Skyscraper large

القاعده در لبنان؟

Shariati 2 (ghalamro-e-saadi) حسن سلامی hassan salami

حسن سلامی

دو هفته پیش، گروه و گردان ناشناخته ی “عبدالله عزام” که گفته شده با سازمان القاعده مرتبط است مسوولیت انفجار و عملیات تروریستی بیست و هشتم آبان ماه مقابل سفارت ایران در بیروت که ٢۴ کشته و ١۴۶ زخمی بر جای گذاشت، به عهده گرفته است.

یادم می آید ماه های پایانی سال ١٣٨۴ خورشیدی که در بیروت بودم این پرسش در محافل خبری و در میان مقام ها و احزاب سیاسی لبنان مطرح شده بود که آیا شعبه ی سازمان تروریستی “القاعده” به رهبری “اسامه بن لادن” میلیاردر مشکوک عرب در این کشور وجود دارد یا خیر؟

ریشه ی این پرسش به رخدادهای سیاسی، امنیتی و نظامی لبنان از سال ١٣٨١ تا پایان سال ١٣٨۴ از جمله حمله به فروشگاه های زنجیره ای “مکدونالد” در غرب بیروت و نیز به حوادث پس از آن برمی گشت که با نام القاعده پیوند خورده بود.

حمله به یک پادگان ارتش در بیروت و زخمی شدن یک نظامی، انفجار بمب در یک مقر ارتش نزدیک اردوگاه پناهندگان فلسطینی “عین الحلوه” در شرق شهر صیدا در جنوب، انفجارهای منطقه ی شیعه نشین ضاحیه، رویدادهای خونین شهر طرابلس در شمال لبنان، بازداشت سیزده تن از منسوبان به القاعده به اتهام عملیات خرابکارانه و مشارکت در آن رویدادها، از جمله مواردی است که شک و شبهه در باره ی وجود تشکیلات القاعده در لبنان را بیش تر کرده بود.

منابع نظامی لبنان، همان زمان اعلام کردند که آن سیزده تن که از اتباع کشورهای عربستان، اردن، فلسطین، یمن و سوریه هستند، قصد اجرای عملیات مسلحانه در خاک لبنان داشتند.

بازداشت آن سیزده تن پس از تماس با کشورهای خارجی در ارتباط با ماهیت و اتهام های نسبت داده شده به آن ها صورت گرفت و برخی از ان ها دارای شناسنامه های جعلی بودند و با “خالد طاها” از رهبران القاعده در لبنان ارتباط  داشتند.

خالد طاها، متهمی است که نامش در گزارش “دتلف میلیس” رییس پیشین کمیته ی بین المللی تحقیق در باره ی ترور “رفیق حریری” نخست وزیر فقید لبنان آمده است.

از آن سال تا انفجار هفته ی گذشته ی بیروت گروه های ناشناخته از جمله گردان عبدالله عزام که خود را جزو سازمان القاعده معرفی کرده و می کنند به ارتش لبنان، شیعیان شمال این کشور، حزب الله، دولت سوریه، سفارت ایران در بیروت، گروه های فلسطینی و دروزی هشدار داده و می دهند که ” به اسلام باز گردند در غیر این صورت تشکیلات و رهبران آن ها  مورد هدف القاعده قرار خواهند گرفت”.

این گونه افراد و سازمان های سلفی و تکفیری که مدعی “داشتن قرائت درست از اسلام حقیقی” هستند، شخصیت و افکاری متصلب، قشری گرا و غیر قابل انعطاف دارند و برداشت های رحمانی از اسلام را بر نمی تابند. 

به دلیل این تصلب و جمود، آنان مورد سوء استفاده ی رژیم اسراییل و برخی کشورهای غربی پشتیبان این رژیم قرار می گیرند یا دست کم با اهداف منطقه ای مقام های تل اویو از جمله بر هم زدن امنیت لبنان و اختلاف افکنی میان شیعه و سنی، همسو می شوند. 

البته برخی گروه ها و مقام های لبنان بویژه شخصیت های اهل تسنن معتقدند که  هیچ شعبه و تشکیلاتی از القاعده، رهبران و نیروهای این سازمان تروریستی در این کشور وجود ندارند. تنها برخی گروه های اسلامی اصولگرا هستند که در اردوگاه های پناهندگان فلسطینی در لبنان و در چارچوب قوانین این کشور فعالیت می کنند.

به اعتقاد آنان، منبع بیش تر اخبار در باره ی وجود تشکیلات و اعضای القاعده در لبنان، اسراییلی ها هستند. طراح انفجارها و ترورها و در پی آن ناامن کردن جامعه ی چند صدایی لبنان و تشدید نزاع میان شیعیان و اهل تسنن، رژیم صهیونیستی است که با حیله گری و تبلیغات، مسوولیت آن  را به گردن القاعده می اندازد.

از این رو به نظر می رسد باید تحقیق گسترده ای در قالب کمیته ای با ماهیت و ابعاد منطقه ای و بین المللی در مورد وجود یا نبود شعبه و شبکه ی القاعده در لبنان بویژه در اردوگاه های پناهندگان در این کشور، هویت این شبکه، اهداف، انگیزه ها و روابط پنهان و آشکار آنان با خارج، صورت گیرد.

 


  • وبلاگ نویسنده
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large