Skyscraper large
واكنش مجلس به ديدار اروپايی‌ها با پناهى و ستوده

گفته بودیم مخالفیم؛ کار کى بود؟٬

dfg456f55f

عکس از اکو نیوز

کاظم جلالی٬ رییس مرکز پژوهش‌های مجلس و رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و اتحادیه اروپا٬دیدار هیات پارلمان اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی را “مخفیانه” توصیف کرده و گفته که مجلس مخالف بوده و نمیداند چه کسى این دیدار را هماهنگ کرده؛ وى گفته است: “اروپایی‌ها به اندازه کافی حرف اپوزیسیون را شنیده‌اند حالا مقداری هم حرف دولت و مردم ایران را بشنوند”.

جلالی گفته است که این هیات پیش از سفر به ایران درخواست دیدار با پناهی و ستوده را تقدیم مقام‌های جمهوری‌اسلامی کرده: “قبل از سفر این هیات چیزی به ما منتقل نشد فقط در یک مقطعی وزارت امور خارجه نامه داد که چون آن گروه سوسیالیستی اروپا که به ایران سفر کردند با آن دو شخص داشتند به آنها وعده داده شد که اگر هیات پارلمانی اروپا هم بیاید به آنها هم اجازه ملاقات داده می‌شود. همان زمانی که این موضوع مطرح شد من و آقای بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی گفتیم که ما به عنوان مجلس مخالف این اقدام هستیم و دلیل ما هم این بود که نباید این سفر حاشیه دار شود”.

به گفته جلالی این دیدار “مخفیانه” و در “سفارت یونان” و با حضور “سفرای اروپایی” انجام شده است. جلالی همچنین گفته است که “ما به عنوان مجلس برای این سفر برنامه‌ریزی کردیم و در این برنامه به خوبی مشخص است که هیچ گونه ملاقاتی قرار ندارد”.

با وجود تاکید جلالی مبنی بر برنامه‌ریزی این سفر از سوی مجلس٬ محمدحسن آصفری٬ عضو کمیسیون امنیت ملی٬ گفته است که مجلس اطلاعی از برگزاری این دیدار نداشت: “متاسفانه دعوت از این هیئت و حضور آنها در تهران از طرف مجلس شورای اسلامی نبود؛ آقایانی که اینها را بدون هماهنگی مجلس دعوت کرده‌اند، باید پاسخگو باشند. عده‌ای از نمایندگان مجلس هشتم کار دعوت از هیئت پارلمانی اروپا را انجام داده بودند و ما در مجلس نهم هیئت دوستی ایران و اروپا نداریم. کسانی که مقدمات حضور این هیئت در تهران را فراهم کرده بودند اکنون باید پاسخگوی دیدار آنها با نسرین ستوده و جعفر پناهی باشند. مطمئنا مجلس شورای اسلامی این موضوع را به جد پیگیری می‌کند و اینگونه اقدامات سبب می‌شود که افرادی که به دنبال بهره‌برداری سیاسی هستند، سوءاستفاده بیشتری کنند و میدان را برای عرض اندام عقاید و افکار خود مناسب ببینند. سال گذشته نیز هیئت پارلمانی اروپا قصد حضور در تهران و دیدار با عناصر فتنه را داشت که با مخالفت ما در مجلس نهم مواجه شدند اما امروز باید کسانی که آنها را به ایران آوردند، پاسخگوی این اقدام خلاف قانون هیئت پارلمانی اروپا در دیدار با عناصر فتنه، باشند”. 

هم‌زمان مرضیه افخم٬ سخنگوی وزارت خارجه٬ پیرامون این دیدار و همچنین دعوت از این هیاتگفت: “سفر هیأت‌های پارلمانی خارجی به ایران و برنامه‌ریزی‌های آنها در چارچوب دیپلماسی پارلمانی، ما بین مجلس و مناطق دیگر با نظر مجلس شورای اسلامی تنظیم می‌شود و وزارت امورخارجه تنها وظایف خودش صرفا در خصوص برنامه‌های رسمی و هماهنگی‌های لازم را به عهده دارد. در این سفر مجموعه دست‌اندرکاران چنین سفری را در راستای منافع نظام طراحی کردند”.

این سخنان افخم اما با واکنش نمایندگان مجلس روبه‌رو شد؛ از جمله عبدالرضا مصری در این زمینه چنین گفت: “هماهنگی تمامی سفرهای هیات های پارلمانی خارج به ایران و تیم ایرانی به خارج با وزرات خارجه می باشد. وزرات خارجه به نشانه اعتراض می‌بایست سفیر کشور یونان را در راستای دخالت در امور داخلی کشور ایران احضار و از وی توضیح بخواهد. در قبال اقدام ناصحیح هیات پارلمانی اروپا در ایران هیات های پارلمانی ایران نیز اقدام متقابل انجام دهند”.

هیات هشت نفره‌ای از اعضای پارلمان اروپا که در ایران به سر می‌برند٬ هفته گذشته و در سفارت یونان٬ با نسرین ستوده٬ حقوق‌دان٬ و جعفر پناهی٬ فیلم‌ساز٬ دیدار کردند. از این دیدار جزییات زیادی منتشر نشده است.

ستوده و پناهی٬ هر دو از جمله افرادی هستند که به دنبال اعتراض‌های پس از انتخابات بازداشت و زندانی شدند. برای این دو احکام مختلفی صادر شد. نسرین ستوده به تازگی از زندان آزاد شده و جعفر پناهی نیز تا بیست سال اجازه فعالیت سینمایی را ندارد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large