Skyscraper large

پیش بینی ثبات قیمت در شب یلدا

d6f5g4f

عکس از فارس

علی جلالی

سالهای بسیاری است که مردم ایران زمین با برگزاری مراسم باستانی خود، ضمن پاسداشت فرهنگ گذشته خود، وظیفه انتقال و نگهداری آن را به نسل های آینده به انجام رسانده اند. اما آنچه این روزها کار را بسیار سخت کرده، گرانی است که فشار بسیاری را بر خانواده ها و اقشار گوناگون جامعه وارد می کند. این آیین هاى ایرانى اما علیرغم مشکلات، جایگاه خود را حفظ می کنند؛ مشکلاتی که تقاضای خرید را در بازار کم کرده و به گفته برخی مسوولان باعث رکود و حتی کاهش نرخ برخی کالاها شده است.

خبرگزاری فارس روز گذشته در این باره نوشت: “بر اساس قیمت‌های میوه موجود در بازار اگر از چند قلم میوه از جمله هندوانه، انار، پرتقال، نارنگی، موز و کیوی و غیره در مجموع  ۱۵ کیلوگرم خریداری شود، به طور متوسط هزینه‌ای معادل ۶۰ هزار تومان در بر خواهد داشت.”

یک شب یلدا؛ حداقل ۲۵۰ هزار تومان

 براساس این گزارش و با توجه به جدیدترین قیمت میوه در بازار روز گذشته به قرار هر کیلوگرم پرتقال ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، نارنگی ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان، لیمو شیرین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان ، کیوی ۴۰۰۰ تومان، انار ۴۵۰۰ تومان، انگور ۳۰۰۰ تومان، سیب ۵۰۰۰ تومان، خرمالو ۴۰۰۰ تومان، موز ۴۰۰۰ تومان، نارنگی یافا ۳۵۰۰ تومان، هندوانه ۱۰۰۰ تومان، گوجه ۲۵۰۰ تومان، خیار ۳۰۰۰ تومان و گلابی ۶۰۰۰ تومان، همچنین قیمت هر کیلو آجیل در بازار معادل کیلویی ۴۰ هزار تومان است که برای ۲۰ نفری که میخواهند این شب طولانی سال را دور بزرگ‌ترهای فامیل جمع شوند حداقل دو کیلو آجیل لازم است که  نزدیک ۸۰ هزار تومان می‌شود.”

فارس در ادامه با اشاره به رسم مهمانداری در این شب طولانی سال نوشت: “معمولا بچه‌ها و نوه‌ها و به ویژه عروس‌ها هم بدشان نمیاد آن شب شام  مهمان مادربزرگ‌ها شوند! و از دستپختشان که هنوز فوت‌های کوزه‌گری را با خودش دارد میل کنند. هزینه تهیه یک وعده غذای معمولی هم با در نظر گرفتن قیمت‌های کنونی گوشت، مرغ، برنج و سایر مخلفات سفره‌های ایرانی حداقل ۵ هزار تومان خواهد شد که سرجمع هزینه شام یلدا، ۱۰۰ هزار تومان می‌شود و بقیه خرجهای خرد و ریز هم بماند.”

فارس در ادامه می نویسد: “بنابراین یک شب مهمانی برای پدربزرگ و مادربزرگ نزدیک ۲۵۰ هزار تومان آب می‌خورد.”

با توجه به قمیت های منتشر شده توسط این خبرگزاری به راحتی می توان دریافت که نرخ های محاسبه شده در این روزها برای بسیاری غیرممکن به حساب آمده و برای اقشاری که با حقوق کم کارمندی و کارگری یا بازنشستگی و از کارافتادگی زندگی می کنند، این امر تقریبا محال به حساب می آید.

این خبرگزاری همچنین در ادامه مطلب خود با اشاره به اهمیت برگزاری سنت شب یلدا و اجرای دید و بازدید از بزرگان خانواده نوشت: “نکند این هزینه‌ها، شیرینی این آیین باستانی را کمتر کند، رفت‌وآمدها کمتر شود، سر زدن به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها که صله رحم است کمرنگ شود.”

اگر چه شواهد بازار از عرضه محصولات خشکبار و میوه های رنگا رنگ با قیمت های بسیار بالاتراز گزارش فوق خبر می دهد، اما گرانی به حدی است که به نوشته فارس؛ شب نشینی با کمترین هزینه هم می‌شود، نیازی به میوه‌های لوکس و رنگارنگ خارجی که این روزها آناناس و انبه و موز و غیره هم به آن اضافه شده است ندارد، نفس دیدار بزرگان، باید صله رحم و لذت بردن از شب نشینی باشد.

مردم نمی خرند، قیمتها کاهش پیدا می کند!

این در حالیست که رییس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار در این روزها؛ از کاهش قیمت‌ها، آرامش بازار، کاهش تقاضا، کاهش حجم صادرات و واردات به دلیل عدم تولید خبر داد.

به نوشته خبرگزاری ایسنا مصطفی احمدی ضمن بیان اینکه آجیل و خشکبار با تنوع کیفیت و در حجم بسیار زیاد در بازار وجود دارد، از کاهش قیمت ها خبر داده و دلیل این امر را عدم خرید و استقبال از سوی مردم دانسته است.

خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از وی نوشت: “در حال حاضر با کاهش قیمت، فروش ۱۰ قلم از ۷۰ قلم آجیل مصرفی سود قانونی برای فروشندگان ندارد. قیمت ها در سالجاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش یافته است. همچنین رقابت در فروش هم بسیار بالاست و مصرف‌کنندگان برای خرید به بازار مراجعه نمی‌کنند.”

احمدی افزود: “صادرات نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و امید می رود در چند روز منتهی به شب یلدا بازار از رونق خاصی برخوردار شود. واردات هم به دلیل نبود تولید و با هدف کنترل بازار و ثبات قیمت‌ها صورت می گیرد که می توان به چند نمونه مانند بادام هندی تولید سریلانکا و هند، بادام زمینی ، مغز گردو و بادام آمریکایی اشاره کرد.” 

تقاضا در پایان سال کم است

بنابراین گزارش وی پیش‌بینی کرد که قیمت‌ها تا پایان امسال نسبت به زمان حاضر تغییر چندانی به دلیل عرضه مناسب و تقاضای کم نداشته باشد.

ایسنا در ادامه مطلب خود قیمت آجیل را از ۳۵ تا ۶۰ هزار تومان اعلام کرده و نوشت: “در حال حاضر هر کیلو آجیل چهار مغز عربی ۵۵ هزار تومان، آجیل چهار مغز فلفلی۵۵ هزار تومان، آجیل چهار مغز شور اعلا ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان، آجیل چهار مغز گلپری ۵۵ هزار تومان، آجیل شیرین ۵۵ هزار تومان، آجیل خام ۵۵ هزار تومان و آجیل شب یلدا ۳۵ هزار تومان در مرکز شهر به فروش می رسد.”

براین اساس قیمت انواع بادام و پسته نیز از قرار هر کیلو بادام هندی ۴۸ تا ۵۰ هزار تومان، پسته احمد آقایی ۴۵ هزار تومان، پسته کله قوچی ۵۳ هزار تومان و پسته شور خندان ۳۳ هزار تومان، هر کیلو بادام شور ۴۵ هزار تومان، بادام خام ۴۵ هزار تومان، مغز گردو ۵۹ هزار تومان، توت ۴۵ هزار تومان و بادام زمینی ۱۸ هزار تومان عرضه می شود.

قیمت تخمه هم بین ۱۴ تا ۲۲ هزار تومان بوده که به ترتیب؛ هر کیلو تخمه ژاپنی ۱۸ هزار تومان، تخمه کدو ۲۲ هزار تومان و تخمه هندوانه ۱۴ هزار تومان است.

میوه خشک نیز ۴۰ تا ۱۲۰ هزار تومان نوسان داشته که بابت هر کیلو میوه خشک مخلوط ۴۰ هزار تومان است که هر کیلو انبه خشک ۱۲۰ هزار تومان، توت فرنگی خشک ۱۲۰ هزار تومان و مابقی میوه ها کیلویی ۵۰ هزار تومان است.

همچنین به نوشته ایسنا، قیمت انواع شیرینی هم برای هر کیلو شیرینی دانمارکی ۸۰۰۰ تومان، تارت ۱۲ هزار تومان، زبان ۹۰۰۰ تومان، کره ای ۱۲ هزار تومان، تر مخصوص ۱۲ هزار تومان و دسر مخصوص ۱۴ هزار تومان است. 

میوه و آجیل گران نمی شود

مدیرعامل سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اصفهان هم با بیان اینکه کمبودی در عرضه میوه‌های شب یلدا وجود ندارد ابراز امیدواری کرد که پای گرانی تازه ای به بازار میوه و آجیل باز نشود.

به گزارش خبرگزاری کار، سید رضا حکیم فعال مدیرعامل سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اصفهان، ضمن اشاره به اینکه ناظران مرکز بهداشت و سازمان بازرگانی به صورت روزانه بر میدان میوه و تره بار شهرداری نظارت کرده و به تخلفات رسیدگی می‌کنند، گفت: ” در میدان مرکزی میوه و تره بار شهرداری قیمت‌ها کنترل شده و کمبودی در رابطه با میوه‌های مورد نیاز شهروندان برای شب یلدا وجود ندارد به همین مناسبت پر مصرف‌ترین اقلام شب یلدا در ۱۳ بازار روز شهرداری اصفهان عرضه می‌شود. ۱۳ بازار روز کوثر آجیل و میوه‌هایی همچون انار، هندوانه و کیوی که پرمصرف‌ترین مواد در این مدت است را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند لذا سعی بر این بوده تا با تمهیدات اندیشیده شده پای گرانی به بازار میوه و آجیل باز نشود.”

وی با بیان اینکه در طول سال نظارت بر روی اقلام عرضه شده در بازارهای روز وجود دارد اما در زمان‌هایی مانند شب یلدا و عید نوروز این نظارت‌ها قوی‌تر انجام می‌شود به شهروندان اطمینان داد که همه اقلام مورد نیاز و پر مصرف در میدان و بازار‌ها تهیه شده که لازم است شهروندان مدتی پیش از نزدیک شدن به شب یلدا خریدهای خود را انجام دهند تا با گرانی ناگهانی میوه روبرو نشویم. 

تدارک برای عدم تکرار تجربه پارسال

از سوی دیگر نیز برخی مسوولان کشور از آغاز ذخیره‌سازی میوه شب عید خبر داده و وعده داده اند که تجربه سال گذشته در کمبود مایحتاج مردم در سال جدید پیش رو اتفاق نیافتد.

به گزارش ایسنا، در حالی که هرساله از حدود آذرماه ذخیره‌سازی میوه به ویژه سیب و پرتقال برای شب عید آغاز می‌شود، ستاد تنظیم بازار و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها اقدام به ذخیره‌سازی میوه برای شب عید کرده‌اند.

بنابراین گزارش، یدالله صادقی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با اعلام این خبر افزود: “امسال براساس مصوبات ستاد تنظیم بازار کار ذخیره‌سازی میوه شب عید را که عمدتا شامل سیب و پرتقال است، آغاز کرده‌ایم. براین اساس سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها هر کدام به خرید و ذخیره‌سازی این میوه‌ها برای تامین نیاز شب عید می‌پردازند.”

به گزارش ایسنا، سال گذشته علی‌رغم ذخیره‌سازی‌های انجام شده برای شب عید در سه روز پایانی سال میوه در میادین توزیع شد، اما با قطع توزیع میوه‌های ذخیره‌سازی شده در میادین در چند روز اول فروردین‌ماه قیمت سیب و پرتقال شامل افزایش چند برابری شد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large