Skyscraper large

پایتخت؛ افزایش آلودگی هوا در ٣روز آینده

dfg85df89fدر حالیکه طى روزهای گذشته خبرهای بسیاری در خصوص آلودگی شدید هوا و بحرانی شدن وضعیت سلامت مردم شهرهایی همچون تهران، اهواز، اراک و قطب های صنعتی کشور منتشر شده و واکنش های بسیاری را برانگیخته اما تا کنون خبرگزاری دولت از ارائه گزارش ها و پیگیری خبرهای مربوط به آلودگی های گسترده هوا در تهران و دیگر شهرها خودداری کرده و به نظر مى رسد سکوت معنی داری را دنبال مى کند. این در حالیست که روز گذشته برخی خبرگزاری های کشور از بحران آلودگی هوا را هنوز در صدر خبرهای خود قرار داده اند.

خبرگزاری مهر دیروز در مطلبی با عنوان “هوای پایتخت در شرایط ناسالم قرار گرفت” به نقل از مدیرکل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از قرار گرفتن هوای پایتخت در شرایط ناسالم خبر داد.

این خبرگزاری در گفت و گویی با دکتر یوسف رشیدی نوشت: “هوای تهران با ایستادن  شاخص ذرات معلق کمتر از دو نیم میکرون روی عدد ۱۱۷ در شرایط ناسالم قرار گرفته است. این شاخص روز دوشنبه  نسبت به روز پیش از آن ۲۹ واحد افزایش نشان می دهد.”

بر این اساس، رشیدی اظهار داشت: “در حال حاضر آلاینده های  منو اکسید کربن  با ایستادن روی عدد ۴۳، ازن روی عدد ۹ دی اکسید نیتروژن روی عدد ۵۳، دی اکسید گوگرد روی عدد ۲۴ و ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون روی عدد ۷۱ درپایتخت در  حد مجاز قرار دارند. با توجه به اینکه هوا در شرایط ناسالم قرار دارد، توصیه می شود بیماران قلبی عروقی ، بیماران تنفسی ، سالمندان و خردسالان از تردد در هوای آزاد خودداری کنند.”

افزایش دوباره آلاینده ها

اما عبدالرضا امیدوار شهری مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی نیز روز گذشته از افزایش آلاینده های جوی طی ۳ روز آینده در شهرهای صنعتی کشور خبر داد.

به گفته وی؛ بر اساس نقشه های پیش یابی طی سه روز آینده در غالب مناطق کشور جوی پایدار پیش بینی می شود که پیامد آن افزایش آلاینده های جوی در شهر های صنعتی و پرجمعیت خواهد بود. در این مدت دمای هوا در نیمه شمالی کشور افزایش می یابد که افزایش دما از بعد از ظهر سه شنبه و در روز چهارشنبه در سواحل دریای خزر محسوس است.”

فاجعه خوزستان هنوز در ابهام

این در حالیست چندین روز پس از بروز آلودگی شدید هوا در خوزستان و افزایش تعداد قربانیان، دوشنبه عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در تشریح جلسه گذشته این کمیسیون که به موضوع بررسی آلودگی هوای خوزستان اختصاص داشت، اظهار داشت: “علت اصلی مشکل آلودگی هوا در خوزستان هنوز مشخص نشده است.”

دکتر شهلا میرگلوی بیات همچنین گفت: ” مشکل ایجاد شده برای مردم خوزستان نوعی اسپاسم مجرای تنفسی بوده است، اینکه در اثر چه عاملی این مشکل بروز کرده است، هنوز در دست بررسی بوده و مشخص نشده است.”

وی آلودگیهای صنعتی و نفتی را مورد اشاره قرار داد و گفت: “این موضوع در گزارش دوستان مطرح شد. ضمن اینکه موضوعاتی مثل آلودگیهای ویروسی و… نیز طرح شد اما هنوز به قطعیت نرسیده اند که چه عاملی علت بروز این آلودگی در خوزستان بوده است. متخصصین امر هنوز در حال بررسی مشکل هستند و این مسئله زمان می برد.”

میرگلوی بیات با اشاره به سفر ۲ تن از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به خوزستان برای بررسی موضوع، در ارتباط با زمان به قطعیت رسیدن برای اعلام علت بروز مشکل آلودگی هوای خوزستان، گفت: “در جلسه روز گذشته تاکید شد که هرچه سریعتر علت این آلودگی مشخص شود اما با توجه به اینکه یک پروسه تحقیقاتی است، نیاز به زمان دارد. بنابراین، نمی تواند دقیقا گفت که چه زمانی علت اصلی بروز این آلودگی مشخص می شود.”

از سوی دیگر سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، از تشکیل کمیته‌ای ملی برای بررسی و پیگیری آلودگی هوای استان خوزستان خبر داده و گفته بود: “با توجه به اینکه وضعیت آلودگی هوای شهر اهواز بحرانی است بنابراین قرار است با تشکیل این کمیته وضعیت آلودگی در استان خوزستان کنترل شود.”

به نوشته خبرگزاری مجلس، محمد حسین قربانی روز یکشنبه با یادآوری بررسی وضعیت آلودگی هوا در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس،‌ یادآور شد: “با توجه به اینکه وضعیت هوای استان خوزستان بحرانی است و در یک ماه اخیر حدود ۲۰ هزار نفر به دلیل این آلودگی به بیمارستان‌های شهر اهواز مراجعه کرده بودند لذا از مسئولان مربوطه درخواست کردیم تا این مهم مورد بحث قرار گیرد.”

قربانی،‌ تاکید کرده بود: “با توجه به اینکه آلاینده‌های شیمیایی مانند آلایندگی کارخانه فولاد خوزستان درصد بالایی از آلودگی استان خوزستان را به خود اختصاص داده است بنابراین قرار شد کمیته ملی تشکیل شود تا آلاینده‌های استان خوزستان را پیگیری کند. “

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large