Skyscraper large

این چاره‌ى کار نیست!

f6g5h4g44g

آنا اشراقی

رهبر جمهوری اسلامی، به تازگى در دیدار با اعضاى شوراى عالى انقلاب فرهنگى، از نفوذ آنچه که تهاجم فرهنگى مى خواند به درون خانواده خود خبر داده و گفته است که «نوه‌هایش نیز نام ستاره‌های غربی را بهتر از نام دانشمندان ایران می‌شناسند».

او در همین دیدار به آسیب پذیرىِ نظام در برابر “تهاجم فرهنگی” و نیز شرایط ناگوار آسیب‌های اجتماعی اشاره کرده و از افزایش اعتیاد و طلاق و جنایت و فساد مالی در کشور گلایه دارد.

اما در کشف علت این وضعیت مثالى مى زند و مى گوید: ”یکى از تأثیرات تهاجم فرهنگى دشمنان، افزایش سرقت مسلّحانه از بانک‌ها است.”

پیش از هر چیر در قدم اول باید خشنود بود که مسئولان نظام دیگر بحران را انکار نمى کنند؛ این کم سابقه است که رهبر جمهورى اسلامى به صراحت از افزایش اعتیاد و طلاق و جنایت و فساد مالی بگوید.

قدم اول در اصلاح و تغییر، پذیرش بحران است و از این بابت، باید سخنان آیت الله خامنه اى را یک قدم به پیش دانست. 

پس از این نکته مهم اما نباید از یاد برد که غولى به نام تهاجم فرهنگى ساختن و همه چیز، حتى سرقت از بانک ها را هم به گردن آن انداختن، چاره کار نیست. 

کیست که نداند افزایش سرقت، روشن ترین نشانه ى شیوع فقر در جامعه است؟ کیست که نداند اقتصاد در جهان امروز از سیاست مطلقا جدا نیست و نخستین تاثیر تصمیمات سیاسى در اقتصاد ظاهر مى شود؟ 

اگر طبق قانون اساسى، رهبر جمهورى اسلامى، تعیین کننده سیاست هاى کلى نظام و داراى ولایت مطلقه است چرا علت افزایش فقر را در سیاست هاى نظام جستجو نکنیم؟ 

این در حالى است که بیشتر کسانى که مقصر همه چیز معرفى مى شوند امروز در محدودیت به سر مى برند؛ روزنامه‌های غیرخودی، سانسور و توقیف و یا ناچار به خودسانسوری می‌شوند  و روزنامه‌نگاران و نویسندگان، خانه‌نشین و منزوی و زندانی شده اند. رسانه هاى حکومتى همه ى مجارىِ اطلاع رسانىِ رسمى را بر عهده دارند و ماهواره ها و سایت ها گرفتار پارازیت و فیلتر اند اما باز هم وزیر ارشاد از آمار ۷۱ درصدی مخاطبان شبکه‌های ماهواره‌ای می‌گوید. 

اینجاست که پس از اعتراف به بحران، باید قدم دوم را هم شجاعانه برداشت و از همه ایرانیان که کشورشان را دوست دارند خواست تا براى حل بحران مشارکت کنند و همه اختلافات را براى نجات کشورشان کنار بگذارند.  

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large