Skyscraper large
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

یا باید تسلیم می‌شدیم یا جنگ می‌شد؛ هوشیاری مردم نجات مان داد

+d6gh555fgرییس مجمع تشخیص مصلحت نظام مى گوید شرایط کشور به جایى رسیده بود که یا باید تسلیم می‌شدیم یا جنگ رخ می‌داد، اما هوشیاری و آگاهی مردم بوده که ما را از بحران نجات داد.

 به گزارش ایسنا، هاشمی رفسنجانى گفت: ما تحریم بوده و هستیم. تحریم بسیار جدی است. آخرین تحریمی که با تدبیر فعلا متوقف شد اگر اعمال می‌شد ایران به طور کلی محاصره می‌شد و ما از راه‌های دریایی خود محروم شده و مشکلات فراوانی برایمان ایجاد می‌شد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که خداوند به ما کمک زیادی کرد، گفت: شما گمان می‌کنید که ما این شرایط را به وجود آوردیم در صورتی که این هوشیاری و آگاهی مردم بوده که ما را از بحران نجات داده است. مردم ما امروز اکثریت تحصیل‌کرده و باسواد هستند و به ماهواره و اینترنت دسترسی دارند. اوضاع را رصد کرده و آگاهانه برخورد می‌کنند.

هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: شرایط بدی بود یا باید تسلیم می‌شدیم یا جنگ رخ می‌داد، اما مردم ما همانگونه که می‌خواستند شرایط اعتدال را در کشور حاکم کردند، این اعتدال مربوط به تفکر مردم است.

وی افزود: مردم برای نجات خود و کشور به این راه متوسل شدند. اولین قدم نیز خوب برداشته شده البته انتقادات و اعتراضاتی هم است اما اولین گام برداشته شده و فضا آرام و مردم امیدوار شده‌اند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: من طی این دو روز با هیات‌های اروپایی دیدار داشتم. آنها گفتند که اوباما تسلیم اسرائیل است. او را تحت فشار قرار دادند که تحریم‌ها را امضا کند. اگرچه شش ماه نباید این اتفاق می‌افتاد.

هاشمی رفسنجانی گفت: امروز با نخست‌وزیر سابق ایتالیا دیدار داشتم. او نیز می‌گفت ما اروپایی‌ها به خاطر عهدشکنی از آمریکا عصبانی هستیم و در جلسه شورای وزرای خارجه تصمیم گرفتیم مستقلا تحریم‌های اروپا را کاهش داده و رفع کنیم.

وی اظهار کرد: ما به ایشان گفتیم ما مسلمان هستیم اگر چیزی را امضا کنیم پای امضای خود ایستاده و خلاف عهد نمی‌کنیم. بالاخره کار به تماس تلفنی وزیر امور خارجه آمریکا و ایران کشید و از سوی وزیر خارجه آمریکا اعلام شد که باید مذاکرات را ادامه دهیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: ما امیدواریم به تدریج تحریم‌ها برداشته شود. من می‌دانم در آینده راه‌ها باز می‌شود و بسیاری از چیزهایی که امروز در مضیقه هستیم برداشته می‌شود.

هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: الان چهار هزار طرح عمرانی از دولت قبل مانده که برای آن هیچ اعتباری نداریم. به اندازه ۲۴۰ تا ۲۵۰ طرح پول داریم، این گرفتاری بزرگی است.

وی اظهار کرد: ما نفت و گاز فراوانی داریم. پتروشیمی ما می‌تواند در سال ۴۰ میلیارد دلار برایمان از طریق صادرات پول بیاورد اما در تحریم هستیم و دستمان بسته است.

هاشمی رفسنجانی افزود: وقتی هم مذاکرات می‌خواهد شروع بشود عده‌ای اعتراض کرده و از سازشکاری حرف به میان آوردند، اما رهبری فرمودند که اینها بچه‌های انقلاب هستند.

وی ادامه داد: وقتی که اولین امضا را کردند دوباره اعتراضات شروع شد که چرا امضا کردید اما رهبری فرمودند آنچه که در گزارش آمده پیروزی است و من از تلاش‌ها تشکر می‌کنم. در نتیجه این بیانات بود که زبان افراد معترض بسته شد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: گفته‌های رهبری در این سه مقطع به داد ما رسید و خاصیت ولایت فقیه همین است که مواظب باشد طغیان نشود.

هاشمی رفسنجانی گفت: الان تا حدودی راه‌هایی باز شده است. ما طلب‌های زیادی از کشورهای مختلف داریم که نفت ما را خریدند اما به دلیل تحریم‌ها نتوانسته‌ایم پولمان را بگیریم که به تدریج این راه‌ها باز می‌شود و پول‌ها برمی‌گردد.

وی گفت: حرکت اقتصادی، سازندگی و توسعه در کشور ایجاد شده که امیدواریم بیکاری را کاهش دهد. امروز بیکاری‌های کشنده‌ای داریم. بسیاری جوانان تحصیلکرده ما بیکارند. ۲۵ درصد این تحصیل‌کرده‌ها امروز بیکار هستند، راه‌حل نیز همین است که دارد انجام می‌شود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large