Skyscraper large

مُفتیانِ فتنه به روایت موسوى

180-kamyar-behrang-کامیار-بهرنگ

کامیار بهرنگ

هفته ی گذشته نگاهی داشتم به بیانیه ی میرحسین موسوی پس از وقایع عاشورای ۸۸ و چه دردآور بود که چند روزی پس از آن «رسانه ملی» اقدام به پخش برنامه ای کرد که در آن تهمت هایی را به او و مهدی کروبی وارد و تلاش کرد تا ۶ دی ۸۸ را دیگرگون کرده و اهداف سیاسی خود را استخراج کند بى آنکه متهمان، فرصت و مجال دفاع از خود را داشته باشند. علاوه بر اهمیت بیانیه ی میر حسین موسوی در همان سال، از مرور بیانیه ی او در سال ۸۹ و با شروع ماه محرم نیز نکاتی دیگر را می توان به دست آورد که هنوز پس از ۳ سال از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ بیانیه اى که در آن به صراحت «مفتیان مزدبگیر» را شریک ظلم بر مردم مى داند. 

او بیانیه ی خود را با آیه ی ۳۰ سوره فصلت آغاز می کند: «در حقیقت کسانى که گفتند پروردگار ما خداست ‏سپس ایستادگى کردند فرشتگان بر آنان فرود مى‏آیند [و مى‏گویند] هان بیم مدارید و غمین مباشید و به بهشتى که وعده یافته بودید شاد باشید.» 

آغاز بیانیه با این آیه می تواند چندین پیام را در خود داشته باشد، ابتدا پیام ایستادگی است که آن را می توان بر ایستادگی بر مطالبه های بر حق مردم پس از کودتای انتخاباتی ۸۸ تعبیر کرد، مطالباتی که از “رای من کجاست؟”  به “حق من کجاست؟” رسید . این همان استقامتی است که خود بارها به آن اشاره کرده: «با قامتی سرافراز، گرچه شلاق خورده، مجروح و حبس کشیده ایستاده ایم.»  

او بیانیه ی خود را با تاملی در چرایی قیام حسینی آغاز می کند، و دلایل آن را در مبارزه برای بازگرداندن جایگاه والای انسان، برپایی حق و افشای باطل، مبارزه برای حفظ دستاوردهای نیاکان خود و مبارزه با وارونه سازی ارزش ها جستجو می کند. 

در بخشی از بیانیه او به ملامت امام حسین از سوی دستگاه قدرت اشاره می کند و می گوید: «حسین (ع) می‌دانست که ملات سنگ‌های کاخ قدرت، دروغ است و فریاد حقیقت‌خواهی است که به زوال آن می‌انجامد. حسین (ع) می‌دانست که در این راه چه رنج‌های بزرگی در انتظار اوست: مفتیان مزدبگیر، او را به خروج از دین و ایجاد فتنه متهم خواهند کرد.» 

در بیانیه محرم ۸۹، میرحسین موسوی با کنار هم قرار دادن قیام عاشورا در سال ۶۱ ه.ق. و انقلاب بهمن ۱۳۵۷ به نوعی نشان می دهد که حرکت های اصلاحی در طول تاریخ به اشکال گوناگون در نظام های استبدادی مورد سرکوب قرار گرفته اند و قیام های بزرگی که در تاریخ ماندگار شده اند به نوعی حاصل انسداد تلاش های مصلحان است. 

او با اشاره به وقایع عاشورای ۸۸ در تهران و فریادهای دروغین دستگاه اقتدار می گوید:  «آیا آن کس که ماشین پلیس دوبار از روی او رد شد، آمریکایی بود یا کسانی که از روی پل به پایین پرتاب شدند دست‌نشانده‌ی آمریکا و اسرائیل؟ یا کسانی که در ظهر عاشورا حسین حسین گویان مورد تیر مستقیم گرفتند از لشگر یزید و عمروعاص و ابن‌زیاد؟» 

او راه مبارزه با انحراف را کاری زینبی می داند که «پیام راستین دین را با چهره‌ی فطرت‌پسندانه‌ی آن به تشنگان حقیقت» برساند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large