Skyscraper large

گزارش وزارت بهداشت؛ مرثیه سلامت کشور

65sdf4gdf44f

عکس از خبرگزاری دانشجو

روز گذشته خبرگزاری دانشجویان ایران، در گزارشی از وزارت بهداشت که بیشتر به مرثیه اى براى وضعیت سلامت در کشور شباهت داشت نوشت: “بن‌بست‌های پولی نظام سلامت و گره بازنشدنی بدهی‌های مالی وزارت بهداشت تا جایی پیشرفت کرده است که سکاندار آرام وزارتخانه ۱۴ طبقه شهرک غرب در روایتی جدید، از خاک‌خوری تجهیزات پیشرفته بیمارستانی تا دست بسته مسوولان بیمارستانی برای راضی نگه داشتن بیماران پرده برداشت.”

ایسنا در گزارش خود به نقل از دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره وضعیت اعتبارات سلامت در لایحه بودجه ۹۳ و اقدامات انجام شده در راستای حرکت تعرفه‌های تشخیصی – درمانی ۹۳ به سمت تعرفه‌های واقعی، نوشت: “واقعی شدن تعرفه‌ها درخواست مراکز درمانی، پزشکان و حرف وابسته است. متاسفانه همواره به ویژه در طول دو دهه گذشته بدون توجه به قیمت واقعی خدمات پزشکی و نرخ تورم، هر سال عددی برای تعرفه‌های تشخیصی – درمانی اعلام می‌شود. به عنوان مثال با وجود افزایش تورم و تغییر نرخ ارز هزینه های مربوط به جراحی هیچ تغییری نکرد و مشاهده می‌کنید که چه فشاری به بیمارستان‌ها اعم از دولتی، خصوصی، مراکز درمانی و سرمایه‌گذاران حوزه سلامت و پزشکان وارد می‌شود. واقعی شدن تعرفه مطالبه جدی همه است.”

تجهیزاتی که خاک می‌خورند

هاشمی در ادامه انتقاد از نبود تعرفه، این امر را مسبب وجود فساد و ارایه خدمات ناقص و ناکافی دانست و اظهار داشت: “بر این اساس رضایتمندی مردم کاهش می‌یابد. به این ترتیب است که ممکن است ارایه دهندگان خدمات در این حوزه به شیوه‌های غلط و نادرست متوسل شوند. کم نیستند تعداد مراکزی که به دلیل بالا رفتن هزینه‌ها و جبران نشدن آنها، تعطیل شدند یا خدماتی که تعطیل شده و وسایل پیشرفته‌ای که اکنون منتظر تعویض تیوپ هستند و هزینه نگهداری آن‌ها تامین نشده است.”

وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود افزود: “به هر حال اگر می‌خواهیم خدمات درمانی به اقصی نقاط کشور گسترش یابد، رضایتمندی مردم افزایش یابد و پزشکان، پرستاران، پیراپزشکان، داروسازان و دندانپزشکان و … رضایتمندی نسبی داشته باشند باید تعرفه‌ها واقعی شوند. از طرف دیگر اکنون هم رقمی که مردم بابت هزینه‌های درمانی‌شان می‌پردازند، خیلی زیاد است حال اگر بخواهند قیمت تعرفه‌های واقعی را پرداخت کنند که بیچاره کننده خواهد بود. بنابراین راه حل این موضوع تنها “بیمه” است بیمه باید از مردم حمایت کند.”

بیمه‌ها کاملا ناتوانند

هاشمی با بیان این که بیمه‌های فعلی در حمایت از مردم کاملا ناتوانند، ادامه داد: “بنابراین باید منابع جدیدی تعریف شده و بیمه‌ها تجمیع شوند. به این ترتیب شاید مهم‌ترین کاری که من و همکارانم ماموریت خود در یک سال نخست وزارت بهداشت دولت یازدهم، می‌دانیم، همین بخش است. اگر این اتفاق نیفتد ما قادر به تغییر در امر بهداشت و درمان مردم نخواهیم شد و اگر بنا بود که چیزی تغییر نکند آمدن ما هم هیچ ضرورتی نداشت و همان روند قبلی که سرنوشت محتوم و تاریکی دارد، می‌توانست ادامه یابد. از اینجاست که تغییر باید آغاز و قیمت‌ها باید واقعی شوند. در این زمینه هنوز صحبت‌هایمان در وزارت بهداشت جمع نشده اما کاملا با وزارت رفاه هماهنگیم. کارشناسی تعرفه‌ های واقعی نباید بیشتر از یکی – دو ماه دیگر زمان ببرد.”

بدهى برابر با بودجه یکسال!

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت فعلی اعتبارات وزارت بهداشت، گفت: “حدود ۴۷۰۰ میلیارد تومان بدهی هیات‌ امنای دانشگاه‌های علوم پزشکی از سال ۹۱ به ۹۲ است؛ یعنی تقریبا نصف بودجه‌ای که سال ۹۲ به وزارت بهداشت تخصیص یافته است. برای سال ۹۲ نیز بین ۲۷۰۰ تا ۳۵۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه پیش بینی می‌شود. ۱۱۰۰ میلیارد هم اعتبار مربوط به حق جذب بوده که برای آن هم هیچ منبعی ندیده‌اند. بنابراین کل کسری‌های وزارت بهداشت به بیش از ۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد؛ یعنی وزارتخانه‌ای داریم که به اندازه کل اعتبار امسالش، بدهی دارد؛ اگر زمانی گفتم این وزارتخانه‌ای که مسوول سلامت مردم است، خود به شدت بیمار است به همین دلیل است.”

دخل و خرج ها نمی خواند

وزیر بهداشت افزود: “البته مشکلات مدیریتی هم به این قسمت اضافه می‌شود. یعنی وقتی مدیران وزارت بهداشت در استان‌ها و شهرستان‌ها می‌خواهند مدیریت کنند، با وزارتخانه‌ و بیمارستانی مواجهند که دخل و خرجشان با هم نمی‌خواند و دائم بدهکارند. بخشی از طلبکاران هم همان کسانی هستند که می‌خواهند خدمت ارایه دهند؛ یعنی پرستاران، پزشکان، پیراپزشکان، داروخانه، آزمایشگاه و … طبیعی است که چنین وزارتخانه‌ و بیمارستانی در انجام ماموریتش ناتوان است و این امر خود باعث نارضایتی مردم می‌شود.”

تأخیرهای طولانی در پرداخت کارانه ها

وی ادامه داد: “مکرر از نمایندگان مجلس شنیده‌ام که پزشکان حقوق‌ و کارانه‌شان را با تاخیرهای طولانی مدت دریافت می‌کنند. به عنوان مثال از نماینده زابل شنیدم که ۱۵ ماه است که پزشکی کارانه‌اش را دریافت نکرده است. با این شرایط امنیتی و رفاهی چنین منطقه‌ای که با دیگر نقاط کشور متفاوت است، یک پزشک چطور به ماهانه یک میلیون و سیصد – چهارصد هزار تومان آن هم با تاخیر، دل خوش کند؟ ما در حوزه سلامت نیروهای کارآمد کم نداریم، اما می‌بینیم که به علت نابسامانی و به هم ریختگی در پرداخت‌ها، کار نمی‌کنند.”

بدهی روی بدهی!

وزیر بهداشت ادامه داد: “در قشم از بیمارستانی بازدید کردم که واقعا جای تاسف دارد. بدون شک همه مسوولان علاقه‌مندند که مردم از آنها راضی باشند و بی‌تردید راهکارها را هم بلد هستند، اما دست‌شان بسته است و دلیل عمده آن هم غیرواقعی بودن تعرفه‌هاست. امسال از سرجمع ۱۳هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده برای وزارت بهداشت، در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن است حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانش محقق شود. بنابراین مجددا کسری دیگری از سال ۹۲ به ۹۳ منتقل خواهد شد و همین طور بدهی روی بدهی می‌آید.

بی‌پولی بیمارستان‌ها؛ گران‌فروشی‌های دارویی

وزیر بهداشت یکی از علل کمبودهای دارویی را نیز همین کمبودهای اعتباری بیمارستان‌ها خواند و افزود: “به عنوان مثال یکی از بیمارستان‌های مشهور تهران هنوز بدهی سال ۸۹ خود به شرکت‌هایی دارویی را پرداخت نکرده است. یکی از علل‌ کمبود دارو، واقعا نبود دارو نیست؛ یکی از علت‌ها عدم توانایی بیمارستان‌ها در پرداخت مطالبات شرکت‌های دارویی است. از طرف دیگر بیمارستان‌ها از بیمه‌ها طلبکارند؛ ما حدود ۷۸۰ تا ۷۹۰ میلیارد تومان از بیمه‌ها طلبکاریم و تمام این عوامل دست به دست یکدیگر ایجاد چرخه‌ای معیوب را رقم می‌زنند. البته این چنین مشکلاتی برای مردم ملموس نیست؛ چرا که این مشکلات را نمی‌بینند. بنابراین دسترسی به دارو پیدا نمی‌کنند. اگر هم دارو باشد ممکن است در بازار آزاد یا حتی در خود بیمارستان به قیمت‌های گران فروخته شود. وقتی که بیمارستان پول ندارد، داروخانه‌اش را جهت خلق منبع با درصدی بیشتر اجاره می‌دهد و به دنبال آن، داروخانه‌دار فشار بیشتری را به بیماران وارد می‌کند.”

وزرای بهداشت؛ تنها در کارزار سلامت

هاشمی ادامه داد: “وقتی در حوزه اعتبارات حرف می‌زنیم، برخی‌ها می‌گویند اشکال مدیریتی دارید. من جوابم آن است که وزرایی که قبل از من به این وزارتخانه‌ آمده‌اند، چه قبل از آمدن‌شان و چه پس از رفتن‌شان از این وزارتخانه همگی انسان‌های موفقی بوده‌اند و شما در این حوزه گیرشان انداختید و بدون حمایت و اسلحه آنها را فرستادید وسط میدان و به مشکل اصلی‌شان توجهی نشد.” وزیر بهداشت در پایان صحبت‌هایش گفت: “درست است که مشکل مدیریتی وجود دارد اما این مشکل در سایه اصلاح منابع اصلاح می‌شود. در مجموع در لایحه بودجه سال ۹۳ رقم اعتبارات وزارت بهداشت به ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد افزایش یافته است. به این معنا که بودجه ستادی چندان رشد نداشته و بودجه دانشگاهی در مقایسه با سال ۹۲ مقداری بیشتر شده است . یارانه ۱۸۶۰ میلیارد تومانی یارانه دارو (بابت جبران مابه‌التفاوت نرخ ارز) نیز در لایحه بودجه ۹۳ حفظ شده است.” 

اما و اگرهای بودجه ٩٣ 

خبرگزاری مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته در مطلب خود با اشاره به احتمال اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان از درآمد فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به حوزه سلامت، این سوال را طرح کرد که آیا کام تلخ بیماران با بودجه سلامت شیرین می‌شود؟

به نوشته این خبرگزاری، بودجه حوزه سلامت در حالی با افزایش ۱۴درصدی درسال ۹۳ نسبت به سال گذشته روبروست که مهم‌ترین نقطه قوت آن را می‌توان افزایش ۶۶درصدی بیمه سلامت دانست، موضوعی که به اعتقاد نمایندگان مجلس در صورت اجرایی شدن، در کاهش پرداخت از جیب مردم تاثیر بسزایی خواهد داشت؛ البته تحقق حرف و حدیث‌هایی مبنی بر اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان از درآمد حاصل از فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به حوزه سلامت نیز پرداخت از جیب مردم را به شکل چشمگیری کاهش خواهد داد.

این اعتبار کافى نیست

ایکانا، در گزارش خود به نقل از محمدحسین قربانی سخنگوی کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس نوشت: “امسال حوزه سلامت مبلغی معادل ۳۵ هزار میلیارد تومان را به خود اختصاص داده که از این بخش حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز به وزارت بهداشت تعلق گرفته است که به گفته برخی مسئولان این رقم نسبت به سال گذشته اگرچه روند رو به رشدی داشته اما به دلیل ۸ میلیارد تومان بدهی وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی، تنها می‌توان از افزایش ۶ درصدی بودجه در این حوزه سخن به میان آورد. مشکلات و کمبودهای حوزه سلامت، ما را به این باور می‌رساند که با این میزان اعتبار نمی‌توان مشکلات این بخش را از میان برداشت.”

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس نهم، می‌افزاید: “متاسفانه به دلیل کمبود اعتبار نتوانسته‌ایم سهم حوزه سلامت را افزایش دهیم به طوریکه این بخش برای اختصاص بودجه در رده ۷ الی ۸ قرار دارد درحالی که در دیگر کشورهای دنیا حوزه سلامت در اولویت دوم یا سوم است.”

کاهش اعتبارات برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم

این خبرگزاری همچنین نوشت: “گفتنی است، یکی از اقدامات مهم وزارت بهداشت در سال‌های اخیر اعزام پزشک به مناطق محروم است؛ با توجه به اینکه شرایط مساعدی برای پزشکان در این مناطق وجود ندارد خیلی از متخصصان از ارایه خدمات در شهرهای دورافتاده گریزان هستند و رو به شهرهای بزرگ می‌آورند، بنابراین دولت با درنظر گرفتن تسهیلاتی، ‌بر ماندگاری پزشکان در این مناطق تاکید دارد و  هرساله اعتباری برای ارایه تسهیلات بهتر و انجام خدمات در مناطق محروم در نظر می‌گیرند اما شنیده‌ها حاکی از آن است که در بودجه سال ۹۳ با کاهش چشمگیر اعتبارات در این بخش مواجه بودیم به گونه‌ای که برخی از نمایندگان نسبت به این اعتبار اعتراض دارند.”

براین اساس؛ رستمیان با انتقاد از کاهش اعتبارات برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم،‌ گفت: “در نظر گرفتن این اعتبارات سدی برای متعارف بودن تعرفه‌های برخی پزشکان است، واقعیت آن است که با در نظر گرفتن اعتباری چشمگیر برای این طرح،‌ می توانستیم پزشکان را در شهرستان‌های دور ماندگار کنیم.”

نماینده مردم دامغان در مجلس نهم، بر این باور است که ما در سال‌های گذشته برای طرح ماندگاری پزشکان در مناطق محروم اعتباری درنظر گرفتیم که در بودجه سال ۹۳ این اعتبارات ۲۰درصد کاهش یافته است که این مساله موجی از انتقادات و نارضایتی نمایندگان را در پی داشت درحالی که با افزایش اعتبارات، قدرت ماندگاری و جذب پزشک ایجاد می‌شد و مناطق محروم خالی از پزشکان متخصص نمی‌شد. به گفته وی امروزه ماندگاری پزشکان در شهرستان‌ها دورافتاده مطلوب نیست و پزشکان به محض اتمام طرح‌شان، به سمت شهرهای بزرگ رو می‌آورند که این نشان دهنده آن است شرایط ماندگاری پزشک در مناطق محروم مساعد نیست.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large