Skyscraper large

چالش جدی وزیر اقتصاد و مجلس

6544

علی جلالی

روز گذشته خبرگزاری دانشجویان ایران در مطلبی با عنوان”پایان ماه عسل وزیر اقتصاد و مجلس؟” ضمن اشاره به اختلافات پیش آمده میان نمایندگان مجلس و وزیر اقتصاد دولت روحانی نوشت:”ارایه کارت زرد به طیب نیا در جلسه روز جاری سبب شد تا وی اظهاراتی را در خصوص استعفا بیان کند اما حال باید دید که آیا نمایندگان در این زمینه از وزیر دلجویی کرده و مانع استعفای وی خواهند شد؟”

به گزارش ایسنا، مجلس شورای اسلامی علی رغم تأیید بی سابقه رای بی سابقه ۹۶ درصدی به علی طیب نیا وزیر پیشنهادی اقتصاد روحانی این گمانه را بوجود آورد که زین پس رابطه‌ دوستانه بین این وزارتخانه و نمایندگان مجلس پایان یافته است.

به نوشته ایسنا، با آغاز به کار طیب‌نیا در ساختمان خیابان باب همایون بسیاری حدس می زدند وزارت اقتصاد با توجه به رای بالای وزیرش مدت‌ها بدون چالش و حاشیه به کار خود ادامه خواهد داد. در حالی که این مساله به هیچ عنوان عملی نشد و احضار وزیر به مجلس قبل از بسیاری از پیش بینی‌ها به خود رنگ حقیقت گرفت تا ماه عسل وزیر و مجلس خیلی زود به پایان رسد. طیب نیا مجبور شد بارها در جلسات کمیسیون اقتصادی مجلس حاضر شده و نسبت به بسیاری از مسائل اقتصادی کشور پاسخگو باشد. سوالاتی که گاه با پاسخ‌های قانع کننده روبرو می‌شد و گاهی نمایندگان از پاسخ وزیر قانع نمی‌شدند.

استقلال بانک مرکزی در دولت یازدهم

آخرین و شاید پر حاشیه‌ترین این سوالات پرسش قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد در مجلس بود که وزیر اقتصاد را نسبت به اظهارات سیف رییس کل بانک مرکزی به چالش می کشید. این سوال در حالی مطرح شد و از سوی نماینده مربوطه با قدرت پیگیری گردید که از نظر قانونی وزیر اقتصاد هیچ پاسخگویی نسبت به اقدامات و یا اظهارنظرهای رییس کل بانک مرکزی ندارد.

به هر حال در جلسه علنی روز هفدهم آذر که مصادف با تحویل لایحه بودجه به مجلس بود سوال از وزیر اقتصاد نیز عملیاتی شد و وزیر در صحن علنی نسبت به این سوال نماینده بجنورد پاسخ‌هایی را به مجلس ارائه کرد. اصلی ترین ابهام مطرح شده دراین سوال در رابطه با نظر دولت درباره ارزش پول ملی بود.

بنابراین گزارش، طیب‌نیا با ابراز امیدواری نسبت به کاهش مستمر و مداوم نرخ ارز، گفت: “این که آقای جعفری در سوال خود به محل طرح اظهارات آقای سیف اشاره کردند به این دلیل است که مجلس در قوانین متعددی دولت را مکلف به حضور در شورای گفت‌وگو و مذاکره مستمر با اتاق بازرگانی و بخش خصوصی کرده است؛ این حضور هم به دلیل شناسایی مشکلات بخش خصوصی و رفع محدودیت‌ها و صادرات است.”

حفظ ارزش پول ملی از وظایف دولت است

وی حفظ ارزش پول ملی را از وظایف دولت دانست و خاطرنشان کرد: “آنچه موجب نگرانی تیم اقتصادی دولت بود تغییرات تند، سریع و موقت است وگرنه دولت از اعاده حیثیت پول ملی استقبال می‌کند و معتقد است همکاری با مجلس در این راستا کمک کار ما خواهد بود لذا امیدواریم مجلس به دولت اعتماد کند چرا که عملکرد دولت در این مدت کوتاه آثار مثبتی داشته و باعث شده اعتماد به بخش خصوصی به مردم بازگردد.”

این پاسخ از نظر جعفری نماینده سوال کننده قانع کننده برداشت نشد از این رو مجلس به رای‌گیری در این باره پرداخت که در نهایت نتیجه رای‌گیری نشان داد اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از توضیحات وزیر در رابطه با این سوال قانع نشدند. به این ترتیب مجلس به طیب نیا به عنوان نخستین وزیر کابینه یازدهم کارت زرد داد و در صورتی که این کارت به عدد سه برسد وزیر استیضاح خواهد شد.

به نوشته ایسنا، این مساله چندان به مذاق وزیر اقتصاد خوش نیامد و به گفته تعدادی از نمایندگان مجلس وی قبل از خروج از صحن علنی به باهنر نایب رییس مجلس گفته است از سمت خود استعفا خواهد داد و دیگر در این سمت کار نخواهد کرد.

 دلجویی از وزیر اقتصاد

اما دیروز عصر خبرگزاری فارس به نقل از عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خبر از دلجویی نمایندگان از وزیر اقتصاد داد.

به نوشته این خبرگزاری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استعفای وزیر اقتصاد به دلیل سؤال یکی از نمایندگان درباره عملکرد رئیس کل بانک مرکزی بود، گفت: “استعفای وزیر اقتصاد پس از دلجویی نمایندگان منتفی شد. یکی از نمایندگان درباره عملکرد رئیس کل بانک مرکزی از وزیر اقتصاد سئوالی مبنی بر عملکرد ارزی بانک مرکزی مطرح کرد و از پاسخ علی طیب‌نیا، قانع نشد. این موضوع موجب ناراحتی وزیر اقتصاد شد، چرا که عملاً وزیر اقتصاد عضو شورای پول و اعتبار بوده و بانک مرکزی دارای استقلال در تصمیم‌گیری است.

رجبی با بیان اینکه رئیس جلسه آقای محمدرضا باهنر نیز با پاسخ رئیس کل بانک مرکزی درباره عملکردش موافقت کرد و گفت: “این موضوع باید از طریق هیئت دولت پیگیری شود و ارتباطی به وزیر اقتصاد ندارد.”

این در حالیست که پیش از این نیز خبرها از اختلافات بین این مقام مسوول و برخی نمایندگان مجلس حکایت داشته و در برخی موارد وکلای مجلس از پاسخ های طیب نیا قانع نشده و آن را کافی ندانسته اند.

نمایندگان قانع نمی شوند

به نوشته برخی خبرگزاری ها روز ۱۱ آذر نیز زارعی و بذرپاش از پاسخ‌های طیب نیا در مورد خالی بودن خزانه توسط دولت دهم قانع نشدند.

به نوشته خبرگزاری مجلس شورای اسلامی سعید اربابی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به جلسه آنروز این کمیسیون، گفته بود:‌” در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس که با حضور طیب نیا وزیر اقتصاد و دارایی برگزار شد، نمایندگان مجلس سوالات خود را مطرح کردند که برخی قانع و برخی نیز پاسخ‌های وزیر را قانع کننده ندانستند.”

پیش از این نیز خبرگزاری مهر به نقل از شهباز حسن پورعضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از انتقاد نمایندگان نسبت به اظهارات وزیر اقتصاد درباره «خالی بودن خزانه» در جلسه این کمیسیون با وزیر اقتصاد و معاونانش خبر داده و نوشته بود: “توضیحات وزیر اقتصاد و رئیس خزانه‌داری کل کشور، نمایندگان را قانع نکرد و مقرر شد این سوال در صحن علنی مجلس مطرح شود و پاسخ‌های وزیر اقتصاد به رأی نمایندگان گذاشته شود.”

در این گزارش حسن‌پور همچنین از انتقاد نمایندگان به وزیر اقتصاد در خصوص عدم فروش سهام هولدینگ خلیج فارس و پتروشیمی با قیمت واقعی خبر داد و گفته بود: “یکی از ایرادات اساسی به وزارت اقتصاد این است که کشف قیمت سهام‌های با ارزشی مثل سهام هولدینگ خلیج فارس و پتروشیمی توسط افرادی انجام می‌شود که از رانت اطلاعاتی برخوردارند و رقابتی در فروش اینگونه سهام‌ها وجود ندارد و غالباً این سهام‌های با ارزش به بخش‌های شبه‌دولتی یا مجامعی که منافع ملی را در نظر نمی‌گیرند واگذار می‌شود.”

حسن‌پور همچنین از انتقاد نمایندگان نسبت به انحصار معادن کشور در دست عده‌ای خاص خبر داد و گفت: “امروز متاسفانه خام‌فروشی در کشور امری پذیرفته شده است و هیچ کس پاسخگو نیست. در جلسه وزیر اقتصاد با اعضای کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی انتقادات تندی از سوی نمایندگان در خصوص اظهارات اخیر وزیر اقتصاد درباره «خالی بودن خزانه» صورت گرفت. طیب‌نیا و رئیس خزانه‌داری کل کشور در این خصوص توضیحاتی ارائه دادند اما این توضیحات منجر به قانع شدن نمایندگان نشد و مقرر شد این سوال در صحن علنی مجلس مطرح شود و پاسخ‌های وزیر اقتصاد به رأی نمایندگان گذاشته شود.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large