Skyscraper large
طاهره علیزاده در گفتگو با راه دیگر:

وضعیت دکتر غروی در انفرادى به شدت نگران کننده است

56sd4fs

مژگان مدرس علوم

دکتر سید علی اصغر غروی، عضو شورای مرکزی حزب نهضت آزادی ایران که از نوزدهم آبان ماه در بند ۲۰۹ در سلول انفرادی بسر می برد، در شرایط جسمانی بسیار بدی بسر می برد. پس از چند هفته بی خبری وی در تماس تلفنی کوتاه از ناراحتی سیستم عصبی و خواب رفتگی دست و پا خبر داده است. تماس چند دقیقه ای که باعث افزایش نگرانی شدید خانواده وی شده است.

طاهره علیزاده، همسر دکتر غروی با ابراز نگرانی از سلامت همسرش به “راه دیگر” می گوید: “از زمان بازداشت تنها در هفته گذشته آقای غروی یک تماس سه و چهار دقیقه ای با من گرفتند که وضعیت سلامتشان بسیار نگران کننده بود حتی گفتند که در طول این مدت از درد شدید شاید یکساعت هم کامل نتوانسته اند بخوابند. جدای درد شدید کمر و دست و گردن، بیماری اصلی ایشان ناراحتی سیستم عصبی و خواب رفتگی دست و پا است که بسیار خطرناک است و هر لحظه ممکن است در سلول انفرادی اتفاقی برایشان بیفتد. فکر هم نمی کردم با توجه به مشکلات جسمانی، ایشان را در انفرادی نگه دارند و از زمانی که فهمیدم در سلول انفرادی هستند نگرانی ام چندین برابر شده است.”

وی در خصوص پرونده پزشکی همسرش خاطرنشان می کند: “آقای غروی هفتاد سال سن دارند و بخاطر ضعف سیستم اعصاب که یک ماه پیش از بازداشت به آن عارض شده اند باید در بیمارستان بستری می شدند. به تمام مراجع قضایی و شعبه هایی که پرونده ایشان به آنها مربوط می شد مشکلات جسمانی ایشان را توضیح داده ام و اینکه تنها نگرانی ام این است که در انفرادی برایشان اتفاقی بیفتد. قبلا هم وقتی راه می رفتند یکدفعه زمین می خوردند و باید تحت مراقبت قرار می گرفتند. تماس تلفنی هم که ایشان داشتند حاکی از این بود که شرایط بسیار سختی را دارند می گذرانند.”

خانم علیزاده با تاکید بر تجویز پزشکان مبنی بر مراقبت پزشکی از آقای غروی می افزاید: “تمام پرونده پزشکی آقای غروی را در اختیار دادگاه قرار دادم. دوباره به اصفهان برگشتم و به پزشکان معالج همسرم وضعیت ایشان را گفتم و پزشک مغز و اعصاب و پزشک پروستات نوشتند که شرایط جسمانی ایشان طوری هست که باید تحت مراقبت باشند و درمانشان ادامه پیدا کند. هرچند می دانم ارائه این مدارک پزشکی و تجویز پزشکان معالج ایشان هیچ فایده ای ندارد و اصلا توجه نمی کنند، اما باز برای وجدان خودم از هیچ تلاشی کوتاهی نمی کنم.”

دکترعلی‌اصغر غروی آبان‌ماه سال جاری مقاله‌ای با عنوان “امام پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی” در روزنامه بهار نوشت که انتشار این مقاله هم سبب توقیف روزنامه بهار شد، و هم سعید پورعزیزی مدیرمسئول این روزنامه به‌طور موقت بازداشت گردید. پس از آزادی مدیر مسئول روزنامه بهار علی اصغر غروی بازداشت شد که از مورخ۱۹ /۸/ ۹۲ در بند امنیتی اوین بسر می برد.

به گفته همسر این عضو نهصت آزادی، وی ابتدا به وزارت اطلاعات اصفهان احضار می شود و پس از آن از اصفهان به دادسرای فرهنگ و رسانه در تهران منتقل شده است. اما پس از انتقال به تهران با وجود اینکه اتهام وی رسانه ای بوده است او را به بند امنیتی ۲۰۹ منتقل کرده و هم اکنون بیش از چند روز از بازداشت موقت وی می گذرد.

خانم علیزاده در این زمینه می گوید: “از نظر قانونی بازداشت موقت نباید بیشتر از یک ماه باشد و اگر ایشان بیشتر از یک ماه در زندان باشند غیرقانونی است. سوال دیگر ما این است که اتهام ایشان رسانه ای هست پس چرا در بند ۲۰۹ نگهداری می شوند؟ البته نتوانستم در تماس تلفنی از ایشان بپرسم که هنوز بازجویی می شوند یا نه؟ اینها سوالاتی است که پاسخی به آن نمی دهند و دستم هم به جایی نمی رسد.”

پس از توقیف روزنامه بهار دکتر علی اصغر غروی هم متهم شد که شبهاتی درباره دلالت واقعه غدیر خم بر مسأله خلافت و زعامت سیاسی امیرالمؤمنین (ع) مطرح کرده است. اما دکتر غروی در یاداشتی با عنوان «نه انکار امامت، نه انکار ولایت» به انتقادات پاسخ محکم داد. در بخشی از یاداشت آمده است که “نمی‌دانم چه چیزی از مسلمات دین و کدام آیه از آیات کتاب و کدامین اصل از اصول نبوت و چه رکنی از ارکان امامت را انکار کرده‌ام که متهم به وهابی درون شیعی و یا هتاکی شده‌ام؟! من خود زادۀ زهرایم و اولی به حفظ حریم عترت، و بر این امر در طول عمر مراقب و مراعی. هدف من از طرح این بحث یافتن مدخلی برای حل اختلافات بین شیعه و سنی بوده تا بلکه به این همه خونریزی‌های مذهبی در عراق و سوربه و پاکستان و افغانستان و سومالی و نیجریه و برمه (میانمار) و نقاط دیگر از کشورهای اسلامی به نحوی پایان داده شود. خلافت سیاسی مولی علیه السلام، اگر نصب الهی یا حتی نصب رسول صلوات الله علیه بود، امیرالمؤمنین به هیچ روی از آن صرف نظر نمی کرد، و این از کلمات خود آن حضرت مفهوم است. چرا که در چند جای نهج البلاغه از جمله خطبه سوم که شقشقیه نام دارد، خود را شایسته احراز این مقام قلمداد می کند اما ذکری از الهی بودن آن نمی آورد. مولی خود بارها تأکید می کند که حکومت سیاسی از حقوق مردم است، حتی اگر در انتخاب خود اشتباه کنند…”

63sd54fs

دکتر على اصغر غروى در کنار پدرش مرحوم آیت الله سید محمد جواد غروى، فقیه و مفسر قرآن

کنشگران ملی – مذهبی خارج از کشور نیز طی بیانیه ای تحت عنوان «دکتر غروی قربانی دیگر تفتیش عقاید» به بازداشت اندیشمند سرشناس دکتر علی اصغرغروی اعتراض کرده و آن را خلاف قوانین رسمی کشور دانستند. در بخشی از این بیانیه آمده است: “دکتر غروی نه جرمی مرتکب شده و نه تبلیغ و اقدامی علیه مملکت کرده است، تنها گناه او به عنوان یک مجتهد و مفسرشیعه، طرح مجدد نظریه ای سابقه دار در میان متقدمین شیعه، در باره مفهوم امامت از دیدگاه قرآن و سنت درچارچوب تفکرات اصیل شیعی، آن هم نه به صورت شبنامه، بلکه در روزنامه ای رسمی است.”

گفتنی است، دکتر غروی از سال ۱۳۸۰ اقدام به برگزاری کلاسهایی با عنوان تفسیر ترتیبی و تفسیر موضوعی قرآن مبین کرد که این کلاس‌ها توسط اداره اطلاعات اصفهان تعطیل شد.

به گفته همسر این مفسر قرآن، دکتر غروی نه اقدامی انجام داده، نه در اجتماعی شرکت کرده، نه جرمی مرتکب شده، نه خلافی کرده، نه حتی سخنرانی کرده است بلکه فقط عقیده‌اش را بیان کرده است، آن هم عقیده‌ای در چارچوب تفکر شیعی و در یک روزنامه رسمی.  

خانم علیزاده به پیگیری ها و نامه نگاری های خود اشاره کرده و می افزاید: “به تمام مقامات و مسئولین کشور از جمله آقای روحانی، آقای لاریجانی رئیس قوه قضاییه، آقای اژه ای نامه نوشتم و شرایط همسرم را توضیح دادم. آقای لاریجانی پیش از اینکه بدانند جرم چیست اظهارنظر کرده اند و حتی به آقای مطهری که یک اظهارنظری کرده بودند نامه نوشتم که باعث تعجب است که چرا بدون مطالعه و اطلاع از پرونده اظهار نظر می کنید؟ جدای این نامه نگاری ها به دادگاه رسانه ای مراجعه کردم تا دادستان را ملاقات کنم، هرچند که این ملاقات ها را به ما نمی دهند. تاکنون هم هیچ پاسخی از هیچیک از این مقامات دریافت نکردم.”

از خانم علیزاده می پرسم آیا وکیل آقای غروی موفق به ملاقات او شده است، وی پاسخ می دهد: “برای ایشان وکیل گرفتم اما وکیل، هنوز نه توانسته با موکل خود ملاقات داشته باشد و نه توانسته امضای وکالت را از آقای غروی بگیرد. حالا در تلاش است تا پیش از برگزاری دادگاه بتواند حداقل امضای وکالت را بگیرد.”

وی در ادامه با بیان اینکه به ما و وکیل اعلام کرده اند که پانزده دی ماه دادگاهی برای ایشان برگزار خواهد شد، بیان می کند: “آقای غروی همیشه در هر شرایطی روحیه خودشان را حفظ کرده اند اما به حدی وضعیت جسمانی اشان نگران کننده است که از پشت تلفن کاملا وخامت حالشان مشخص بود. همین مسئله بسیار من را نگران می کند و تنها درخواست من از مسئولین این است که ایشان تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرند. واقعا نمی دانم تا پانزده دی ماه که تاریخ برگزاری دادگاه تعیین شده همسرم چطور می تواند با این شرایط نگهداری و مشکلات جسمانی سر کند؟ من تقاضا ندارم که کاری برای من انجام دهند اما فقط می گویم اگر اتفاقی برای آقای غروی افتاد مسئولیت آن برعهده شماست.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large