Skyscraper large

کاش نظام ما “جنتی” نداشت!

6dfg55f55f

غلامعلى رجایى

خطبه های جمعه آقای احمد جنتی خیلی ها را شوکه کرد. به این چند فراز که در سایتهای خبری از خطبه های ایشان آمده است توجه کنید:

“اکنون این روسیاهان در خانه خود محبوس شده اند منتهی اما این امکانات و وسایل زندگی، تلویزیون و رفاهیات را در خانه در اختیار دارند. اگر رافت اسلامی نبود باید اعدام می شدند. یک نمونه کوچک، چاقوکشی که در یک محل نا امنی کند حکمش اعدام است و در قامت مفسد فی الارض است اما اینهایی که ۸ ماه مملکت را نا امن کردند و بسیاری از جوانان اصیل بسیجی را کشتند و تخریب های بسیاری داشتند آیا این فساد فی الارض نیست؟ نظام خیلی بر سر این ها منت گذاشته است که زنده هستند و در خانه خود محبوس هستند و اگر دکتر لازم داشتند دکتر در اختیار آنها قرار می گیرد اما در عین حال این افراد حاضر نیستند اظهار ندامت کنند. زمانی که منافقین در زندان بودند امام فرمودند منافقینی که بر سر مواضع خود هستند را اعدام کنید اما اینها همچنان بر سر مواضع خود هستند، اگر اظهار ندامت و اعلام می کردند ما اشتباه کردیم ممکن بود یک راه خروجی باشد.”

من به غلط بودن اصل این بیانات که اینها در خانه خود محبوس هستند کاری ندارم چون همه می دانند آیت الله کروبی درخانه خود محبوس نیست و در آپارتمان کوچکی در … زندانی است. حالا چرا خطیب نماز جمعه پایتخت این مطلب ساده را نمی داند بماند.

آقای جنتی از تریبونی که از آن به مردم توصیه می شود تقوی را رعایت نمایند و گاه! دهها میلیون نفر در داخل و خارج به آن نگاه می کنند آقایان مهندس موسوی و کروبی را رو سیاه نامید و به دلیل اعتراض به نتیجه انتخابات و اصرار به اعتراض به اعلام این نتیجه، مفسد فی الارض معرفی و اعلام کرد اینها زنده ماندنشان را مدیون نظام هستند و اینکه نظام به این دو محصور دکتر و دارو می دهد! خیلی بر گردن شان حق دارد. بعبارت دیگر آقای جنتی معتقد است نظام اسلامی حق داشته و دارد اینان را بحال خود رها کرده و بکند تا بمیرند!

چقدر این فقیه از اعدام آن هم اعدام یاران امام و درد کشیده های انقلاب خوشش می آید؟

کاش می شد رفراندمی در لااقل تهران برگزار شود و میزان رو سفیدی یا روسیاهی آقایان موسوی وکروبی با دیگران معین شود. کاش آقای جنتی متوجه بود صرف اینکه تریبونی در اختیار اوست حق ندارد هرچه دلش بخواهد بگوید آن هم در باره کسانی که هیچ امکان دفاعی از خود نداشته و ندارند.

بیانات آقای جنتی اینقدر غیر منصفانه، غیرمنطقی، غیر قانونی و… است که آدم در می ماند جواب کدام قسمت از این ببانات را بدهد.

من معتقدم این بیانات در نماز جمعه دیروز تهران آبرویی برای نظام در دنیا نگذاشت. اینکه یک فقیه در کسوت خطیب موقت جمعه هیچ حقی برای این دو محصور قائل نباشد و نیست – چون نمیشود که اینها هیچ مطالبه حقی در بیش از ۱۰۰۰ روز کشنده حصر- که کاش آقای جنتی برای درک این روزهای تلخ و جانکاه حداقل چند روزش را پیش از ارتحال بکشد- نداشته باشند.

خطیب نماز جمعه تهران به جای اینکه لااقل یکدفعه هم که شده بیاید و به نظام اعتراض کند که چرا دادگاه این دو نفر که آنها را از تریبون نماز جمعه مفسد فی الارض نامیده و در این موضع با ذوالنور! و پناهیان! هم فتوا شده! را برگزار نمی نماید، برعکس در بیانی تاسف بار تامین داروی دو محصور را که در شرایطی بدتر از زندان به سر می برند و زنده ماندن این دو یار امام را درحصر بدون اینکه حتی یک دقیقه به دادگاه رفته باشند منت نظام بر سر آنها می داند.

به گمان من دیروز حرمت مسند مقدس نماز جمعه شکست. من اگر به جای کسانی بودم که در این نماز جمعه حضور داشتم از مرجع تقلید خود در باره صحت اقتدای به جنتی و لزوم اعاده نماز دیروز حتما استفسار می کردم. بی آنکه آرزوی مرگ کسی را داشته باشم با خود می گویم کاش این نظام اسلامی ما “جنتی” نداشت!

 


  • پژوهشگر «مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام» و از نزدیکان خانواده آیت الله خمینى
  • بازنشر از وبسایت کلمه
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large