Skyscraper large

تحریف واقعیت؛ سناریوی همیشگی

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

وارانه جلوه دادن واقعیات و قلب کردن حقیقت در نظام جمهوری اسلامی متأسفانه پیشینه سی و چند ساله دارد و اقدام اخیر صدا و سیما در تهیه شوى تلویزیونی که تحت عنوان “۴ سال پس از عاشورای ٨٨” پخش شد نیز در راستای همین سیاست‌ها صورت گرفته است. 

صدا و سیما یکی از بزرگ‌ترین ابزار تبلیغاتی حاکمیت جمهوری اسلامی، بارها تلاش کرده است با تهیه گزارش‌های یک‌سویه و تحریف واقعیات، جنبش سبز مردم در سال ٨٨ را به فتنه تعبیر کند و در این مسیر اخلاقیات و واقعیات را به لجن کشیده است؛ گزارشاتی مغرضانه از حوادث پس از انتخابات، روز قدس، سیزده آبان و عاشورای ٨٨ همگی نشان از تکاپوی بی حاصل این بلندگوی تبلیغاتی در تحریف خواست مردم به انجام رسیده است. 

در مستند پخش شده از حوادث عاشورای ٨٨ مشاهده می‌شود که صدا و سیما با حمایت از افراطیونی که در طول ۴ سال گذشته توانسته‌اند به یمن دشمنی با حرکت اعتراضی مردم، برای خود به نان وآبی دست و پا کنند؛ تلاش دارد آتش این به اصطلاح فتنه خاموش نگردد و همچنان منبعی برای تحرکات و اقدامات این افراد باشد.

صدا و سیما با استفاده ابزاری از اعتقادات و جایگاه عاشورا در بین آحاد مردم به یک کاسبی از واژه فتنه دست زده است  و با بیان مظلومیت امام حسین و یارانش، حاکمیت را بر حق و اعتراض مردم را باطل جلوه دهد و با تبلیغات گوبلز گونه خود دروغ هایی از هتک حرمت امام سوم شیعیان توسط عزاداران حسینی در عاشورای ٨٨ به خورد مردم دهد.

پخش این مستند واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت و نزدیکان جنبش سبز مردم با دروغ خواندن این مستند حرکت صدا و سیما را مغرضانه و جهت دار عنوان کردند، در این زمینه احمد شیرزاد، نماینده مجلس ششم و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت فیلم پخش شده از شبکه اول صدا و سیمای جمهوری اسلامی را مشمئز کننده خوانده و خواستار عذرخواهی عزت الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما شد.

وی در مصاحبه با “روز” گفت: “واقعا بسیار مشمئز کننده و خجالت آور است و آقای ضرغامی بایستی خجالت بکشد از این کاری که کرده. اگر تحمیل است بایستی طرح کند و اگر کار خودش بوده باید خجالت بکشد و پاسخگو باشد.

از سوی دیگر این امر به مذاق افراطیون بسیار خوش آمده به گونه‌ای که ٢١٢ عضو مجلس شورای اسلامی با انتشار بیانیه‌ای از اقدام صدا و سیما در تهیه این گزارش تشکر کردند و در این بیانیه آمده است:”این مطالب یک بار دیگر به ملت ایران، توطئه شوم و تلخ فتنه ٨٨ و بی‌حرمتی نسبت به عاشورای حسینی و مقدسات اسلامی را یادآوری و عزم ملت نستوه ایران را برای دفاع از حریم اسلام و عاشورا و انقلاب نشان داد.

این بار اول نیست که این افراد بریده از ملت که از انتخابات اخیر ریاست جمهوری زخم خورده‌اند پیام مخالفت خود را با هرگونه تغییر در فضای سیاسی کشور علنی اعلام می‌کنند، به گونه‌ای که حتی نمیخواهند بپذیرند که ریاست جمهوری حسن روحانی، باز هم به خواست مردم نه در جهت دلخواه آنان اتفاق افتاده است.

در سالهای پس از ٨٨ صدا و سیمای جمهوری اسلامی تلاش بسیاری کرد که جنبش اعتراضی مردم را نه از باب تظلم خواهی بلکه با القای این امر که میرحسین موسوی و مهدی کروبی به عنوان سران این فتنه در هماهنگی با سرویس‌های جاسوسی و رسانه‌های غربی به دنبال براندازی و هتک حرمت جمهوری اسلامی بوده‌اند، دنبال کند که در مستند پخش شده نیز بر این امر تاکید بسیاری گردیده است .

صدا و سیما با به سخره گرفتن شعور مخاطبان، آتش زدن سطل‌های زباله و شعارهای مردم بر ضد حاکمیت را هلهله و دست افشانی در روز عاشورا نشان می‌دهد، اما هیچ سخنی از کشته شدگان به دست نیروهای لباس شخصی تحت امر ولایت فقیه در این روز نمی‌کند و نشانی از جان باختگانی که زیر چرخ خودروهای نیروی انتظامی نمی‌دهد.

دروغ گویی و تحریف واقعیات تبدیل به عادت برای صدا و سیما گردیده و این پخش مستند نیز یکی از هزاران هجمه‌ای است که به میرحسین موسوی ، زهرا رهنورد و مهدی کروبی که هزار روز است دربند استبداد نظام محصور هستند صورت می‌گیرد، در حالی که آنان امکان هیچ دفاعی از خود ندارند.

این اقدام صدا و سیما در حقیقت چراغ سبز به خواسته‌های افراطیونی است که با بند کشیدن چهره‌های مردمی، سعی در ایجاد فضایی دارند که همچنان به یک جانبه گرایی و تندروی خود ادامه دهند و بی گمان تلاشی است در جهت جلوگیری از مطالبه عمومی مردم برای رفع حصر سران جنبش سبز.

افراطیون حکومتی بارها بیان کرده‌اند که میخ آخر را بر تابوت جنبش اعتراضی مردم زده‌اند و “فتنه ٨٨” برای همیشه خاموش شده است، اما آنان نیک می‌دانند که این امر اتفاق نیافتاده و تکاپوهایى از این دست نشان از سرزندگی و ادامه جنبش دارد که در رگ و خون مردم نفوذ کرده و حاکمیت را به کابوسی همیشگی دچار کرده است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large