Skyscraper large
تذكر كتبى هواداران مصباح يزدى در مجلس:

روحانى، وزیر خارجه‌اش را برکنار کند!

654ougy

عکس از فارس

گویا طاقت دهها نماینده عضو فراکسیون هواداران مصباح یزدى در مجلس تمام شده و از رییس جمهور، خواسته‌اند تا وزیر خارجه‌اش را برکنار کند؛ بیش از ۵۰ تن از آنها به محمدجواد ظریف در مورد “وادادگی در برابر تجهیزات نظامی دشمن و کوچک پنداشتن قدرت معنوی و نظامی جمهوری اسلامی ایران” هشدار داده اند و بیست نماینده دیگر در یک تذکر کتبی از حسن روحانی، رئیس جمهور خواسته‌اند که در مورد “ادامه خدمت” محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه تجدیدنظر کند.

به گزارش وبسایت بى بى سى فارسى، انتقاد آنها از آقای ظریف، نادیده گرفتن “عزت و اقتدار ایران” و جریحه دار کردن “عزت انقلاب اسلامی و ملت ایران و خانواده شهدا و رزمندگان” ذکر شده است.

تذکر های فوق، در واکنش به اظهارات منتشر شده به نقل از وزیر امور خارجه ایران صورت گرفته است که روز سه‌شنبه گذشته گفته بود: “غربی‌ها از چهار تا تانک و موشک ما نمی‌ترسند. از این مردم می‌ترسند. آیا شما فکر کرده‌اید که آمریکا که با یک بمبش می‌تواند تمام سیستم‌های نظامی ما را از کار بیندازد، از سیستم نظامی ما می‌ترسد؟”

وزیر امور خارجه ایران این اظهارات را در یک جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشگاه تهران و در پاسخ به یکی از دانشجویان منتقد سیاست خارجی دولت مطرح کرده بود.

پنجاه نماینده تذکر دهنده به محمد جواد ظریف، اظهارات وی در دانشگاه تهران را “تحریک کننده تحرکات نظامی دشمنان” علیه ایران دانسته و افزوده اند: “مهمترین سیستم دفاعی ما در کنار پیشرفت‌های نظامی، روحیه شهادت طلبی است که به تعبیر رهبر معظم انقلاب مانند سنگ کوچکی ماشین جنگی دشمنان ما را از کار می‌اندازد.”

امضاءکنندگان این دو تذکر عمدتا نمایندگان نزدیک به “جبهه پایداری” هستند. این تشکل در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد از حامیان او محسوب می شد و در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ از سعید جلیلی، مذاکره کننده سابق هسته ای ایران حمایت کرد.

در پی واکنش چهره‌های تندروی ایران به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه درباره توان نظامی آمریکا، محمدجواد ظریف از اظهارات خود دفاع کرده و گفته بود: “آنچه آمریکا از آن می‌هراسد، مقاومت مردم ایران است”.

آقای ظریف تاکید کرده: “در عین حال که به توان و قدرت دفاعی و نیروهای بسیجی کشور افتخار می‌کنیم، این امر واقعیتی انکار‌ناپذیر است.”

دو روز پیش از توضیح محمدجواد ظریف، حیدر مصلحی، وزیر پیشین اطلاعات بدون نام بردن از وزیر امور خارجه، به تندی اظهارات او در دانشگاه تهران را مورد انتقاد قرار داده بود.

وی گفته بود: “تو غلط می‌کنی. شما که از توان دفاعی کشور خبر نداری و در مسیر اصلی انقلاب نیستی، چگونه به خود اجازه می‌دهی چنین اظهاراتی بگویی؟”

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، مرتضی آقاتهرانی، مهدی کوچک زاده، اسماعیل کوثری، مهرداد بذرپاش و حمید رسایی (نمایندگان تهران)، جواد کریمی قدوسی (نماینده مشهد)، احمد آریایی نژاد (نماینده ملایر)، نصرالله پژمان فر (نماینده مشهد)، احمد سالک (نماینده اصفهان)، ابراهیم آقامحمدی (نماینده خرم آباد)، فرج الله عارفی (نماینده جیرفت)، علیرضا سلیمانی (نماینده محلات) و رضا صابری (نماینده رامیان) از جمله نمایندگانی هستند که خواهان برکناری آقای ظریف شده اند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large