Skyscraper large

بی‌خانمانی زلزله زدگان ورزقان در شروع سرما

d6fg5f77fبا گذشت بیش ازیک سال از وقوع زلزله ورزقان، روز گذشته خبرگزاری مجلس شورای اسلامی با درج خبری با عنوان “مردم ورزقان هنوز هم در کانکس زندگی می‌کنند” به نقل از نماینده مردم ورزقان در مورد ادامه وجود مشکلات مردم زلزله زده این منطقه نوشت: “زمین لرزه ورزقان خسارت بسیاری را به مردم این منطقه وارد کرد و در شرایط فعلی این شهر همانند یک کارگاه بوده و تعداد بسیاری از منازل و واحدهای مسکونی نیمه کاره رها شده‌اند.”

این خبرگزاری در گزارش خود از قول اله‌وردی دهقانی، درباره وضعیت موجود نوشت: “تعداد بسیاری از منازل و واحدهای مسکونی نیمه کاره رها شده‌ و مردم در کانکس‌های موقتی سکونت دارند.”

به نوشته ایکانا، دهقانی با اشاره به برخی کمک های دولت و همچنین وام ۲۰ میلیون تومانی، این میزان کمک ها را ناچیز دانسته و گفت: ” متاسفانه اینگونه وام‌های اندک و ناچیز جوابگوی مشکلات اهالی این شهر نیست. زیرساخت‌های واحدها و اماکن خسارت دیده در شهر ورزقان نیز در شرایط فعلی با مشکلات و معضلاتی روبرو هستند و باید عنوان کرد تا به حال برای تقویت و برطرف کردن ضعف زیرساخت‌های شهر کار خاصی صورت نگرفته است.”

وی در ادامه با اشاره به وعده کمک های بیشتر دولتی افزود: “دولت قرار بود وام کم بهره به زلزله زدگان ورزقان اختصاص دهد، که در برخی مناطق این وام به روستاییان و افراد دارای شرایط پرداخت شد، اما متاسفانه برخی پیمانکاران ساخت و ساز مسکن مبالغی را از مردم دریافت کرده‌اند، اما تا به حال واحد مسکونی نوساز به مردم واگذار نکرده‌اند که این موضوع مشکلاتی را برای ساکنین منطقه در آستانه فصل سرما بوجود آورده است.”

این نماینده مجلس نهم، همچنین در مورد راه های ارتباطی و امکانات اساسی این مناطق گفت: “بسیاری از راه‌های ارتباطی شهر ورزقان از بین رفته و این منطقه از نظر برق رسانی و آب رسانی با مشکلات جدی مواجه است.”

عضو هیئت رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در انتها ضمن هشدار در مورد ادامه وضع موجود گفت: “زمین لرزه ورزقان بیش از ۶۰ درصد واحدهای مسکونی این شهر را تخریب و بیش از ۱۰۰۰میلیارد تومان خسارت به این شهر وارد کرد، لذا اگر دولت و مسئولین ذیربط به مشکلات این منطقه رسیدگی نکنند واحدهای مسکونی ورزقان به شکل نیمه تمام مدت‌ها باقی خواهند ماند.”

این در حالیست که پیش از این نیز همین نماینده مجلس در گفت و گویی دیگر با خبرگزاری مجلس در مرداد ماه گذشته ضمن ابراز امیدواری از به روی کار آمدن دولت یازدهم، با گله از وضع موجود در مناطق زلزله زده خواستار توجه بیشتر به این مناطق شده بود.

وی ضمن گزارشی از وضعیت منطقه زلزله‌زده ورزقان در اواسط تابستان گذشته، از نارسایی‌های بخش‌های مسکن و راه و زیرساخت‌های مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی در سالگرد این حادثه خبرداده بود.

عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با ابراز تاسف از پرداخت نشدن کمک بلاعوض دو میلیون تومانی به زلزله‌زدگان ورزقانی، بازسازی منازل مسکونی بسیاری از روستاهای منطقه در بهترین وضعیت را حدود ۱۰ درصد بیان کرده و افزود: “‌در بخش‌های روستایی و جاده‌های شهرستان‌های اهر، هریس و ورزقان هیچ اقدام عملیاتی انجام نشده است. زیرسازی و آسفالت جاده‌های مخروبه مناطق زلزله‌زده هنوز انجام نشده است. همچنین شبکه‌های آب، گاز و برق این مناطق هنوز بازسازی یا توسعه نیافته است.”

وی در تابستان گذشته نیز با ابراز تاسف از بی‌توجهی مسئولان به بازسازی مناطق زلزله‌زده آذربایجان، گفته بود:” شهرها و روستاهای زلزله مرداد ماه ۱۳۹۱ همچنان با چهره ویران خودنمایی می‌کند. مسئولان بازسازی اهر، هریس و ورزقان هیچ قدمی برای بازسازی یا احداث جاده‌های این مناطق انجام نداده‌اند حتی جداول و معابر تخریب شده ورزقان مثل روز اول زلزله است. حداکثر کاری که در شهر انجام شده کاشت تیرهای برق آن هم بدون کابل‌کشی و بازسازی یا اصلاح پست‌های ویران شده برق است. به نظر می‌رسد فقدان اعتبار لازم از زدودن چهره شهرها و روستاها از ویران زلزله عامل اصلی است. اجرا نشدن مواد ۱۰ و ۱۲ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و قانون تشکیل ستاد بحران را موجب باقی ماندن ویرانی بر چهره شهرها و روستاهای مناطق زلزله‌زده استان آذربایجان شرقی است. وام ساخت مسکن در روستاهای زلزله زده به بنیاد مسکن پرداخت نشد. این بنیاد نیز با افزودن دو میلیون تومان وام بلاعوض، واحدهای ۶۰ متری نیمه کاره به روستاییان تحویل داده که حرف و حدیث‌ها و نارضایتی‌های زیادی به وجود آورده است. مجموع اعتبار اختصاص یافته به هر مسکن روستایی ۱۶ میلیون است ولی هزینه ساخت هر واحد پیشتر از این مبلغ است.”

پیش از این در زمان امداد رسانی پس از بروز فاجعه بزرگ زلزله در مناطق آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۱ گزارش ها حاکى از این بود دولت دهم ضمن دادن وعده های بسیار، از حضور افراد خیر و سازمان های غیر دولتی برای یاری رساندن به مردم و کمک به بخش های مختلف خدماتی و خانوار جلوگیری کرده و حتی با برخی از هنرمندان و روزنامه نگارانی که برای انجام کمک های لازم، به مناطق زلزله زده رفته بودند برخورد کرده و تعدادی را نیز زندانی کرده است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large