Skyscraper large

افزایش ٩ برابری ایدز در کشور

d6fg74dfسالهاست که در کشور ما پدیده ای به نام ایدز خودنمایی کرده و هشدارهای بسیاری هم برای مهار و برخورد با آن از سوی محافل داخلی و خارجی مطرح شده است. اما همواره سرپوش گذاری و انکار این پدیده از سوی مسوولان و یا نادیده انگاشتن آن به دلیل وجود تعصبات و باورهای مذهبی، روند مهار آن را کند کرده است.

به گزارش منابع رسمى تا کنون کمتر از ٢۴ هزار مبتلا به ویروس اچ آی وی در ایران وجود دارد ولی کارشناسان براین باورند که این آمارها دقیق نیست و تعداد مبتلایان به بیماری ایدز از این تعداد بیشتر است.

این درحالیست که پیشتر برخی کارشناسان ١٠٠ تا ١٢٠ هزار نفر بیمار مبتلا به ایدز در ایران را آماری نزدیک به واقعیت دانسته بودند.

بنابه گزارش هاى منتشر شده در ایران بیش از ١٠ درصد مبتلایان به ایدز از راه آمیزش جنسی دچار این بیماری می‌شوند و همچنین رده‌ی سنی ۴۶ درصد مبتلایان بین ٢۵ تا ٣۴ سال می باشد. استان‌های مازنداران، کرمانشاه، فارس، خراسان رضوی، اصفهان، هرمزگان و تهران بیشترین تعداد مبتلایان به ایدز را به خود اختصاص داده‌اند.

روز گذشته اما؛ وزیر بهداشت ضمن ابراز نگرانی از وضعیت موجود برای مقابله با بیماری ایدز، علت اصلی روند صعودی این بیماری کشنده در کشور را پنهان کاری دانست.

به گزارش ایرنا دکتر «سیدحسن قاضی زاده هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان آنکه تا زمانی که تابو ایدز شکسته نشود، روند صعودی مبتلایان به آن کنترل نخواهد شد، گفت: “پنهان کاری ما و ترساندن مردم موجب شده تعداد مبتلایان به این بیماری طی ۱۲ سال گذشته تا ۹ برابر در کشور افزایش یابد. این به آن معنا است که تعداد مبتلایان به ایدز در کشور سالانه تا ۸۰ درصد افزایش یافته که این رقم بیش از نرخ تورم و قیمت مسکن است.” 

پنهان کاری کرده ایم

وزیر بهداشت با انتقاد از محدودیت های ایجاد شده در مسیر انتشار اخبار بیماری ایدز در کشور افزود: “در حالی که هر روز از طریق تریبون های عمومی آمار تورم و قیمت مسکن را به اطلاع مردم رسانده ایم اما درباره بیماری ایدز پنهان کاری های زیادی داشته ایم. ما ابتدا کشورهای غربی را نه تنها به خاطر شیوع بیماران مبتلا به ایدز نکوهش می کردیم بلکه تا سال ها به اشتباه به رسانه ها اجازه انتشار مطالب در این زمینه را نمی دادیم. ما با بهره گیری از رسانه های جمعی و تبلیغات اشتباه مردم را از بیماری ایدز ترساندیم و ایدز را با هنجاری اخلاقی گره زده و آن را به بیماری مهلکی تبدیل کردیم که اکنون پنهان کاری مردم در این زمینه از نگاه خودمان به ایدز ناشی می شود.”

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: “طبق آمار سازمان جهانی بهداشت تعداد مبتلایان به ایدز از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ با رشد ۵۰ درصدی مواجه شده به طوری که در سال ۲۰۱۰ حدود ۲۵ میلیون مبتلا به ایدز و در سال ۲۰۱۲ حدود دو میلیون نوجوان ۱۰ تا ۱۹ ساله در جهان به این بیماری مبتلا شده اند.”

از سوی دیگر، حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس جمهوری هم خواستار مسوولیت پذیری اقشار فرهیخته جامعه در خصوص پیشگیری و مبارزه با ایدز شد.

وی ضمن آنکه خود را سفیر ایدز در دولت معرفی کرد گفت: ” از سال ها پیش در این زمینه فعال بوده ام به طوری که با مسئولان و ائمه جمعه و جماعات استان های مختلف کشور در خصوص اهمیت اطلاع رسانی، پیشگیری و مبارزه با ایدز گفتگو کرده ام.”

به گفته مشاور فرهنگی رییس جمهوری، مهم ترین بحث در این زمینه جلوگیری از ابتلای کودکان معصوم به این بیماری مهلک با بی مبالاتی والدین است. باید به هر شیوه ای شده ابتلا از این طریق را تا سال ۲۰۱۵ به صفر برسانیم.

آشنا، ایدز را مساله ای میان بخشی و فرابخشی دانست و افزود:”همه دستگاه ها از جمله وزارت بهداشت باید متولی مبارزه با ایدز باشند. همه دستگاه ها در کشور در این ارتباط مسئول هستند.”

وی خواستار فعال شدن کمیته کشوری مبارزه با ایدز شد و اظهار داشت:”این کمیته باید احیا شود و زیربخش های آن نیز همگی باید فعالیت کنند. 

عدم مسوولیت پذیری

مشاور فرهنگی رییس جمهوری، افزایش شیوع ایدز در جامعه را نتیجه مسئولیت ناپذیری، کم توجهی دانست و گفت: “شیوع ایدز را نمی توان به تحریم و تهاجم فرهنگی مرتبط دانست بلکه باید با رفع اختلافات، همگرایی و افزایش کارآمدی برای مقابله با آن برنامه ریزی کرد. عرصه مبارزه با ایدز باید عرصه همکاری، مشارکت جویی و حمایت طلبی از این سازمان ها باشد. بار اصلی مواجهه با این معضل باید بر دوش سازمان های مردم نهاد باشد. فعالیت این سازمان ها نباید محدود شود و حمایت از کار خیریه ها و کانون های مثبت اجتماعی در این زمینه ضروری است.”

در اطلاع‌رسانی ایدز مشکل داریم

ایسنا هم روز گذشته در مطلبی به نقل از دکتر علی‌اکبر سیاری معاون بهداشتی وزیر بهداشت، با اشاره به محدودیت‌ها در اطلاع‌رسانی در زمینه پیشگیری از ابتلا به ایدز، نوشت: “لازم است اطلاع‌رسانی‌ها بیشتر و به صورت همگانی درباره این بیماری صورت گیرد. در زمینه پیشگیری از ابتلای جنسی به ایدز، تمام اندیشمندان و صاحبنظران دنیا به سه نتیجه رسیده‌اند؛ خویشتن‌داری، تشکیل خانواده و در نهایت استفاده از ابزار ایمن در تماس‌های جنسی است.”

وی در این باره ادامه داد: “هنوز مردم از ارائه اطلاعات وسیع درباره این بیماری نگرانند، حتی افرادی که عمق این قضیه را نیز می‌دانند حاضر نیستند این بحث به صورت گسترده باز شود. بر همین اساس است که از یک رو با مشکل بروز این بیماری مواجه هستیم و از سوی دیگر در تدوین آموزش و روش‌های پیشگیری از آن مشکل داریم.”

سیاری افزود: “عقل و خرد جمعی باید کنار یکدیگر قرار گیرد تا مشخص شود چگونه می‌توان بر این مسئله فائق آمد. همه باید نگران باشیم که چگونه می‌توان از سد ایدز، راه انتقال آن و همچنین اطلاع‌رسانی درست به خانواده‌ها عبور کنیم. این مقوله نیازمند فکر است. همه باید فکر کنیم که چگونه مسائل فرهنگی و حد و حریم خانواده‌ها را رعایت کرده اما در عین حال اطلاع‌رسانی مناسب به نوجوانان، جوانان و خانواده‌ها داشته باشیم.” 

نگرانی از ایدز در زندان‌ها

سیاری بر لزوم دسترسی بیشتر به مشاوره و پایگاه‌های درمانی، تاکید کرد و گفت: “هر چند وضع بروز این بیماری‌ در زندان‌ها بهتر شده، اما هنوز در این زمینه مشکل داریم. کسانی وارد زندان‌ها می‌شوند که دارای مشکل هستند، بنابراین باید قدم‌های بزرگتری در زمینه بهداشت، مشاوره و فراهم کردن تسهیلات بیشتر در زندان‌ها برداشته شود. “

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large