Skyscraper large

بیشترین پرونده تخلف در گمرک از زبان رییس کلّ

ds+fg564df4f

عکس از ایسنا

علی جلالی

«من واقعا عذرخواهی می کنم چرا که به عنوان مثال اتوبوس با مسافران زیاد را به دلیل احتمال قاچاق سوخت متوقف می کنند اما ۱۴۴ دستگاه خودروی لوکس قاچاق به راحتی شماره گذاری شده و وارد کشور شده و فروخته و بعدا خبر آن منتشر می‌شود». 

این بخشى از سخنان رییس کل گمرک ایران است که  روز گذشته در خبرگزاری دانشجویان ایران منتشر شد؛ ایسنا در مطلبی با عنوان “اظهارات تکان‌دهنده کرباسیان درباره گمرک”به نقل از رییس کل گمرک ایران آمار عملکرد ١٠٠ روزه این سازمان را ارائه کرده و از وضعیت تکان دهنده موجود در برخی حوزه‌های گمرکی پرده برداشت. 

به گزارش ایسنا، مسعود کرباسیان روزگذشته در نخستین نشست خبری خود در دولت یازدهم با انتقاد از عملکرد برخی مبادی ورودی مسافران در کشور گفت: “چندی پیش بازدیدی از گمرک فرودگاه امام داشتم و دیدم که آنجا مردم را دوبار می‌گشتند. چرا باید این طور باشد؟ حتی یکبار هم زیاد است. همه مردم که نباید بارشان دیده شود. این‌که چنین وضعیتی در فرودگاه امام وجود داشت یک فاجعه است و حتی من در یک مورد به کارمند یکی از سفارتخانه‌های خارجی زنگ زدم و بابت مشکلی که برای او پیش آمده بود عذرخواهی کردم.” 

من پوست آن کارمند را می کنم 

او با انتقاد شدید از عملکرد یکی از کارمندان گمرک در فرودگاه امام به دلیل برخورد زشت با مسافران ورودی گفت:”من پوست آن کارمند را می‌کنم! این طوری که نمی‌شود. باید جوری برخورد کنم تا کسی جرات تخلف نداشته باشد. این که کارمند گمرک به مسافر ورودی به کشور می گوید آنجا چقدر حقوقی می گیری؛ به دلار یا یورو؛ به آن کارمند چه ربطی دارد؟!” 

کرباسیان گفت: “وضعیت فاجعه بار دیگر این که مثلا خانمی منتظر شوهر خود با دست گل ایستاده اما بعد متوجه می‌شود که گشتن شوهرش و بازرسی بدنی او به شکل بسیار نامناسبی است. این چه معنایی می تواند داشته باشد؟ باید این موضوع اصلاح شود.” 

تبعیض و فساد در برخورد با قاچاق 

وی در ادامه از یکی ازتخلفات بزرگ گمرکی در هشت سال گذشته خبر داد و گفت: “چطور ممکن است که شش سال مداوم در بوشهر اقدام به جعل سند بانکی کنند و پول را در جیب خودشان بگذارند و بگویند کار تسویه شده است؟! این یک خیانت به مردم است. عده‌ای با کمترین درآمد در آن مناطق کار می‌کنند و عده‌ای این چنین به کشور خیانت می‌کنند.” 

رییس کل گمرک ایران با اشاره به این‌که در موارد دیگر مثلا اتوبوس را با کلی مسافر برای بازرسی احتمال قاچاق سوخت توسط آن متوقف می کنند اما بعضا کانتینرهای بزرگ قاچاق سوخت به راحتی تردد می‌کنند گفت: “بدون وجود دستگاه‌های “ایکس ری” بازرسی مناسب در گمرک غیر ممکن است. به عنوان مثال چندی پیش سه کامیون ال.پی.جی پر از مشروب در گمرکهای شرق کشور کشف شد که بدون دستگاه ایکس ری این کشف غیر ممکن بود.” 

کرباسیان همچنین از فسادآور بودن برخی مقررات وضع شده خبر داد و گفت: “به عنوان مثال قرار دادن برخی کالاها در اولویت ۱۰ مشکل ساز شد. مثلا کالایی که واردات آن ممنوع شده را به صورت قطعه قطعه وارد می‌کنند و داخل کشور سر هم کرده و وارد بازار می‌کنند. این علاوه بر ضربه زدن به اقتصاد کشور درآمدهای گمرکی را کاهش می دهد. ما نمی‌توانیم بعد از ورود کالا به کشور سراغ واردکننده رفته و پولمان را بخواهیم.” 

وی افزود: “مثلا برخی یک قطعه یخچال را از یک سمت و قطعه دیگر را از سمت دیگر وارد و این جا سر هم کرده و وارد بازار می‌کنند. باید مشکلات قانونی در این رابطه حل شود.” 

رییس کل گمرک ایران با اشاره به این‌که گمرک ایران بیشترین میزان پرونده از سایر دستگاه‌ها دارد اما دلیل نمی‌شود آن‌ها را رسانه‌ای کند گفت: “این که مثلا پرونده سال پیش گمرک بیرون کشیده شده و اطلاع رسانی شود کار درستی نیست و باید در این زمینه بیشتر دقت شود.”  

درآمد امسال محقق نخواهد شد 

او همچنین با اشاره به این‌که درآمد گمرک امسال محقق نخواهد شد گفت: “در قانون بودجه درآمد ۸۶ هزار میلیارد ریالی برای گمرک در سال جاری پیش بینی شده بود اما در هشت ماهه امسال حدود ۳۵ هزار میلیارد ریال از این رقم محقق شد که بعید است تا پایان سال کل رقم محقق شود.” 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره میزان کالاهای انباشتی درگمرک در ابتدای حضورش در این سازمان در اوایل دولت یازدهم گفت: “آن زمان حدود سه میلیون تن کالای اساسی و دارو در گمرکها انباشت شده بود که عدد نگران‌کننده‌ای بود و ما تلاش کردیم که در طی ۱۰۰ روز گذشته زمینه ترخیص این کالاها را فراهم کنیم. این زیبنده نیست که خودروی مازراتی راحت ترخیص شود اما داروی مورد نیاز مردم در گمرک بماند. در مناطق آزاد و ویژه هم عمدتا کالاهای مربوط به اولویت ۱۰ و ۹ به جای کالاهای اساسی انباشت شده بود.” 

رییس کل گمرک ایران در مورد شکایت بانک مرکزی از معاون گمرک به دلیل صدور دستور ترخیص کالاهای اساسی بدون اجازه بانک مرکزی گفت: “این مشکلی نیست و قابل حل است از این دعواها زیاد داریم اما مشکلی دراین زمینه وجود ندارد.” 

من واقعا عذرخواهی می کنم 

وی همچنین با انتقاد از برخوردهای دو گانه در حوزه قاچاق گفت: “من واقعا عذرخواهی می کنم چرا که به عنوان مثال اتوبوس با مسافران زیاد را به دلیل احتمال قاچاق سوخت متوقف می کنند اما ۱۴۴ دستگاه خودروی لوکس قاچاق به راحتی شماره گذاری شده و وارد کشور شده و فروخته و بعدا خبر آن منتشر می‌شود.” 

کرباسیان همچنین در ادامه با بیان این‌که مشکل عدم ترخیص تجهیزات مخابراتی از گمرک ربطی به گمرک ندارد گفت: “این تجهیزات مشکل فرکانسی دارند و تا زمانی که مجوز لازم برای ورود به کشور را دریافت نکنند ما نمی توانیم به آن ها اجازه ترخیص دهیم. به هر حال مردم انتظار دارند گمرک اجازه ترخیص کالاهای غیر استاندارد را ندهد.” 

این در حالیست که پیش از این بسیاری از گزارشات منتشر شده در خصوص تخلفات دولتی مربوط به بخش گمرک بوده که بنابه گزارشات فوق می توان به پرونده های تشکیل ۱۷۸ پرونده قاچاق در گمرک ارومیه، محاکمه متهمان پرونده‌های مظنون به قاچاق در گمرک بازرگان و در نهایت تبرئه ۱۷ نفر از آنان، جریمه بیش از ۵۸ میلیارد ریالی پرونده‌های قاچاق در گمرک خوی و وصول ۴ میلیارد ریال جریمه پرونده‌های قاچاق گمرک در مهاباد و همچنین تخلفات گمرکی بوشهر و دیگر مناطق نام برد که در تمامی موارد تخلفات به واسطه برخی کارمندان گمرک همراه بوده است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large