه یگان های ناجا دانست و در جمع خبرنگاران در بندرعباس با اشاره به آمار هشت ماهه امسال بیان کرد: “بیش از ۳۵۰ تن انواع مواد مخدر کشف و ضبط شده که بیش از ۷۵ تن آن مربوط به هرمزگان است. کشفیات مواد مخدر در مقایسه با هشت ماه سال قبل، ۱۵ درصد افزایش یافته است. بیش از ۸۰ درصد از ۳۵۰ تن انواع مواد مخدر در مرز شرق و حاشیه شرقی کشور و ۲۰ درصد بقیه در داخل کشورکشف شده است.”

وی با بیان اینکه هرمزگان به میدان جنگ نابرابر با مواد مخدر تبدیل شده، افزود: “این استان به میدان نبرد نابرابر با مافیای مواد مخدر بدل شده است. کشف محموله هفت تنی اخیر که کار مشترک پلیس امارات و هرمزگان بود از جمله کشفیات منطقه است که نتایج آن حتی در وجهه بین‌المللی نیز قابل توجه است.”

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با بیان اینکه پلیس مبارزه با مواد مخدر، روزانه با بیش از ۴۰ کشور تبادل اطلاعات دارد اضافه کرد: “با کشورهای منطقه‌ای اقدامات خوبی با همکاری وزارت امور خارجه، ستاد مبارزه با موادمخدر، نیروی انتظامی به وجود آمده و این تعامل در حوزه پلیس میان کشورهای منطقه شکل گرفته و در حال گسترش است. 

کمبود اطلاع رسانی برای ۱۲ میلیون دانش آموز

احمد حاجبی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران هم با حضور در این برنامه با تاکید بر اینکه برای مصون‌ سازی نوجوانان و جوانان در برابر اعتیاد باید آنان را واکسینه کرد، گفت: “در حال حاضر مهمترین مخاطب همه دستگاه‌ها بیش از ۱۲ میلیون دانش آموزی است که اطلاعات لازم را در حوزه مواد مخدر ندارند و ما باید پیشگیری را از مدارس آغاز کنیم. “ 

اعتیاد، چهارمین بار مالی بر نظام سلامت

وی افزود: “در حال حا ضر پس از سوانح رانندگی، بیماریهای قلبی و ریوی، چهارمین رتبه از لحاظ بار مالی توسط اعتیاد به نظام سلامت وارد می‌شود.”

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: “صاحبنظران مسئله اعتیاد را ناشی از عدم کارایی در مدیریت جامعه می‌دانند و عوامل متعددی از جمله عوامل فردی، اجتماعی، محیطی و خانوادگی عامل اصلی بروز این پدیده شوم است.”

وی با بیان اینکه فقر یکی از عوامل اجتماعی در این زمینه محسوب می‌شود، عنوان کرد: “مسئله اعتیاد مسئله‌ بسیار بزرگی است و بزرگ بودن آن و هجمه‌ای که وجود دارد ما را بر آن می‌دارد که به عنوان یک موضوع هوشمند به مسئله اعتیاد نگاه کنیم.” 

بازگشت ۹۵ درصد معتادان به اعتیاد

حاجبی تاکید کرد: “سود میلیاردی نمی‌گذارد سوداگران آرام بنشینند هرچند که وزارت بهداشت نیز در اوج این هجمه‌ها آرام نبوده و در حال حاضر ۵۲۹۲ مرکز درمانی برای اعتیاد دارد و ۱۰۹ مرکز گذری نیز در راستای حمایت از بی‌خانمان‌ها فعالیت دارند.”

وی با تاکید بر اینکه از هر ۱۰۰ نفر معتادی که به سمت درمان اعتیاد می‌روند، ۹۵ درصد به مصرف دوباره روی می‌آورند، عمده علت این بازگشت را نبودن درمان مداری برشمرد و گفت: “ذات بیماری به گونه‌ای است که دوباره عود می‌کند و مثال روشن آن بیماری سرطان است که علیرغم شیمی درمانی عود می‌کند. تاکید وزارت بهداشت بر درمان نگهدارنده است، درمان نگهدارنده ۶۰ درصد ماندگاری دارد.” 

تبانی قاچاقچیان و فریب مأمور قانون

اما خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران هم در مطلبی با اشاره به سخنان معاون قضایی دادستان کل کشور خبر از تبانی قاچاقچیان برای فریب مأموران خبر داده و نوشت: “در برخی موارد قاچاقچیان از پیش با یکدیگر تبانی می‌کنند که قانون را فریب دهند، تا در صورت دستگیری تنها یک نفر قاچاق مواد مخدر را به گردن بگیرد و دستگیر شود.”

حسین ذبحی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در واکنش به این مسئله که چرا برخی قاچاقچیان دانه‌درشت علی‌رغم صدور حکم قضائی و گاهاً اعدام، در بیرون از زندان به سر می‌برند، اظهار داشت: “این مسئله با این مفهوم به هیچ وجه صحت ندارد ولی این امکان وجود دارد که از یک قاچاقچی چند‌ده کیلو مواد مخدر کشف شود ولی به‌واسطه اینکه وی به‌عنوان معاونت در قاچاق مواد مخدر تحت تعقیب قرار می‌گیرد بتواند با قرار تأمین آزاد شود.”

معاون قضائی دادستان کل کشور بیان کرد: “در برخی موارد قاچاقچیان مواد مخدر با یکدیگر تبانی می‌کنند که قانون را فریب دهند تا در صورت دستگیری تنها یک نفر قاچاق این مواد را به‌عهده بگیرد و دستگیر شود، به‌عنوان مثال ما چندین گزارش مربوط به این موضوع داشتیم که مثلاً در خودرویی که چهار سرنشین داشته در لحظه دستگیری تمام سرنشینان این خودرو با قرار قبلی مسئولیت مواد کشف شده را به گردن یک نفر انداخته بودند و وی نیز این مسئله را گردن گرفته بود. در چنین مواردی مسئولیت مواد مخدر کشف شده به گردن آن فردی است که قاچاق این مواد را به‌عهده گرفته و حتی برای پلیس نیز هیچ دلیلی برای رد این موضوع و شک راجع به آن وجود ندارد. لذا در این موارد برای افرادی که از اصل ماجرا مطلعند چنین تصوری به وجود می‌آید که قاچاقچیان پس از بازداشت توسط پلیس، رها می‌شوند.”

ذبحی در ادامه با تأکید بر اینکه پلیس و دستگاه قضائی تمام تلاش خود را برای بستن راه‌های فرار قاچاقچیان مواد مخدر به کار گرفته است، افزود: “ما این آمادگی را داریم که گزارشات مردمی را درباره آشپزخانه‌های مواد مخدر صنعتی و قاچاقچیان مواد مخدر دریافت کنیم و نتیجه آن را در اسرع وقت در اختیار مردم قرار دهیم.  هویت و اطلاعات افرادی که گزارشات خود را برای ما ارسال می‌کنند به‌صورت کاملاً محرمانه نزد دستگاه قضایی محفوظ می‌ماند و حتی اطلاعات شخصی و هویت گزارش‌دهندگان در اختیار پلیس نیز قرار نخواهد گرفت.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large