Skyscraper large
ستاربهشتی، از انتقاد تا گورستان رباط کریم

وکیل پرونده: دادستان به جاى دفاع از مقتول، از قاتل دفاع کرد

x6+54vsdfgآبانماه سال گذشته اخبار تکان دهنده‌ای از مرگ یک وبلاگنویس ۳۲ ساله به نام ستار بهشتی براثر شکنجه پلیس فتا منتشر شد. با انتشار خبر مرگ این وبلاگ نویس جوان، پرونده‌ای برای بررسی علت مرگ وی تشکیل شد. با وجود اینکه شواهد پرونده، قتل عمد ستار بهشتی توسط تیم بازجویی را ثابت می‌کرد اما در کمال ناباوری هفته گذشته وکیل خانواده ستار بهشتی از تشخیص قتل غیر عمد و بسته شدن پرونده توسط دادگاه خبر داد.

گیتی‌پور فاضل، وکیل خانواده ستار بهشتی درمورد روندی که منجر به بسته شدن پرونده شد، به تلوزیون‌‌ رها گفت: «در ابتدا بازپرس قراری که برای این جرم صادر کرد شبه عمد بود، ولی من معتقدم قتل عمد است چون تمام مدارکی در پرونده است از نحوه بازداشت و بازجویی تا زمان تحویل به زندان اوین و دومرتبه از زندان اوین گرفتن مقتول و از همه مهم‌تر ضرباتی که زده‌اند، همه کارهای غیر قانونی بوده است. ضرباتی که به مقتول زده شده باعث خونریزی داخلی و در ‌‌نهایت هم منجر به جان باختن او شده است. کبد، کلیه، ریه و پروانه زیر مغز خونریزی داده و هر پزشکی که پرونده پزشکی را مشاهده کرده، معتقد است این خونریزی‌ها در همان آن نمی‌کشد بلکه باعث می‌شود اکسیژن به آن ارگان‌ها نرسد و بعد از چند روز منجر به مرگ می شود. وقتی پرونده ستار به دادگاه رفت، من به صلاحیت دادگاه اعتراض کردم و گفتم قبل از اینکه به اعتراض من رسیدگی کنید نباید پرونده بیاید دادگاه چون باید اول مشخص شود قرار قتل عمد است یا شبه عمد. دادگاه اول می‌خواست به صورت ماهیتی وارد قضیه شود که دوباره من اعتراض کردم. حالا در نهایت دادگاه کیفری کارکنان دولت، شعبه ۱۰-۵۷ نظر داده است که قتل شبه عمد است و پرونده بسته شده است».

خانم پورفاضل درادامه نکته حائز اهمیتی را مطرح کرده و گفت: «دادستان همیشه از مقتول دفاع می‌کند اما در این پرونده برخلاف آنچه روال است، دادستان از قاتل دفاع کرده است و به دادیار پرونده هم گفته‌ام که این پرونده حتی با شکایت دوباره هم به جایی نخواهد رسید؛ همانطور که پرونده زهرا کاظمی و زهرا بنی یعقوب به جایی نرسیدند».

وی همچنین در مورد طرح شکایت مجدد برای قتل ستار بهشتی می‌گوید: «تا آخر آذرماه برای طرح دعوا فرصت داریم و در حال رایزنی با خواهر مقتول هستم که وارد طرح شکایت جدید شویم یا خیر؛ منتها معتقدم با طرح دعوا اتفاق خاصی نخواهد افتاد و احتمالا پرونده دوباره بررسی می‌شود و در ‌‌نهایت دیه‌ای از متهم گرفته و به حساب دولت ریخته می‌شود. کما اینکه پیش بینی می‌کنم الان هم قاتل با قرار ضمانت یا کفالت آزاد باشد».

وی همچنین از مادر ستار بهشتی به عنوان قربانی دیگر پرونده نام برد و افزود: «این زن حال خوبی ندارد و از فراق فرزندش همه‌اش بیمار است و در عمل دارد در این میان فدا می‌شود».  

قوه قضائیه مجبور به پیگیری شد 

هنوز در میان وبلاگ‌های بلاگ پست، وبلاگی به نام «انتقاد» وجود دارد که در سمت راست آن نوشته است «چو ایران نباشد تن من مباد». درآخرین نوشته این وبلاگ که دوشنبه ۸ آبان ۹۱ به قلم کارگری وبلاگ نویس به نگارش درآمده، ضمن انتقاد از نیروهای امنیتی بابت تهدید فعالان مجازی آمده است: «شعار ما این است. پا به میدان گذاشتیم. در این مبارزه یا از قفس تن رهایی می‌یابیم یا قفس ظلم شما رادرهم می‌شکنیم. زنده و پاینده ایرانی و ایران. جانم فدای ایران».

ستار بهشتی، نویسنده وبلاگ «انتقاد» در تاریخ ۹ آبان ۹۱ توسط پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه اجتماعی و فیس‌بوک» بازداشت شد. فردای روز بازداشت ستار بهشتی به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد. وی پیش از ورود به بند ۳۵۰ به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و شکنجه شده بود بطوریکه روز ۱۱ آبان ماه با دست خط خود از بازجویش به خاطر شکنجه شکایت کرد و در ‌‌نهایت ۱۳ آبانماه خبر مرگ ستار بهشتی منتشر شد.

چند روز پس از انتشار خبر در گذشت ستار بهشتی و پیرو سکوت مسولان ذیربط، احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس ضمن انتقاد از سکوت دستگاه قضایی در اینباره گفت: «دولت‌های خارجی در این باره غوغا به پا کردند، چرا وزارت خارجه و دستگاه قضایی در این خصوص توضیح نمی‌دهند، مرگی اتفاق افتاده و باید توضیح داده شود.»

همزمان محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس مجلس ایران اعلام کرد که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این موضوع را بررسی کرده و کمیته‌ای را برای پیگیری تشکیل داده‌ است.

در اوایل آذرماه دادستانی تهران طی صدور اطلاعیه‌ای جزییات بیشتری از مرگ ستار بهشتی ارائه کرد: «در تاریخ ۱۰ آبان متهم به همراه مامورین به شعبه بازپرسی اعزام گردیده و پلیس فتا طی گزارشی درخواست می‌کند به لحاظ انجام تحقیقات بیشتر در مورد متهم ده روز در اختیار مامورین پلیس فتا قرار گیر». در بخش دیگری از این اطلاعیه نظر کمیسیون پزشکی ۷ نفره (پزشکان متخصص پزشکی قانونی) که به تاریخ ۳۰ آبان صادر گردیده، آمده‌است: «محتمل‌ترین علت منجر به فوت می‌تواند پدیدهٔ شوک باشد که در صورت احراز ایراد ضربه یا ضربات به نقاط حساس بدن یا فشارهای شدید روانی، این عوامل می‌تواند عامل شوک مذکور باشد».

همچنین در هفته اول آذرماه ۹۱ مهدی دواتگری نماینده ویژه مجلس شورای اسلامی در پرونده درگذشت ستار بهشتی، تخلف پلیس در پرونده ستار بهشتی را» محرز «دانسته و اعلام کرده‌است که پلیس فتا آقای بهشتی را» بدون دستور قضایی «و به طور» کاملاً غیرقانونی «نگهداری کرده‌است».

قتل ستار با واکنش‌هایی در میان زندانیان سیاسی اوین نیز همراه بود. ابوالفضل عابدینی نصر، زندانی پان ایرانیست محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین بلافاصله پس از تشکیل پرونده قتل ستار بهشتی، به عنوان شاهد نزد بازپرس پرونده رفته و نسبت به مشاهده آثار ضرب و شتم بر بدن مقتول شهادت داد. ابوالفضل عابدینی همچنین در مدتی که ستار بهشتی در بند ۳۵۰ زندان اوین بوده، از زبان وی نحوه شکنجه و ضرب و شتمی که از سوی پلیس فتا بر وی وارد شده را شنیده است.

پس از شهادت ابوالفضل عابدینی، ۴۱ زندانی سیاسی دیگر محبوس در زندان اوین نیز گواهی‌نامه‌ای را امضا کرده و گفتند: «زمانی که ستار به بند ۳۵۰ آورده شد آثار شکنجه در تمام قسمت‌های مختلف بدنش مشهود بود و وی در شرایط کاملاً دردناک و مجروحی قرار داشت». زندانیان سیاسی امضاکننده این گواهی‌نامه همچنین گفتند بهشتی از اوین به بازداشتگاه پلیس امنیت منتقل شد و هنگام انتقال نگران بوده و گفته: «این‌ها قصد کشتن مرا دارند». 

شاهدان پرونده هنوز تحت فشار هستند

پس از ادای شهادت از سوی عابدینی موج جدیدی از فشارهای گوناگون از سوی ماموران امنیتی بر او اعمال شد که از آن جمله می‌توان به انتقال ناگهانی وی از زندان اوین به زندان کارون اهواز در مردادماه ۹۲ اشاره کرد.

از سوی دیگر حکم مرخصی ابوالفضل عابدینی که برای اولین بار و پس از چهار سال با تودیع وثیقه به دادگاه انقلاب اهواز، صادر شده بود، هفته گذشته و درست ساعتی پیش از آزادی این زندانی سیاسی با مداخله وزارت اطلاعات لغو شد که پیش بینی می‌شود لغو حکم مرخصی این زندانی به شهادت وی در پرونده ستار بهشتی باز می‌گردد.

همچنین گفتنی است رضا حیدرپور، پزشک بهداری زندان اوین که بدن ستار بهشتی را در بدو ورود وی به زندان اوین معاینه و گزارش کرده بود، ۱۹ آبان‌ماه گذشته توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ انتقال داده شد و تا کنون آزاد نشده است.

طبق مقررات هر زندانی جدید که وارد بندهای عمومی زندان اوین می‌شود در ابتدای ورود به بهداری زندان اعزام و پس از معاینه برای وی پرونده پزشکی تشکیل می‌شود و معاینه ستار بهشتی نیز به همین روال صورت گرفته بود.

گفتنی است پس از ثبت آثار شکنجه در پرونده ستار بهشتی» به دکتر حیدرپور اجازه داده نشد بیماران بند ۳۵۰ را ویزیت کند و وی را به بهداری بند زندانیان مالی منتقل کردند.

در هر حال با همه شواهدی که در گزارش فوق نمونه هایی از آن بیان شد به نظر می رسد خون ستار بهشتی پایمال شد و یکبار دیگر دستگاه قضایی کشور عدالت را فدای استبداد و دیکتاتوری حاکم بر ارکان نظام کرد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large