Skyscraper large

ضرورت تجربه ماندلا در ایران

987ter7r

آنا اشراقی

ماندلا را چه در زندگى و چه پس از مرگش نماد صلح و آشتى مى دانند؛ اما مهم این است که او که روزگارى با جنگ مسلحانه به مبارزه با تبعیض رفته بود چگونه از یک جنگجو به نماد آشتى تبدیل شد؟ ماندلا در آغاز دهه ١٩۶٠ میلادى از آفریقای جنوبی خارج شد و در دیگر کشورها به آموزش گروه‌های شبه نظامی اقدام کرد. 

هرچند ماندلا هم‌زمان با آموزش گروه‌های شبه نظامی آرزو کرده بود که به زودی راه‌های مذاکره باز شود تا دیگر نیازی به مبارزه مسلحانه نباشد. اما ناظرانِ زندگى او، بر این باورند که  پس از اینکه به زندان رفت و با آثار گاندی هم بیشتر آشنا شد، خود را نقد کرد و به این نتیجه رسید که جنگ مسلحانه راه درستى نبود و روزی باید پشت میز مذاکره  نشست و کشور را ساخت چون آفریقاى جنوبى متعلق به همه شهروندان آن است و سیاه و سپید ندارد. 

ماندلا اعتقاد داشت که هیچ کس با کینه به دنیا نمی‌آید، بلکه جامعه است که کینه را به فرد آموزش می‌دهد پس اگر جامعه می‌تواند کینه را بیآموزد، خلاف کینه یعنی عشق را هم می‌تواند بیآموزد. 

در این میان، نلسون ماندلا مردی ست که که ایران می‌تواند از او بسیار بیاموزد؛ ۲۸ سال در زندان بوده، جایزه صلح نوبل را گرفته و ۵ سال عنوان اولین رئیس جمهور سیاه پوست آفریقای جنوبی را داشته است. اما آنچه بیش از همه اینها نلسون ماندلا را برای ایرانیان مشهور کرده، روش مبارزه بدون خشونت اوست. 

این تصویر از رهبر جنبش ضد آپارتاید آفریقای جنوبی بیشتر از زمان انتخابات سال ۱۳۸۸ برای ایرانیان پررنگ شد. زمانی که مردم در برابر خشونت عریان و بی مرز نیروهای دولتی، در پاره‌ای موارد با استفاده از روش‌هایی غیرمسالمت‌آمیز به مقابله به مثل دست زدند. 

اینجا بود که تجربه هاى گاندی، لوترکینگ و ماندلا مورد توجه جامعه ایرانى قرار گرفت و سیره و مسیرِ دکتر محمد مصدق، آیت الله طالقانى و مهدى بازرگان بازخوانى شد. 

انتخابات ٩٢ در ایران نشان داد که مردم ترجیح میدهند آشتى را تمرین کنند و آن را به حکومت بیاموزند به جاى آنکه با او بجنگند؛ بخشى از حکومت هم البته دریافت که اگر صداى مردم را از صندوق رأى نشود ناچار باید صداى آنها را از لوله اسلحه هایى بشنود که ثبات و اقتدار ایران را نشانه رفته اند؛ 

انتخاب دولت جدید، بهترین فرصت است که پس از سالها نزاع، راه ماندلا در ایران تجربه و تمرین شود، اقتدا به الگویى مانند او مى تواند کینه ها را کمرنگ کند و راهى تازه از جنس آشتى ملى را پیش روى مردم و حکومت بگشاید.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large