Skyscraper large
نخستين رئیس دانشگاه تهران در گفتگو با "راه دیگر":

روحانی باید مانند مصدق با مردم حرف بزند

sdf56sd44g

مژگان مدرس علوم

«مگر دکتر مصدق چه می کرد؟ هر مشکلی که شاه در مقابلش ایجاد می کرد با مردم درمیان می گذاشت و با مردم حرف می زد». این توصیه دکتر محمد ملکی، نخستین رئیس دانشگاه تهران پس از انقلاب، به رییس جمهور است. او در گفتگو با “راه دیگر” هم به قفل ناگشوده حصر رهبران جنبش سبز پرداخته و هم درباره علل نارضایتى خود از عملکرد صد روزه دولت در حوزه حقوق بشر سخن گفته است.

شنبه شب گذشته صدا و سیما در گزارشی یک سویه و تحریف شده بمناسبت چهارمین سالگرد عاشورای ٨٨ تهران که منجر به کشته و زخمی شدن شماری از معترضان درخیابان های تهران شد، مواردی خلاف واقعیت را به هواداران جنبش سبز و رهبران آن میرحسین و موسوی و مهدی کروبی نسبت داد. این در حالیست که در چهار سال اخیر آنها بدون حق دفاع در مقابل اتهامات در حصر بسر می برند.

میر حسین موسوی و مهدی کروبی به همراه زهرا رهنورد از ٢۵ بهمن ٨٩ در حصر خانگی به سر می برند. آنها بارها از برگزاری دادگاه علنی، عادلانه و مستقل استقبال کردند. مهدی کروبی در نامه‌ای خطاب به مردم ایران اعلام کرد که حاضر است در یک دادگاه علنی که مردم بتوانند حرف‌های دو طرف را بشنوند و قضاوت کنند، شرکت کند.

دکتر محمد ملکی، در پاسخ به این سوال که واهمه حاکمیت از برگزاری دادگاه برای رهبران جنبش سبز چیست، به “راه دیگر” می گوید: “حاکمیت از برگزاری دادگاه سالم، صالح و علنی وحشت دارند برای اینکه اینقدر در نزد مردم بی آبرو هستند که رسوایی اشان روشن تر خواهد شد البته الان هم رسوا هستند. مگر برای بنده یا دیگران که بارها ما را به زندان کشیدند دادگاه عمومی تشکیل دادند؟ مگر اجازه دفاع دادند؟ بنابراین هیچگاه دادگاه علنی تشکیل نخواهند داد و بر علیه آنها تبلیغات می کنند. همه اینها به دستور آقای خامنه ای انجام می شود. رئیس صدا و سیما هم قرار بود عوض شود اما می بینیم که همچنان بر پست خود باقیست و خیلی بدتر از گذشته دارد عمل می کند. نمونه اش را هم در برنامه ای که برای عاشورای ٨٨ درست کردند دیدیم که چطور قیام مردم را وارونه نشان دادند و همان کارهای خودشان را انجام می دهند. البته توقعی هم نباید از اینها داشت بارها نوشته ام و به ماموران وزارت اطلاعات هم گفتم که برای من و خیلی ها ثابت شده است که حکومت دینی نمی تواند کارساز باشد و جز کشتار نمی تواند به حیات خود ادامه دهد.”

با شدت فشارها و افزایش فضای امنیتی بیش از همه حسن روحانی به خاطر عمل نکردن به وعده هایش در مورد رفع حصر رهبران جنبش سبز و آزادی زندانیان سیاسی مورد انتقاد قرار گرفته است. سکوت حسن روحانی در قبال تداوم حصر و حبس تنها به انتقاد شخصیت ها و چهره های سیاسی محدود نمی شود، بلکه برخی از علما از جمله آیت‌الله دستغیب، مرجع تقلید شیعه خطاب به حسن روحانی گفته است: “بنده و دیگران، طبق آنچه از شعارهایشان استفاده کردیم، به شما راى مشروط دادیم. شرطمان هم اول از همه این بود که سعى کنید زندانیان سیاسى را آزاد کنید، به خصوص حصر آقاى موسوی و کروبی را بردارید. البته شما هم به نوعى در حصر هستید. اگر آقاى روحانى محصور نبود چرا در هشت سال گذشته به این همه تخلفات اعتراضى نکرد؟ حالا آیا این حصر برایش عذر مى‌شود یا نه، خدا داند.”

dgh44g

دکتر ملکی درباره عملکرد دولت روحانی در حوزه آزادی های مدنی و فضای سیاسی کشور تصریح می کند: “من معتقدم نه تنها در مدت این صد روز دولت روحانی هیچ اقدامی در جهت بهبود وضعیت حقوق بشر و آزادی های مردم صورت نداده است، بلکه اعدامها تشدید شده، دستگیری ها و بازداشت ها افزایش پیدا کرده و فشارها بر روی زندانیان سیاسی هم بیشتر شده است. من واقعا متاسفم که در عرض این مدت هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است، البته بارها هم گفته ام اینکه نمی گذارند، نمی شود، سنگ اندازی می کنند و…همه بی معناست. اگر واقعا نمی گذارند آقای روحانی کاری کند ایشان بیایند با مردم در میان بگذارند و بگوید که “می خواهم این کارها را انجام دهم اما نمی گذارند.” مگر دکتر مصدق چه می کرد؟ هر مشکلی که شاه در مقابلش ایجاد می کرد با مردم درمیان می گذاشت و با مردم حرف می زد. ایشان هم می تواند راه مصدق را در پیش بگیرد. اگر نتیجه نداد و کسی گوش نکرد که قطعا گوش هم نمی کنند به مردم بگوید که می خواهم خواسته های شما را برآورده کنم اما نمی گذارند بنابراین باید راه دیگری جست. اما متاسفانه آقای روحانی به وعده هایی که به مردم در مورد حقوق بشر و آزادی زندانیان سیاسی و کسانی که در حصر هستند داده بودند عمل نکرد. فقط در آستانه سفر به آمریکا چند نفر از زندانیان را که اکثرشان حکم خود را گذرانده بودند و باید آزاد می شدند را آزاد کردند! بنابراین عملکرد دولت را در زمینه حقوق بشر مثبت ارزیابی نمی کنم.”

اما در مقابل برخی از اصلاح طلبان معتقدند که شرایط سختی در مقابل آقای روحانی قرار دارد. اگر در مورد آزادی های سیاسی و رفع حصر موضعگیری نکند به عدم تحقق وعده هایش متهم می شود و اگر واکنش نشان دهد و کاری از پیش نبرد می گویند استعفا بده. بنابراین نباید عرصه را بر روحانی تنگ کرد.

دکتر ملکی در واکنش به این اظهارات تصریح می کند: “به نظر من همه اینها قصه است سالها در کشور کشتار صورت گرفت و بچه های مردم را اعدام کردند چرا این اصلاح طلبان کاری نکردند؟ بنابراین به این تحلیلها باید خندید و اینطور نیست که آقای روحانی نتواند کاری انجام دهد. او با قدرتی که دارد می تواند واکنش نشان دهد و اقداماتی صورت دهد. اگر نمی تواند چرا با مردم حرف نمی زند؟ مگر نگفته بود که من بعد از صد روز به مردم گزارش می دهم حالا می گوید ده روز دیگر! مشخص است که در این مدت کاری در مورد احقاق حقوق مردم انجام نداده است.”

این فعال ملی ـ مذهبی در پایان می گوید: “در چنین شرایطی مردم باید ترس را از خود دور کنند و از حاکمیت نترسند زیرا چیزی جز آزادی نمی خواهند. این حاکمیت است که بخاطر کشتارها و ظلمی که در این سی و چند سال به مردم کردند و مملکت را به این فساد و فحشاء و ویرانی کشاندند باید بترسند و پاسخگو باشند. هیچ حکومتی نمی تواند در برابر مقاومت مدنی به حاکمیت خود ادامه دهد.  دانشجویان، دانشگاهیان، بازاری ها و تمام افراد جامعه اعتراض مدنی کنند و از این طریق می توان حکومت را وادار کرد که رویه خود را تغییر دهد.”  

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large