Skyscraper large

سلامت؛ دومین چالش بزرگ کشور

65465jhgروز گذشته مدیرکل تجهیزات پزشکی ضمن انتقاد از عملکرد مدیریت بیمارستان های کشور بر کوتاه شدن زمان اشغال تخت بیمارستان ها تأکید کرد و سلامت را دومین چالش بزرگ کشور دانست.

به نوشته خبرگزاری دولت، دکتر « حسین کیوان» روز یکشنبه در سومین کنگره تخصصی استانداردهای تجهیزات پزشکی ، ضریب اشغال تخت های بیمارستانی را یکی از ضرایب نمره دهی به بیمارستان ها عنوان کرد و گفت:” متاسفانه به همین علت روسای بیمارستان ها به اشغال تخت های بیمارستان تاکید دارند. این در حالی است که اگر زمان اشغال تخت را کوتاه نکنیم امکان عفونت بیمارستانی نیز بیشتر می شود.”

ضعف مدیریت در کنترل عفونت بیمارستانی

این مقام مسوول در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه افزود:”اگر سیاستگذاران یکی از موارد مبنایی نمره دهی به بیمارستان ها را ضریب اشغال تخت قرار دهند در زمینه کنترل عفونت بیمارستانی هم ضعیف عمل کرده اند.”

مدیر کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تجهیزات پزشکی هنوز هم یک معضل عفونت بیمارستانی به شمار می آید ، اظهار داشت: “تخت های بیمارستانی نیز شامل تجهیزات پزشکی می شود.”

نقش پرستاران در گسترش عفونت 

کیوان با بیان اینکه عوامل مختلفی در بروز عفونت های در بیمارستان ها دخیل هستند، اظهار داشت: “برای کنترل هر کدام از این عوامل، به مدیریت خاصی نیاز است. به عنوان مثال پرستارانی که دارای بیماران مستعد ابتلا به عفونت هستند از ورود به سایر بخش های بیمارستان خودداری کنند و به هر بخشی از بیمارستان نروند. این پرستاران به علت اینکه با این قبیل بیماران در ارتباط هستند عاملی برای گسترش عفونت های بیمارستانی در سایر بخش ها می شوند و نباید به هر بخشی از بیمارستان بروند.”

وی همچنین به عنوان نمونه به آنتی بیوتیک تراپی اشاره کرد و گفت: اگر آنتی بیوتیک تراپی هم از پنج یا هفت روز فراتر رود به میزان زیادی مقاومت میکروبی ایجاد می شود و عفونت بیمارستانی تشدید می شود.

به نوشته ایرنا، دکتر « رضا شاه قدمی» دبیر علمی کنگره تجهیزات پزشکی هم در آیین گشایش این کنگره گفت:” عفونت های بیمارستانی فقط به بیمار اختصاص ندارد بلکه مواردی از جمله تجهیزات پزشکی ، تمام کادر درمانی و همچنین کسانی که از بیمار ملاقات می کنند نیز در حیطه کنترل عفونت قرار دارند. پسماندهای بیمارستانی، هر نوع تبادل بین محیط بیمارستان و اطراف آن از طریق هوا، پسماند و فاضلاب، در معرض کنترل عفونت است.”

آمار دقیقی در دسترس نیست

وی با بیان اینکه آمار دقیقی در خصوص عفونت های بیمارستانی در کشور موجود نیست به موضوع عفونت های بیمارستانی در کشور آمریکا اشاره کرد و گفت: هر سال یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در این کشور در معرض عفونت بیمارستانی قرار می گیرند که از این تعداد ۹۹ هزار نفر جان خود را از دست می دهند.

وی اظهار داشت: “در این کشور سالانه ۴۵ میلیارد دلار صرف هزینه های مستقیم و غیر مستقیم در زمینه عفونت های بیمارستانی می شود.”

خبرگزاری تسنیم نیز در گزارشی به نقل از وزیر بهداشت با اشاره به تشریح پشت پرده مشکلات دارویی کشور که به دلیل فشارهای برخی انجمن‌ها و کمپانی‌های دارویی است، نوشت: “مشکل دوم کشور «سلامت» است، براین اساس پزشکان نیز سعی کنند رنج درمان بیماران را افزایش ندهند.”

به گزارش این خبرگزاری، سیدحسن هاشمی در تشریح اقدامات ۱۰۰ روزه وزارت بهداشت اظهار داشت: ” در بدو شروع فعالیت‌مان مردم مشکل دارو داشتند و شرکت‌های بیمه‌ای در آن زمان حمایت نمی‌کردند. در آن مقطع سعی کردیم مشکل ترخیص دارو از گمرکات را برطرف کنیم و براین اساس مبلغ ۱۸۰۰ میلیارد تومان یارانه به دارو اختصاص یافت البته هنوز مشکلات دارو پابرجا است.”

وزیر بهداشت ادامه داد: “با هماهنگی بیشتر وزارت رفاه سعی کردیم کمبودهای دارویی را برطرف کنیم و در حال حاضر دوسوم قیمت‌های داروهای بیماران صعب‌العلاج نیز کاهش یافته ولی هنوز دارو نسبت به ۲ سال قبل گران است. ۳۵۰ قلم دارو دچار کمبود بود که این کمبودها دورقمی شده است و برخی داروهایی مانند داروهای درمان ناباروری برای نخستین‌بار مشمول بیمه شده است.”

سلامت مشکل دوم کشور است

وی تصریح کرد: “هماهنگی‌های بین بخشی در حوزه سلامت بسیار بهتر شده است به هر حال سلامت اگر مشکل اول کشور نباشد، مطمئناً مشکل دوم کشور خواهد بود. هم‌اینک بیمه‌ها قادر به حمایت نیستند و روز به روز فشار به مردم افزایش می‌یابد ولی ما نیز سعی کردیم به کمک رسانه‌ها، تولیدکنندگان و همکارانمان کمی از این مشکلات مردم در حوزه سلامت را برطرف کنیم.  براین اساس آقای دانش جعفری مسئولیت بخش اقتصاد وزارت بهداشت را بر عهده گرفته است زیرا یکی از مشکلات خلق ثروت و مدیریت منابع است شاید ما پزشکان کار خودمان را بلد باشیم ولی در بخش‌های دیگر باید از صاحب‌نظران کمک بگیریم. برنامه‌ها به طور جدی دنبال می‌شود ولی حوزه سلامت به یک جراحی نیاز دارد.”

١٩هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان بدهی

هاشمی با اشاره به وجود ۸ هزار میلیارد بدهی در این حوزه افزود: ۴″ هزار و ۷۰۰ میلیارد از سال ۹۱ به ۹۲ کسری اعتبار داشتیم یعنی بدهکاریم به طوری که امسال هم چیزی حدود ۲۷۰۰ میلیارد دیگر هم اضافه شد به گونه‌ای که یک رقمی حدود ۱۱۰۰ میلیارد مربوط به حق جذب بود که متاسفانه در بودجه پیش بینی نشده بود. اگر مجموع این مبالغ را با هم جمع کنیم، حدود ۱۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای سال آینده بدهی می‌شود. 

پرداخت بیش از ۶۵درصد هزینه‌ از جیب مردم

وزیر بهداشت با اشاره به افزایش ۶۶ درصدی اعتبار برای بیمه‌ها افزود: متاسفانه بودجه‌ای که به وزارت بهداشت و درمان اختصاص داده شده است، کم است. ما در حوزه سلامت گرفتاری‌های زیادی داریم به خصوص در استان‌های دوردست، باید یک تحول اساسی صورت پذیرد و مدیریت‌ها تغییر کند. وزارت بهداشت مانند یک بدن است که به خون نیاز دارد. رئیس‌جمهور در این زمینه برنامه دارد و آن را اعلام خواهد کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به بهره‌وری حوزه سلامت از تولید ناخالص ملی در کشور که بسیار پایین‌تر از آمارهای کشورهای همسایه است، گفت: “درباره پرداخت هزینه‌های درمان از جیب مردم باید تا ۲ سال آینده پرداخت از جیب مردم به ۳۰ درصد کاهش یابد ولی متاسفانه در سال‌های اخیر برعکس شده است، اگر ۲ سال قبل مردم ۵۴ درصد از جیب هزینه‌های درمان را می‌پرداختند در حال حاضر بیش از ۶۵ درصد باید این هزینه‌ها را بپردازند.  ما باید برای رفع این مشکلات خدمات را به صورت واقعی از گروه‌های پزشکی خریداری کنیم که این امر الان اتفاق نمی‌افتد. اگر امروز مقوله طرح‌ها را در حوزه پزشکی به اجرا درمی‌آوریم برای جبران نپرداختن این هزینه‌ها است. مثلا برای هر شب بستری در بیمارستان‌های دولتی باید ۵۰ هزار تومان از هزینه‌های بیمارستانی پرداخت شود در حالی که در سال ۲۲ میلیون بستری داریم و اگر این رقم ۲۲ میلیون را در ۵۰ هزار تومان ضرب کنیم رقم قابل توجهی می‌شود. “

عدم رقابت بیمارستان ها

هاشمی با اشاره به ۴۲۰ هزار پرسنل وزارت بهداشت که فقط ۲۷۰ هزار نفر از آنان را سازمان مدیریت می‌پذیرد، عنوان کرد: “امروز بیمارستان‌ها رقابتی ندارند و هنوز بسیاری از پزشکان مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند در حالی که بیمارستان‌ها یک واحد اقتصادی کوچک هستند که باید خرید خدمت کنند و امیدواریم از طریق بهره‌وری از اعتبارات یارانه‌ها یا هزینه‌های سوخت بتوانیم یک بیمه فراگیر و یکپارچه ایجاد کنیم. “ 

فساد در بیمه

وزیر بهداشت ادامه داد: “در حوزه بیمه فساد و بدرفتاری‌هایی در گذشته شده است، بیمه الان یک صندوق است و ما هم‌اکنون از بیمه‌ها ۷۸۰ میلیارد طلب داریم. براین اساس باید بیمه‌ها با یکدیگر ادغام شود و یک بیمه قوی داشته باشیم. بیمارستان‌ها باید سودآور شوند و هیئت امناها احیا شوند و در نهایت قیمت‌ها را واقعی کنیم. باید مالیات‌هایی تعیین شود تا بیمه‌ها منابع پایدار و ثابت داشته باشند. مثلاً امروز کسی که دفترچه دارد و به آپاندیس مبتلا می‌شود، چندین سی‌تی‌اسکن انجام می‌دهد در حالی که با چند آزمایش می‌توان کار درمان وی را انجام داد بنابراین باید بیمه‌ها از هدر رفتن هزینه‌های زیادی جلوگیری کنند و با بیمارستان‌هایی که مناسب نیستند و پزشک کارآمد نیستند قرار داد نبندند ما نیز نباید به زور به مناطق محروم پزشک و پرستار اعزام کنیم و به هر حال این سربازی نانوشته را بالاخره باید حل کنیم.”

منافع کمپانی ها

هاشمی با انتقاد از برخی پزشکان بیان داشت: “متاسفانه برخی از پزشکان در بحث‌ دارو در برخی مواقع توجه لازم را ندارد می‌خواهند دارویی که در یک مقاله یا اینترنت به بازار آمده است آن را تجویز کنند در حالی که باید شرایط کشور را در نظر بگیرند. در ضمن خیلی از داروها مشابه تولید داخل آن در کشور وجود دارد و یکی از مشکلات نوشتن همین داروهای خارجی در نسخه‌هاست. سعی کردیم با کمک نظام پزشکی به انجمن‌های علمی و تخصصی این مشکل را مدیریت کنیم. ما هر روز وضعیت دارو را تعقیب و هر هفته برای آن جلسه می‌گذاریم. متاسفانه در گذشته تا بازار دارو آرامش پیدا می‌کرد آن را رها می‌کردیم.

وی اظهار داشت: “البته نباید منافع کمپانی‌های دارویی را نیز فراموش کنیم. مدیریت حوزه دارو پیچیده است. برخی‌ها از بیرون اختلالاتی ایجاد می‌کنند. ولی ما سعی می‌کنیم تا پایان عمر دولت مشکلات دارویی را برطرف کنیم. در حال حاضر ۴۵ تا ۵۰ درصد تولیدات دارویی داخلی است و مابقی آن به خصوص مواد اولیه از خارج می‌آید که سعی می‌کنیم این درصدها را سروسامان دهیم.”

هاشمی بااشاره به مشکلات بیماران خاص عنوان کرد: “در این حوزه یک تا ۲ دارو وجود دارد که تولید مشابه داخلی آن نیز در کشور انجام می‌شود، ما یا باید تسلیم برخی کمپانی‌های دارویی شویم یا باید براساس دستاوردهای ملی کشورمان پیش رویم. انجمن‌های علمی تخصصی اعلام می‌کنند که داروهای داخلی یک پنجم داروهای خارجی هزینه برای بیمار نخواهد داشت. ما برنامه‌ای مهم داریم تا از تولیدات داخلی استفاده کنیم.”

 پشت پرده حوزه دارو

وزیر بهداشت با اشاره به برخی پشت پرده‌ها در حوزه دارو عنوان کرد: “نباید از طرف برخی انجمن‌های تخصصی و کمپانی‌ها به وزارت بهداشت فشار وارد شود و متعاقب آن رسانه‌ها نیز بر این فشارها بیافزایند. ما در حال حاضر در شهرهای بزرگ داروهای مورد نیاز را تامین کرده‌ایم. ولی هنوز نتوانسته‌ایم در حوزه تجهیزات پزشکی خیلی به آن بپردازیم چون زمان نداشتیم ولی توانسته‌ایم مثلا قیمت تجهیزات استندهای قلبی را تا ۵۰ درصد کاهش دهیم. فعلا در حال برنامه‌ریزی هستیم طرح‌های خوبی داریم ولی تمام وقت‌مان گرفتار سروسامان دادن دارو بود ولی با توجه به اینکه کار قابل توجهی در تجهیزات پزشکی انجام نداده‌ایم ولی با کمک همکاران کمبودهای این حوزه را برطرف کرده‌ایم.”

وزیر بهداشت در پایان صحبت‌های خود به انتظاراتش نیز اشاره کرد و افزود: “ما انتظار صبوری و امید به آینده داریم، دولت تدبیر و امید دغدغه سلامت مردم را دارد و با کمک مجلس و دلسوزان سعی می‌کنیم قدم‌های موثری برداریم، بنده از هم‌لباسی‌های خود درخواست دارم شرایط کشور را در نظر بگیرند و با توجه به رنج‌های معیشتی که مردم دارند کاری نکنند که مردم مشکلات سلامت و درمان‌شان بیشتر شود.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large