Skyscraper large

حذف روز جهانی ایدز از تقویم، یادگار دیگر دولت دهم

d6f5g444f

روشنک آسترکی

اسفند ماه سال ۱۳۹۰، خبری در رسانه‌های ایران منتشر شد که از حذف روز جهانی ایدز در تقویم رسمی کشور خبر می‌داد.

با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و با تایید رییس‌ دولت دهم و بنا بر مفاد «آیین‌نامه نحوه نامگذاری روز‌ها و مناسبت‌های خاص» که در جلسه ۶۴۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی و در تاریخ ۲۴ شهریورماه سال ۸۸ با امضای محمود احمدی‌نژاد، رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ و اجرایی شده، از این پس، مناسبت‌هایی در متن تقویم درج می‌شود که کل جمعیت کشور را تحت تاثیر قرار داده و در راستای تبلیغ و ترویج فرهنگ ملی اسلامی باشد و مناسبت‌هایی که با این آیین‌نامه همخوانی نداشته باشند، به ضمیمه تقویم منتقل می‌شوند. در اصلاحیه آیین‌نامه نحوه نامگذاری روز‌ها و مناسبت‌های خاص آمده است: «هدف از نامگذاری روز‌ها و مناسبت‌های خاص، تقویت مولفه‌های هویت ملی ایرانیان و بزرگداشت شخصیت‌ها، ارزش‌ها و تحکیم پیوندهای دینی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و علمی در جامعه است.»

بنا بر تاکید ماده ۳ این آیین‌نامه، روز‌ها و مناسبت‌های مندرج در متن تقویم باید «برای قشرهای مختلف ملت مهم و تاثیرگذار بوده و از دیدگاه همه ملت ارزشمند و معتبر باشد. همه مناطق کشور، آن مناسبت را مرتبط با خود بدانند. 

پاک کردن صورت مساله از سوی دولت

حذف روز جهانی ایدز از متن تقویم رسمی کشور در حالی صورت گرفت که بنا بر اعلام وزارت بهداشت در آن تاریخ بیش از ۲۳ هزار نفر مبتلا به ایدز در ایران شناسایی شده‌ اما حدود پنج برابر این تعداد، ناشناخته باقی مانده و همچنین وزارت بهداشت طی نسبت به بازگشت موج دوم ایدز، انتقال بیماری از راه تزریق مشترک مواد مخدر هشدار داده و خطر این بیماری را برای همه جمعیت کشور جدی دانسته بود.

در هر حال به نظر می‌رسد این اقدام نتیجه اشتباه، بی‌توجهی، فقدان آگاهی و نگرش منفی نسبت به اهمیت تبلیغ برای روز جهانی ایدز بوده است. کاربرد تبلیغ برای روز جهانی ایدز در متن تقویم، باعث می‌شود افراد سالم به سلامتی خود توجه بیشتری داشته باشند، همچنین نهادهای مسوول هم موظف به تقویت درمان برای بیماران و توسعه پیشگیری برای جامعه سالم می‌شوند.

حذف روز جهانی ایدز از تقویم کشور تنها نشانه عدم اهمیت دولت نسبت به فرهنگ سازی پیرامون بیماری ایدز نبود. همواره پزشکان و سازمان‌های غیر دولتی پیرامون عدم برنامه ریزی برای مهار و آموزش شفاف در مورد این بیماری، دولت را مورد انتقاد قرار می‌دهند.

مهم‌ترین نکته در مورد بیماری ایدز اینست که این بیماری می‌تواند سال‌ها بدون علامت آزمایشگاهی در افراد وجود داشته باشد و آن فرد اطلاعی نداشته باشد و از طرق مختلف و به طور ناخواسته این بیماری را انتقال دهد و این امر نیاز وجود آموزش های همگانی فراگیر و منسجم نسبت به این بیماری در سطح جامعه را دوچندان می کند. 

رشد فزاینده آمار مبتلایان به ایدز

در حالیکه دولت تعداد مبتلایان به ایدز در کشور را ۲۷ هزار نفر اعلام می‌کند، کار‌شناسان و سازمان‌های غیر دولتی این آمار را بالغ بر ۹۰ هزار نفر تخمین می‌زنند.

گزارش مدیریت بیماری‌های واگیرنشان می‌دهد به لحاظ سنی ۷۵ درصد یا سه چهارم مبتلایان به ایدز در ایران، در گروه سنی ۱۵ تا ۴۹ سال یا گروه سنی فعال و مولد جامعه قرار دارند.

در گزارش دیگری نیز وزیر بهداشت ایران گفته است که در طول ۱۱ سال گذشته آمار ایدز در کشور به ۹ برابر افزایش یافته است. او همچنین به ابتلای پنج درصد کودکان کار به بیماری ایدز اشاره کرده و گفته است متوسط شیوع این بیماری در کودکان کار ۴۰ برابر جامعه عمومی است.

همچنین گفتنی است در نیمه دهه هشتاد شمسی، موج سوم ایدز با انتقال جنسی ویروس از راه رسید. ابتدا ویروس از طریق رابطه جنسی معتادان با همسر یا شریکان جنسی دیگرشان، به آن‌ها انتقال یافت و از آنجا که برخی از معتادان برای کسب درآمد یا تهیه مواد مخدر٬ مجبور به تن فروشی می‌شوند، ایدز از معتادان به تن فروشان و از هر دو گروه به دیگر قشرهای جامعه گسترش یافت.

از سوی دیگرشیوع ایدز در گروه‌های محروم جامعه ده‌ها برابر مردم مرفه است و در زنان با شتاب بیشتری رشد می‌کند. میشل سیدیبه، مدیر اجرایی برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز می‌گوید: «ایدز آینه تمام نمای نابرابری‌های جامعه است» و دلیل آن را عوامل زمینه ساز بیماری ایدز، یعنی نداشتن آگاهی، رفتار‌های جنسی پرخطر و اعتیاد تزریقی در اقشار محروم جامعه می‌داند.

نابرابری در دسترسی به امکانات رفاهی جامعه از جمله ثروت، آموزش، خدمات بهداشتی و منزلت اجتماعی، بسترهای اجتماعی پدید آمدن ایدز هستند. از بین بردن این نابرابری‌ها یکی دیگر از  راه های کنترل و به صفر رساندن موارد ایدز است و به نظر می‌رسد وقت آن رسیده است که دولت یازدهم با از بین بردن قبح بیماری ایدز، آموزش روش‌های پیشگیری از آن و ارائه آمار صحیح و شفاف  نسبت به کنترل شیوع این بیماری در جامعه اقدام کند. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large