Skyscraper large

اندیشه‌ای که نمی‌میرد

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

نویسنده کتاب “راه طولانی آزادی” در روز ۵ دسامبر ۲۰۱۳ در حالی چشم از جهان فروبست که همه جهانیان او را به نیکی ستودند و نام نلسون ماندلا امروز با آرزوها و آمال آزادی خواهان سراسر جهان گره خورده است.

ماندلا ۲۷ سال از زندگی خود را به خاطر مبارزه با تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی در زندان گذرانید اما او در این مسیرهیچ ارزشی را به ‌وسیله ضد ارزش‌ها تحقق نبخشید و کینه را با کینه پاسخ نداد و این درس را به بشریت آموخت که بدون خشونت و خونریزی هم می‌توان دشمن سرسخت آزادی و نژاد پرستی و استثمار را به زانو درآورد.

وی فردی بود که توانست در جهانی که پایه‌اش بر اعمال خشونت بنا شده است الگوی مبارزه مدنی را بشناساند و از این نظر در اعصار گذشته کمتر شخصیتی را می‌توان یافت که به اندازه ماندلا تاثیر ماندگاری از خود بر جای گذارده باشد.

نلسون ماندلا در مسیر حرکت خود که بر اساس مهربانی و همزیستی مسالمت آمیز شکل گرفته بود با بد اخلاقی و کینه توزی‌های فراوانی مواجه شد اما هیچ‌گاه از خواسته خود که همانا رسیدن به برابری حقوق انسانها و ایجاد جامعه‌ای آزاد بود، پای پس نکشید و حتی دشمنان خود را از محبت خود بی نصیب نگذاشت.

وی در طول زندگی خود توانست روابط و قواعد حاکم بر جهان کنونی را به چالش بکشد و با رها کردن خود از یوغ خود بزرگ بینی، نگاه واقع بینانه را در روابط انسانی تجلی دوباره بخشد و نام ماندلا را برای همه مردم جهان، بویژه مردم ستمدیده زیر فشار دیکتاتوری، فقر، فساد و خشونت را بصورت نمادی جاوید درآورد.

وی در نوشته هایش چه نیک می‌گوید: “من باور دارم … که دوستى واقعى به رشد خود ادامه خواهد داد حتى در دورترین فاصله‌ها. عشق واقعى نیز همین طور است. هیچ راه آسانی برای رسیدن به آزادی وجود ندارد هیچ کجا”.

مرگ نلسون ماندلا، جهان را از آموزگاری الهام بخش که به انسانها درس ایستادگی و آزادگی را آموخت، تهی کرد، وی به رهبران سیاسی یاد داد که بزرگی و جاودانگی یک رهبر، در نشستن دایمی بر مسند قدرت نیست.

امروز در حالی برخی از سیاسیون ایران مرگ نلسون ماندلا را تسلیت می‌گویند که دهها ماندلا در زندان‌های حکومت اسلامی در راه آزادی خواهی در حبس هستند و در حالی نام ماندلا را بزرگ می‌شمارند که امثال میرحسین موسوی و مهدی کروبی از حداقل آزادی‌ها محروم هستند.

حبس آزادی خواهی در ایران دقیقا نشان از مظلومیت همان حبسی را دارد که در مورد ماندلا گفته شده است ، “فریاد بلندی است که همگان می شنوند مگر دیکتاتورها”، امروز شرایط سخت زندان، زجر و تحقیر بر زندانیان زمان ما نیز همان است که بر نلسون ماندلا گذشت.

ماندلا روزی گفت برای رسیدن به آزادی، باید بارها و بارها از معبر مرگ عبور کنی تا به قله‌ی آمال دست یابی ولی حاکمیت ایران به کرات نشان داده که حاضر است مرگ را در مسیر زندان‌ها هدایت کند اما طعم آزادی را بر مخالفانش نچشاند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large