Skyscraper large

پیشنهادى در استقبال یلدا

180-kamyar-behrang-کامیار-بهرنگ

کامیار بهرنگ

دو سال پیش و در آستانه ی شب یلدا سید محمد خاتمی فراخوانی برای کمک به “کودکان کار” را مطرح نمود که آن زمان شبکه های اجتماعی – مجازی را اندکی درگیر خود کرد. جدا از اینکه طرح مباحثی از  این دست و از سوی سید محمد خاتمی همواره با حاشیه هایی منجمله حمله ی منتقدان همیشه حاضر و کسانی که در این سال ها از هر فرصتی برای حمله به او استفاده کردند روبرو بود اما در این سوى ماجرا هم  سیاسی زدگىِ جو جامعه ی ایرانی را نباید فراموش کرد؛ طرح چنین مطالباتی در آن زمان  از سوی برخی حتی تلاش برای انحراف جنبش سبز ٰتلقی شد که این خود و در جایی دیگر محل نقد و بررسی است. 

در سال های اخیر تلاش هایی از سوی بسیاری هنرمندان و ورزشکاران در حمایت از کودکان کار سامان داده شده است، اما در مقابل حجم گسترده ی این معضل اجتماعی – اقتصادی فعالیت آنها نیز تنها بخش بسیار کوچکی از مشکلات را پوشش داده است اما در این میان حضور چهره های سیاسی بسیار کمرنگ بود و انتظار می رفت که نیروهای اصلاح طلب به پشتوانه ی این حرکت سید محمد خاتمی خود را درگیر این مساله کرده تا شبکه ی اجتماعی وسیعی را به میدان آورند.

یلدا همانطور که در نامه ی سید محمد خاتمی به آن اشاره شده است به مانند نوروز نمادی از همپیوندی فرهنگی همه ی ما ایرانیان است که فارغ از مذهب و نژاد توانسته است جشنواره ای همگانی باشد و در عین حال فرصتی است مغتنم تا در این روزهایی که ایران درگیر مشکلات بسیاری است، اتحاد فرهنگی مان را به عرصه ای دیگر بیاورد. این عرصه ی دیگر تنها نیازمند ابراز همدردی نیست و فاجعه ی اقتصادی که در سال های اخیر خود را نمایان تر از پیش کرده است با یک عزم ملی تنها امکان حل دارد. 

برخی از منتقدان بر این باورند دولت وظیفه دارد در این زمینه اقدام  کند و کنش ها و حتی دعوت به چنین کنش هایی سلب مسئولیت از دولت خواهد بود، اما از سوی دیگر نمی توان خبرها را خواند و فاجعه را دید و حتی در مقابل عدم انجام وظیفه ی دولت و نهادهای رسمی، از وظیفه ی انسانی که بر عهده ی همه ی ماست چشم پوشی کرد.  

امروز مى تواند زمان یک خواست ملی و سراسری باشد تا دست در دست هم بتوانیم یک جنبش اجتماعی در این راستا را سامان دهیم و اتفاقا روی این سخن با آنانی است که خود را همچنان به آرمان های جنبش سبز وفادار می دانند. در این مسیر یادمان باشد که بنای ما این بود که جنبش سبز را زندگی و خانه هایمان را قبله کنیم. در این مسیر یادمان باشد که  ما زمانی در تلاش خود موفق خواهیم بود که ابتکارهای ما برای احقاق حقوقمان تا آن حد اندیشیده شده، کارآمد و در چارچوب قانون باشد که حتی کودکان خردسال و زنان باردار بتوانند در آن شرکت کنند.  برای تحقق این خواست ملی ما باید بتوانیم تمام خواست های سیاسی و آن حقی که در پی آن بوده ایم را به خانه هایمان ببریم تا دستاوردهای سیاسی را در زندگی روزمره مان تعریف کنیم. یادمان باشد که  مبارزه امری مقدس است، اما دائمی نیست. آنچه دائمی است زندگی است و یادمان باشد که امروز زندگی بسیاری از کودکان با مشکلات و دردهای بسیاری روبرو است.

در واقع این جنبش سبز است که می تواند به میدان بیاید و از فضای موجود به نفع یک اقدام خیر خواهانه استفاده کند تا نشان دهد که آن کرامت انسانی که مایه ی وحدت ما بود چگونه می تواند خود را بازیابد. یادمان باشد که میر حسین موسوی تاکید داشت : بنده به دلیل آنکه مشکلات حاد سیاسی باعث شده است مشکلات اقشار پایین دست جامعه و حقوق آنان کمتر مورد توجه قرار گیرد، ناراحت هستم.

 سید محمد خاتمی در فراخوان ۲ سال پیش گفته بود:  خوب است که هرکس به فراخور حال و توان خود شب یلدای امسال (بلکه همه شب‌های زمستان را) برای رفع مشکل آنان که چشم به راه مهربانی مایند گرم‌‌تر کند.  بر این باورم که امروز این مساله و این حرکت می تواند جلوه ای از بیداری ها در طولانی ترین شب سال باشد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large