Skyscraper large

تیشه به ریشه چای کشور

see6r5t4- ali jalali علی جلالی

علی جلالی

صنعت چای کشور طی سال های گذشته با شیبی تند به سوی نابودی پیش رفته به طوریکه چندی پیش صحبت از تحقیق و تفحص در سازمان چای کشور توسط نمایندگان مجلس مطرح شد. اگر چه رییس این سازمان از این طرح استقبال کرده و اظهار داشته که از پاسخگویی باکی ندارد، اما تازه ترین گزارشات در روز گذشته از صادرات چای تاریخ مصرف گذشته خبر داده و انتقادات برخی دست اندرکاران این صنعت را منتشر کرده اند. 

روز گذشته خبرگزاری ایلنا در مطلبی با عنوان “صادرات چای تاریخ مصرف گذشته تیشه به ریشه صنعت چای می‌زند” به نقل از رئیس هیات مدیره سندیکای کارخانجات چای شمال نوشت: “طی سال‌های اخیر میزان تولید چای از ۶۸ هزار تن به ۱۸ هزار تن رسیده و کارخانجات با ظرفیت تولید ۱۰۰هزار تن تنها ۲۸ درصد تولید دارند و این امر به بی‌برنامه بودن وزارت جهادکشاورزی و بی‌توجهی به صنعت چای برمی‌گردد.” 

خبرگزاری کار کشور در گزارش خود نوشت: “از ۱۸هزار تن تولید چای کشور ۱۰هزار تن در انبارها باقی مانده و این درحالی است که تعاون روستایی جلوی کشاورز قد علم کرده و ۵۴هزار تن چای تاریخ مصرف گذشته و سنواتی را زیر قیمت و با نرخ ۳۷۵ تومان صادر می‌کند.” 

بنابراین گزارش سعید رحمت سمیعی رئیس هیات مدیره سندیکای کارخانجات چای شمال در گفتگو با این خبرگزاری، با اشاره به اینکه مسئولان هنوز درخصوص قیمت خرید تضمینی چای به جمع بندی نهایی نرسیده‌اند، اظهار داشت:” قیمت خرید تضمینی چای برخلاف دیگر محصولات کشاورزی تاثیری در میزان و نحوه کشت کشاورز ندارد زیرا نیاز به کشت سالانه ندارد. “ 

سمیعی با اشار به اینکه عزم راسخی برای احیای دوباره باغات چای وجود ندارد، افزود: “دولت در برخورد با مسئله چای سیاسی فکر می‌کند و بخش اقتصادی کار را درنظر نمی‌گیرد.” 

وی از قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای به عنوان کم اهمیت ترین ماجرای امروز صنعت چای کشور یاد کرد و افزود: “اگر کود کافی، سم، هرس، وشخم به موقع در تولید محصولات کشاورزی ملاک نباشد؛ قیمت خرید تضمینی هر قدر هم افزایش یابد مقرون به صرفه نیست.” 

رئیس هیات مدیره سندیکای کارخانجات چای شمال با انتقاد از اقدام تعاون روستایی در صادرات چای تاریخ گذشته موجود در انبارها گفت: “با عملکرد تعاون روستایی درحاضر کشاورز و تولیدکننده با وجود تلاش برای افزایش کمی و کیفی محصول خود، نمی‌تواند بازاری برای فروش محصول خود داشته باشد. “ 

سمیعی با بیان اینکه تعاون روستای در شرایطی نابرابر درصدد رقابت با کشاورز است، خاطرنشان کرد: “اگر وضع صادرات چای تاریخ مصرف گذشته به همین منوال ادامه پیدا کند علاوه بر خدشه‌دار شدن وجهه کشاورز ایرانی باعث نابودی صنعت چای کشور می‌شود.” 

وی همچنین از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تصمیم‌گیری برای صنعت چای کشور پشت درهای بسته و ارائه قیمت بدون در نظر گرفتن مصالح کشاورز و محصولش انتقاد کرد. 

از سوی دیگر رئیس اتحادیه چایکاران کشور در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس از کارگروه ویژه‌ای خبر داد که نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای را تعیین می‌کند که بر این اساس نرخ چای سبز درجه یک کیلویی ۳۰۰۰ تومان پیشنهاد شده است.

به نوشته فارس، ایرج هوسمی ضمن اعلام این مطلب گفت: “سال گذشته نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک ۱۲۰۰ تومان و درجه دو ۶۵۰ تومان بود و چای‌کاران به شدت ناراضی بودند. در اعلام نرخ خرید تضمینی ۲۴ قلم کالای کشاورزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی نیز دو محصول چای و ابریشم اعلام نشد. البته پیشنهاد چایکاران برای نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای در سال زراعی جاری کیلویی ۳۰۰۰ تومان برای درجه یک و ۱۸۰۰ تومان برای درجه دو است.” 

به گفته هوسمی این کارگروه متشکل است از سازمان چای، وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگان مجلس و زیر نظر استانداری گیلان هفته آینده تشکیل می‌شود. 

مطالبات شهریور چایکاران هنوز پرداخت نشده است 

این خبرگزاری همچنین به نقل از هوسمی خبر از عدم پرداخت مطالبات برداشت شهریور چایکاران که حدود ۵ میلیارد تومان می‌شود، خبر داده و نوشت: “هفته گذشته ۲۶ میلیارد تومان مطالبات چایکاران که از اردیبهشت مانده بود، پرداخت شد و پول آخرین برداشت، هنوز پرداخت نشده است”. 

براین اساس رئیس اتحادیه چایکاران کشور، از کاهش تولید چای کشور خبرداده و افزود: “تولید چای امسال ۱۸ هزار تن است که نسبت به سال گذشته که ۲۵ هزار تن بود، کاهش ۷ هزار تنی داشته است. تولید چای کشور در ۱۰ سال پیش ۶۸ هزار تن بود و اکنون به ۱۸ هزار تن رسیده است. در صورتی که از صنعت چای کشور حمایت نشود و بی برنامگی‌ها همچنان ادامه یابد، این ۱۸ هزار تن را نیز از دست خواهیم داد.” 

روز گذشته همچنین برخی خبرگزاری ها از استقبال رییس سازمان چای از موضوع تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس از این سازمان خبر داده اند. 

ایسنا در گزارشی نوشت: “در حالی که از چند ماه گذشته طرح تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس از سازمان چای کلید خورده و قرار است از هفته آینده آغاز شود، رییس این سازمان با بیان این جمله که “طلا که پاک است از محاسبه چه باک است” از این طرح استقبال کرد.” 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، تحقیق و تفحص از سازمان چای در وهله نخست از سوی مهرداد لاهوتی، نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی مطرح و سپس در کمیسیون کشاورزی تصویب شد. گرچه در آن زمان که لاهوتی برای تحقیق و تفحص از سازمان چای ابهاماتی را درباره این سازمان و رییسش مطرح کرد اما علی محرر در همان زمان در گفت و گویی با ایسنا؛ همه فعالیت‌های سازمان چای کشور را قانونی دانسته و از آمادگی این سازمان برای اجرای طرح تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس خبرداد. 

بنابراین گزارش، علی محرر اظهار داشته بود: ” طلا که پاک است از محاسبه باکی ندارد ما هیچ وقت به شخصی در خارج از قانون امتیاز و باج نمی‌دهیم.” 

به نوشته ایسنا، این موضوع در ادامه جدی‌تر پیگیری شد تا نهایتا محسن عاشوری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از آغاز اجرای طرح تحقیق و تفحص از سازمان چای به درخواست چند تن از نمایندگان خبر داد. 

وی به ایسنا اعلام کرد: “این تحقیق و تفحص به دلیل مشکلات ایجاد شده در صنعت چای کشور انجام می‌شود و مباحثی مانند بدهی کارخانه‌های چای به بانک‌ها و کشاورزان، عملکرد ضعیف این کارخانه‌ها در توزیع‌، تولید و فروش چای ایرانی، خرید تضمینی چای از کشاورزان و ساماندهی به یارانه‌های پرداختی دولت به بخش چای از جمله این مشکلات است.” 

عاشوری همچنین با اشاره به ۶۰ میلیارد تومان اعتباری که دولت به صورت یارانه به بخش چای اختصاص داده گفت: “عایدی نصیب کشاورزان و تولیدکنندگان نمی‌شود و دلال‌ها بیشترین بهره را از آن می‌برند و این مسئله و رانت‌خواری‌های ایجاد شده در ارائه حواله‌های واردات چای خارجی به فعالان عرصه چای، صنعت چای ایرانی را در معرض نابودی قرار داده است.” 

این خبرگزاری با اشاره به آمادگی رییس سازمان چای برای رویارویی با طرح تحقیق و تفحص نمایندگان به نقل از وی نوشت: “مجلس در رأس امور است اما برخی نمایندگان تصور می‌کنند سازمان چای شرکتی غیردولتی است اما باید بدانند این سازمان یکی از زیرمجموعه‌های بخش کشاورزی است که همواره بودجه، درآمدها و هزینه‌کردهایش از سوی سازمان‌های نظارتی مانند دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کشور بررسی می‌شود.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large