Skyscraper large

وقت، تنگ است!

6sd5f4sd

آنا اشراقی

محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی هفته گذشته در یک نشست دانشجویی در پاسخ به پرسشى گفته بود: “غربی‌ها از چهار تا تانک و موشک ما نمی‌ترسند. از این مردم می‌ترسند. آیا شما فکر کرده‌اید که آمریکا که با یک بمبش می‌تواند تمام سیستم‌های نظامی ما را از کار بیندازد، از سیستم نظامی ما می‌ترسد؟”

این سخن اما بر نظامیان و اصولگرایان، بسیار گران آمد؛ رفتار و اعلام مواضع وزیر خارجه همواره زیر ذره بین تندروهای مجلس قرار دارد. در روزهاى اخیر، ۵۳ نماینده مجلس به ظریف تذکر دادند و ۲۰ نماینده هم طی نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهور، خواستار برکنارى او شدند. بیشترِ مخالفان وزیر خارجه، از گروه موسوم به جبهه پایداری در مجلس هستند که دیدگاههاى مصباح یزدى، روحانى افراطىِ ساکن قم را نمایندگى مى کنند.

آقاى ظریف اما بعد از مدتى سکوت، سرانجام در صفحه فیس‌بوک خود٬ منتقدان را “اقلیت کوچکی” توصیف کرد که “برای پیشبرد دیدگاه‌های سیاسی خود، دیدگاه هاى او را تحریف مى کنند و به نوشته ى او، «تمام ناراحتی خود از حمایت پرشور مردم از دولت را با توهین و ناسزا به وزیر خارجه جبران می کنند”.

در این میان اما، به نظر مى رسد که وزیر خارجه آن سخنان را کاملا هوشمندانه بیان کرده است، زیرا فرصت چنان زیاد نیست که هر روز برخى از نظامیان و تندروهاى مجلس، رجَزى تازه بخوانند و دنیا را تهدید به بر هم زدن توافق کنند.

برخى از اصولگرایان با افزایش فشارها در داخل و اعدام ها و بازداشت ها مى خواهند به دنیا بفهمانند که رفتار دولت روحانى، اعتبارى ندارد و تصمیم گیرنده واقعى، دولت منتخب مردم نیست.

مشکل اینجاست که آنها درست مثل دوران محمود احمدى نژاد، به گونه اى سخن مى گویند که انگار در موضع برابر با جامعه بین المللى قرار دارند؛ در حالى که متاسفانه مدیریت غلط سالهاى گذشته، کشور را در موضع ضعف نشانده و چاره اى جز پذیرش تلخ واقعیت نیست.

آقاى ظریف مى داند که وقت تنگ است و مى خواهد این واقعیت را با صداى بلند بگوید که قدرتِ ما در مردمِ ماست؛ اگر رضایت آنها را داشته باشیم برنده ایم وگرنه نتیجه ى ایمان به آهن و اسلحه به جاى اعتماد به مردم، پیشاپیش روشن است. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large