Skyscraper large
داوود هرامیداس باوند در گفتگو با "راه ديگر":

دولت باید با خویشتنداری به مذاکرات ادامه دهد

d65g444f

مژگان مدرس علوم

با گذشت قریب به یک ماه از توافق هسته ای مقدماتی در ژنو، جریانهای تندرو در داخل ایران و آمریکا تمام تلاش خود را برای ناکام ماندن این تفاهمنامه گذاشته اند. در اواخر آذرماه وزارت خزانه داری آمریکا اسامی نوزده شرکت و فرد حقیقی و حقوقی را به لیست تحریم شدگان اضافه کرد؛ اقدامی که با واکنش های منفی در داخل همراه بود.

دولت باراک اوباما بارها از کنگره خواسته است که از تحریم‌های جدید علیه ایران خودداری کند. روز گذشته نیز، باراک اوباما در سخنرانی پایان سال ۲۰۱۳ با اشاره به تلاش‌های سناتورها و نمایندگان آمریکایی برای تصویب تحریم‌های تازه، بار دیگر تکرار کرد که برخی می‌خواهند در برخورد با ایران سختگیر جلوه کنند، اما تحریم‌های جدید اکنون ضرورتی ندارند.

طی روزهای اخیر نیز سنای آمریکا از طرح جدید خود برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه تهران خبر داد، پس از آن کاخ سفید اعلام کرد، چنانچه تحریم‌های جدیدی علیه ایران در کنگره به تصویب برسد، اوباما مصوبه‌ مربوطه را وتو خواهد کرد.

دکتر داوود هرامیداس باوند، استاد حقوق و روابط بین الملل در این زمینه به “راه دیگر” می گوید: “بر اساس قانون اساسی آمریکا، رییس‌جمهور حق دارد که طرح مصوب کنگره را وتو کند که در این صورت، مصوبه وتو شده لازم‌الاجرا نخواهد بود. پیش از این هم موردی بود که در کنگره تصویب شده و به مجلس سنا رفته و اوباما هم خواسته بود که سنا رسیدگی اش را به حالت تعلیق در بیاورد. آقای کری هم  صحبت کرده بود و موافقت شد که برای شش ماه رسیدگی سنا به تاخیر بیفتد. اما یکی و دو تا از نمایندگان چند روز پیش نکته جدیدی را مطرح کردند که احتمالا در طلب بودند تا تحریم های جدیدی را به تصویب برسانند، اما این نمایندگان باید نظر دیگران را جلب کنند تا طرح قانونی را بصورت قطعنامه بدهند تا به کمیسیون مربوطه برود و اگر کمیسیون آن را پذیرفت به مجلس برود. اما مطابق قانون اساسی آمریکا رئیس جمهور این حق را دارد که مصوبه ای که از کنگره می گذرد را وتو کند، البته در صورتیکه کنگره نسبت به وتو شدن طرح مصوب اعتراض داشته باشد، طرح بار دیگر به رأی گذاشته می‌شود و اگر حداقل دو سوم نمایندگان هم در سنا و هم در مجلس نمایندگان به آن رأی دهند، طرح مصوب بدون نیاز به تأیید رییس‌جمهور لازم‌الاجرا می‌شود.”

همزمان و به موازات اقدامات سناتورها و نمایندگان آمریکایی، برخی از جریانهای تندرو در داخل ایران نیز از محتوای توافق دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم با قدرت‌های جهانی ابراز نگرانی کرده و قصد دارند دولت را در این زمینه تحت فشار قرار دهند.

محمدرضا باهنر، از نمایندگان محافظه‌کار مجلس، در انتقاد از عملکرد سیاست خارجی دولت گفته است که ممکن است مجلس، دولت را به رساندن غنی‌سازی اورانیوم به سطح ۶۰درصد ملزم کند.

همچنین، صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه تاکید کرده است: “اگر بناست همچنان تحریم‌ها ادامه یابد چه فرقی می‌کند که بهانه آن، فعالیت هسته‌ای کشور باشد یا ادعاهای حقوق بشری یا اتهام دفاع از تروریسم؟ متاسفانه آمریکایی‌ها از توافق صورت‌گرفته، تفسیرهای عجیبی ارائه می‌کنند که هیچ شخص عاقلی آن را نمی‌پذیرد و این رفتار مویدی است بر ریشه‌های بی‌اعتمادی عمیقی که ملت ایران به آمریکا و هم‌پیمانانش دارد.”

f+hf5g4gدکتر هرامیداس باوند با قابل پیش بینی بودن این تندروی ها در ایران و آمریکا تصریح می کند: “تندروی ها در آمریکا بخصوص لابی های اسرائیل در کنگره و حزب جمهوری خواه آمریکا و هم تندورهای اصولگرا یا بنیادگرا در ایران که مخالف مجموعه فرآیند انتخابات و مذاکرات و گفتگو ها با غرب هستند، قابل پیش بینی بود. در داخل ایران به شدت مترصد هستند نقاط ضعفی پیدا کنند و بصورت مبالغه آمیز دولت را مورد انتقاد و تهاجم قرار دهند. اما اگر قرار است دولت مذاکرات خود و سیاستی که در پیش گرفته را بخاطر نظرات کیهان و غیره متوقف و عقب نشینی کند بر خلاف درخواست هیجده میلیون رای مردم ایران به دولت است و این عقب نشینی مغایر با وعده های آقای روحانی در سیاست خارجی مبنی بر گفتگو و تنش زدایی است.”

رئیس پیشین کمیته حقوق مجمع عمومی سازمان ملل در ادامه می افزاید: “در این مدت فرآیند تفاهمهای در ژنو بازتاب مثبت در تمام کشورهای جهان کشورهای ذی ربط و ذی مدخل در اروپا و آمریکا داشته است. بنابراین مخالفت های تندروها از قبل هم وجود داشته و تندروهای هر دو کشور ایران و آمریکا منتظرند تا اگر احتمالا موارد منفی پیش می آید از آن در مقام انتقاد و تغییر روند موجود استفاده کنند. به اعتقاد من در مقابل دولت باید خویشتن داری را در پیش بگیرد و تصمیماتی که اتخاذ کرده و گامهای اولیه آن برداشته شده را با حس نیت ادامه دهد؛ چراکه مصالح و منافع مملکت اقتضا می کند این مذاکرات به یک سرانجام مطلوبی منتهی شود. بخصوص با توجه به شرایط کنونی که ایران در یک بن بست و تنگناهای خاصی قرار گرفته و فراتر از آن می توانم بگویم لب پرتگاه قرار گرفته است. بنابراین منافع و مصالح اقتضا می کند برای برون رفت از این وضعیت مذاکرات سازنده با حسن نیت پیگیری شود تا به نتایج مطلوب برای طرفین دست پیدا کنند.”

مذاکرات کارشناسی ایران و کشورهای گروه ۱+۵، که از اواخر دو هفته پیش بدنبال فهرست جدید تحریم های آمریکا متوقف شده بود از شب پنج‌شنبه از سر گرفته شده و همچنان ادامه دارد.

محمد جواد ظریف، در گفتگو با سی بی اس گفته است که ناخرسندی ایران در مورد این اقدام آمریکا به توقف مذاکرات منجر نمی شود و این روند نمرده و مذاکرات ادامه دارد، زیرا به نفع همه است.

دکتر باوند با تاکید بر ماهیت روند مذاکرات خاطرنشان می کند: “باید به این نکته توجه داشته باشیم که اضافه شدن نام نوزده شخص حقیقی و حقوقی به فهرست تحریم ها ارتباطی به ماهیت روند مذاکرات ایران با کشورهای گروه ۱+۵ ندارد. اینها دو مقوله جدا هستند، اما به لحاظ زمانی اعلام آن در این مقطع زمانی هرچند گفته اند مربوط به تحریم های گذشته بوده است اثر منفی در اذهان ایرانیان گذاشته و انتظار نداشتند این فهرست در این شرایط اعلام شود. با این وجود به لحاظ ماهیت و رویه مشکلی برای مذاکرات ایران و کشورهای گروه ۱+۵ ندارد.”

سخنگوی جبهه ملی ایران در پایان می گوید: “در هر حال این موضوع هم که خبری شد که در مذاکرات کارشناسی هیئت ایرانی بعنوان اعتراض جلسه را ترک کرد، رسما از سوی دولت اظهارنظری درباره علت آن نشد و الان هم که دور تازه مذاکرات از سر گرفته شده است. توافقنامه هم بر سر اصول کلی پیرموان بیست درصد غنی سازی، آب سنگین اراک و مسئله سانتریفیوژهای نطنز و فردو بود؛ منتهی در رابطه با پیاده و اجرایی کردن این تفاهمات کلی مذاکرات جدیدی پیش بینی شده که الان در حال انجام است. اما اینکه این مذاکرات در یک فضای مساعد و موفقیت آمیز یا در یک فضای مورد اختلاف در حال انجام است و تا الان چه نتیجه ای داشته، باید صبر کرد.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large