Skyscraper large

پایتخت موشها و کلاغ ها!

6g5f4hfg555gروز گذشته دبیر علمی کنفرانس ملی «مدیریت بحران، اچ.اس.ِای ضمن اظهار اینکه در تهران هفت نوع موش وجود دارد که فقط یک نوع آن ایرانی است و مابقی مهاجر هستند، مدعی شد که تعداد۶۰  میلیون موش زیر پوست پایتخت وجود دارند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا،  پرویز پیران  روز گذشته در نشست خبری نمایشگاه تخصصی و کنفرانس ملی مدیریت بحران و اچ اس ای و شریان های حیاتی، صنایع و مدیریت شهری گفت: “در چند سال گذشته براساس مطالعات شورای شهر، ۲۰ میلیون موش در تهران وجود داشت که اگر روند تصاعدی ازدیاد موش ها را در نظر بگیریم این تعداد به ۶۰ میلیون موش رسیده است .” 

تهران پایتخت مشکلات

این در حالیست که روزنامه اعتماد هم در هفته گذشته از هجوم کلاغ ها و موش ها خبر داده و نوشته بود: ” تهران، پایتخت مشکلات است. شاید خیلی‌ها تهران را به آلودگی هوا و ترافیک شناخته باشند، اما تهران مشخصات دیگری هم دارد. مردم پایتخت با ۳۰میلیون موش و ده‌ها هزار کلاغ هر روز زندگی می‌کنند. در این خصوص اقدمات شهرداری تهران هیچ کمکی به کنترل جمعیت این دو مزاحم نکرده است و هر روز جمعیت آنها بیشتر و موش‌ها چاق‌تر می‌شوند. عدم رفتار مناسب شهروندی از سوی مردم و ریختن زباله‌ها به جوی‌ها و خیابان‌ها باعث رشد تعداد کلاغ‌ها و موش‌ها شده است.”

این گزارش در ادامه می نویسد: “به گفته شهردار سابق منطقه یک تهران که منطقه اشرافی هست، حدود یک‌سوم زباله‌های این ناحیه از داخل جوی‌ها جمع‌آوری می‌شود. از طرف دیگر کلاغ‌ها هم زباله‌خوار هستند و البته غذای مورد علاقه‌شان موش است. مردم برای موش‌ها غذا تولید می‌کنند و کلاغ‌ها موش‌ها را می‌خورند. چرخه خطرناکی که در تهران به وجود آمده است و مسوولان خبری از آن ندارند.” 

بهشت کلاغ ها و موش ها

این روزنامه در مطلب خود با اشاره به اظهارات مرتضی، یک مغازه دار در خیابان ولیعصر می نویسد: “گاهی اوقات که بیکار می‌شویم و در پیاده‌رو ایستادیم، این موش‌ها را می‌بینیم که به دنبال غذا روی زمین می‌آیند و به سرعت به جای خود برمی‌گردند. تعدادشان زیاد شده است. قبلا این همه نبود و حتی به این بزرگی هم نبودند.”

اعتماد می افزاید :”این نظر خیلی از مردم خیابان ولیعصر است. علاوه بر موش‌ها، کلاغ‌های تهران هم به خاطر کاشت بیش از اندازه درختان کاج زیاد شده‌اند. کلاغ موجود زباله‌خواری است که می‌تواند همانند موش از هر چیزی تغذیه کند. زیاد شدن تعداد کلاغ‌ها با توجه به آلودگی هوای تهران که اجازه زندگی به پرنده دیگری را نمی‌دهد نگران‌کننده است. این در حالی است که چند سال پیش حتی کلاغ‌ها هم از دست آلودگی تهران دست به مهاجرت زدند اما حالا به تازگی با راه‌اندازی دریاچه‌های شهری و کاشتن درخت تعداد آنها زیاد شده است.” 

موش ها ناقل بیش از ۲۷ نوع بیماری 

اعتماد همچنین در ادامه به نقل از اسماعیل کهرم، مشاور رییس سازمان محیط زیست می نویسد: “جمعیت موش‌ها را حدود ۳۰ میلیون قطعه است. اکثر پزشکان معتقدند موش‌ها ۲۷نوع بیماری دارند که برای مردم و محیط زیست می‌توانند بسیار خطرناک باشند. در سرشماری که نزدیک به سه سال پیش توسط شهرداری تهران انجام شد تعداد آنها را سه برابر مردم تهران تخمین زده بودند. موش‌ها در هر جایی که حرکت می‌کنند از خود اثری به جای می‌گذارند که موش دیگری اگر از آن ناحیه رد شود، متوجه حضور همنوع خودش می‌شود. این از مخرب‌ترین نوع حیوانات برای شهر است.” 

ترس مغازه دار

این مطلب در ادامه از قول رضا، فروشنده‌یی در خیابان انقلاب نوشت: “نخستین باری که این موش‌ها را دیدم به چند سال قبل برمی‌گردد، خیلی اندازه معقولی داشتند و زیاد هم نبودند. اما چند روز پیش که یکی از آنها را دیدم، ترسیدم، موش بسیار بزرگی بود که مدت زیادی در پیاده‌رو می‌چرخید. به نظرم باید هر چه سریع‌تر برای کنترل جمعیت آنها اقدام شود.” 

روش های شهرداری

امیرحسن جعفری، قائم‌مقام ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران هم در گفت‌وگو با اعتماد درباره موش‌های تهران گفته است: “شهرداری تهران اقدامات مشخصی که در دنیا برای کنترل موش‌ها وجود دارد را انجام می‌دهد. شهرداری به سه روش مبارزه فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی موش‌ها را نابود می‌کند. در مبارزه شیمیایی از سم‌هایی استفاده می‌کنیم که موش بعد از چند روز می‌میرد، زیرا اگر موش‌ها متوجه شوند که غذایی آنها را به سرعت از بین می‌برد از آن استفاده نمی‌کنند. به همین خاطر ما برای این مساله از سم‌های تاخیری استفاده می‌کنیم. آنها زیرزمین بعد از چند روز دفن می‌شوند که هیچ‌گونه آلاینده و خطری برای محیط زیست ندارد. در روش فیزیکی شهرداری عده‌یی را مسوول گشت‌زنی کرده است تا با سیمان حفره‌ها و شکستگی‌ها را درست کنند و به نوعی زیستگاه موش را از بین ببرند. در روش مکانیکی هم از تله و تفنگ بادی استفاده می‌کنیم که برای تفنگ بادی نیروی انتظامی با مردم همکاری می‌کند.” 

این گزارش وجود زباله ها و عدم توجه برخی شهرندان به رعایت بهداشت در این خصوص را مسبب این پدیده دانسته و به نقل از کهرم نوشت: ” برای کنترل جمعیت کلاغ‌ها باید کمتر زباله تولید کنیم. هر چقدر زباله بیشتر باشد این پرنده هم بیشتر است. البته کلاغ به اندازه موش‌ برای محیط زیست آسیب به حساب نمی‌آید، اما ممکن است در بعضی نقاط به دنبال فرزند خود بگردد که باعث آسیب به انسان‌ها می‌شود.” 

مبارزه شیمیایی با موش‌ها

به نوشته این روزنامه، مبارزه شیمیایی مکمل سایر شیوه‌های مبارزه با موش همواره مد نظر برنامه‌ریزان و سیاستگذاران امر مبارزه بوده است اما آنچه تاکنون این شیوه مبارزه را از مسیر اصلی و جایگاه واقعی خود دور کرده تاکید بیش از اندازه روی این شیوه مبارزه و به فراموشی سپردن دیگر شیوه‌ها است. سموم موش‌کش در شهر تهران از نوع ضد انعقادی نسل جدید با ماده موثر برودیفاکوم به دلایلی توصیه می‌شود. برودیفاکوم نسبت به سایر سموم ضد انعقادی نیمه‌عمر طولانی‌تری در بدن موش دارد، برودیفاکوم برای موش‌ها سم قوی به شمار رفته به طوری که نتیجه مصرف یک وعده از آ‎ن سم منجر به مرگ جونده خواهد شد. برودیفاکوم در محیط مقاوم بوده به طوری که در معرض تابش مستقیم خورشید تا ۳۰ روز بدون تغییر باقی می‌ماند. برودیفاکوم نسبت به سایر سموم خطر کمتری برای انسان دارد. سم کلرات از نسل دوم ترکیبات کشنده جوندگان بوده و موثر در مواردی است که مقاومت به مشتقات وارفارین و کلرو فاسینون مشاهده می‌شود، حاوی بایترکس ماده ناسازگار با ذائقه انسان است.

سم فاکورات؛ این سم ساخت کشور ایتالیا بوده و دارای رتبه‌بندی درجه یک از سازمان بهداشت جهانی است (جهت مبارزه با موش). ماده اصلی سم موش‌کش فاکورات ماده ضد انعقاد برودیفاکوم بوده که علیه جوندگان مقاوم به سایر ضد انعقادها کاملا موثر است. در ترکیب حبه‌های موش کش فاکورات ماده موثر برودیفاکوم ۰۰۵/۰ گرم و ماده جذب‌کننده در آن تا ۱۰۰ گرم موجود است. 

از قصور مردم تا جهش ژنتیکی موش ها

در ادامه کهرم، مشاور رییس سازمان محیط زیست درباره علت بزرگ شدن موش‌ها می‌گوید: “موش‌ها از تنها چیزی که می‌ترسند، آنفلوآنزاست که احتمال دارد بچه‌های آنها به آن مبتلا شوند. به همین خاطر سعی می‌کنند که با افزایش وزن خود، حرارت بیشتری در بدن‌شان بماند که سرما نخورند. زمانی که آقای بافنده شهردار منطقه یک تهران بود اعلام کرد که یک سوم زباله‌های این منطقه را از داخل جوی‌ها جمع‌آوری می‌کنند. اگر کمی دقت کنیم متوجه می‌شویم که منطقه یک تهران اشرافی‌ترین منطقه تهران است. رفتار شهروندی و شهری مردم خود ما با ریختن زباله‌ها به داخل معابر باعث افزایش این موجودات می‌شود. ما برای آنها غذا می‌ریزیم و آنها هم رشد می‌کنند و تکثیر می‌شوند. موش‌های تهران به خاطر اینکه از سرمای تهران در امان بمانند دچار یک جهش ژنتیکی شده‌اند. شهرداری هیچ موفقیتی نداشته است، باید رفتار شهروندان را درست کرد تا بتوانیم جمعیت موش‌ها را کنترل کنیم. این را باید بدانیم که هیچ‌وقت از دست موش‌ها در امان نخواهیم ماند. وقتی در افغانستان تله موش چهار هزار ساله پیدا می‌شود، باید به دنبال روش‌های جدیدی برای کنترل آنها باشیم.” 

موش های ۱۲۰ هزار تومانی

پیشتر نیز رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر تهران اعلام کرده بود که برای از بین بردن هر موش در تهران، ۱۲۰ هزار تومان هزینه می شود.

رحمت الله حافظی در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرده بود: “مجموع بودجه هایی که برای تحقیقات، اجرای تله گذاری، عقیم سازی و سایر روشهای امحای حیوانات موذی از جمله موش در تهران انجام می شود را که بر تعداد سالانه امحای موشها در تهران تقسیم کنیم، عدد ۱۲۰ هزار تومان به دست می آید، یعنی هر موش مرده در تهران، ۱۲۰ هزار تومان خرج روی دست شهروندان می گذارد.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large