Skyscraper large

از توقف میدان گازی کیش تا کلاف سر درگم صادرات

see6r5t4- ali jalali علی جلالی

علی جلالی

روز گذشته خبرگزاری ایلنا به نقل از معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در خصوص وضعیت میدان گازی کیش با اشاره به وعده وزیر نفت در ارتباط با راه اندازی زودهنگام این میدان گازی، از توقف این طرح خبر داد. 

بنابه گزارش خبرگزاری کار ایران، وزیر نفت چندوقت پیش طی بازدیدی که از میدان گازی کیش داشت خبر از تولید زودهنگام این میدان گازی را تا پایان سال جاری داده بود، اما روز گذشته محمدرضا تاکایدی، با بیان مشکلات این میدان گازی اظهار داشت: “در حال حاضر به دلیل تغییرات در سیاست‌های کارفرما، فعالیت در این پروژه به صورت تعلیق درآمده است. همچنین به دلیل تغییرات در برنامه به‌کارگیری دکل‌ها و عدم تامین برخی کالاها، حفاری در منطقه گازی کیش متوقف شده است. 

این خبرگزاری همچنین با اشاره به سخنان رئیس مهندسی نفت طرح توسعه میدان گازی کیش در شرکت مهندسی و توسعه نفت که خبر از انجام اقدمات لازم جهت طرح تولید و راه اندازی زودهنگام میدان کیش،‌ و انجام مقدمات لازم برای تهیه بخشی از کالا و مواد پروژه شروع در روزهای آینده نهایی داده بود نوشت: ” گویی هنوز چند روز آتی نیامده است زیرا خبر توقف عملیات حفاری پس از دوماه  گواه این مطلب است که در انجام فعالیت‌های پیش از شروع دچار مشکل هستند.” 

این در حالیست که پیش از این خبرگزاری ایسنا از لغو قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری توسعه میدان گازی کیش، میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های پتروپارس، سازه و جهان پارس با مدیریت بانک ملت به دلیل تامین نشدن منابع مالی مورد نیاز این طرح و نبود تفاهم بر سر چگونگی اجرا و توقف آن خبر داده بود. 

این خبرگزاری با اشاره به کنار گذاشتن پیمانکاران ایرانی از طرح توسعه میدان گازی کیش، نوشته بود:”به نظر می‌رسد که مشکل همچنان باقی است؛ چرا که مشکل اصلی توسعه میدان گازی کیش تامین منابع مالی است.” 

سوابق اجرایی در این پروژه بیانگر پیشرفت ۲۰ درصدی در اجرای پروژه داشته که متأسفانه به دلایل متعددی این پروژه در حال حاضر متوقف شده است. 

به گزارش منابع اقتصادی، حجم گاز درجای میدان کیش حدود ۶۶ تریلیون فوت مکعب برآورد می شود که با در نظر گرفتن ۷۵ درصد برای بازیافت این میدان پیش بینی می شود حجم گاز قابل استحصال از آن ۵۰ تریلیون فوت مکعب باشد. 

میدان گازی کیش در ۳۰ کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار دارد؛ تمام سطح جزیره ۹۰ کیلومتر مربعی کیش، روی میدان گازی کیش قرار دارد و مساحت ۹۱٫۵ کیلومترمربعی این میدان، بخشی از آبهای اطراف جزیره کیش را نیز در بر می‌گیرد. 

کلاف سر در گم حوزه انرژی و گاز 

اما خبرهای رسیده از حوزه انرژی و بخش گاز کشور از مشکلات بیشتری حکایت دارد. 

به گزارش ایسنا، کلاف صادارت گاز کشور با انتصاب مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز که پیش از این گفته می‌شد با ایجاد امور بین الملل شرکت ملی گاز در این مدیریت ادغام شده است سر در گم شد. 

خبرگزاری دانشجویان ایران‌ در گزارش خود با اشاره به تغییرات انجام شده در سطح مدیریت گاز کشور نوشت: ” علیرضا کاملی با حکم رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به سمت مدیریت عامل شرکت ملی صادرات گازایران منصوب شد. این در حالیست که حمیدرضا عراقی مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران با انتصاب عزیز الله رمضانی به سمت مدیر امور بین الملل شرکت گاز، شرکت ملی صادرات گاز ایران را در این مدیریت ادغام کرده بود.” 

این خبرگزاری همچنین در ادامه به نقل از مدیر عامل شرکت ملی گاز که ادغام شرکت ملی صادرات گاز در مدیریت بین الملل گاز را قانونی دانسته نوشت: “با توافقی که پیشتر از نظر ساختار سازمانی انجام شده بود و بر اساس مصوبه بیست و چهارم دی ماه سال ۱۳۹۱مجمع نمایندگان صاحب سهام شرکت ملی صادرات گاز با امضای وزیر نفت وقت و اعضای مجمع، این شرکت به شرکت ملی گاز واگذار شد. در این مصوبه تاکید شده است که ماموریت های شرکت صادرات گاز اعم از قراردادهای صادراتی، بازاریابی و دیگر وظایف این شرکت از بین نخواهد رفت و تمام وظایف این شرکت با ایجاد مدیریت امور بین الملل شرکت ملی گاز، به این مدیریت محول خواهد شد.” 

ایسنا همچنین با اشاره به مخالفت بیژن نامدار زنگه وزیر نفت کشور با انحلال شرکت صادرات گاز ولغو این مصوبه، تعیین نشدن مسوول صادرات گاز کشور توسط وی را موجب ایجاد ابهامات در مورد مسوولیت صادرات گاز کشور عنوان کرد. 

به گزارش ایسنا، در حالی با احکام صادر شده صادارت گاز کشور دارای دومتولی شده و دو شرکت ملی نفت ایران و شرگت ملی گاز ایران در این زمینه به موازی کاری روی آورده‌اند که در همایش دیروز، امروز، فردای صنعت گاز اکثر مدیران اسبق شرکت ملی گاز خواستار تغییر در ساختار این شرکت شدند. 

این خبرگزاری در پایان نوشت: “عدم هماهنگی و تقابل دو شرکت تابعه وزارت نفت با هم در زمینه صادرات گاز در حالی است که برای تبدیل شدن ایران به یکی از مهم‌ترین صادرکنندگان گاز در جهان باید تصمیم‌گیران به صورت یکپارچگی عمل کنند. اما این دو انتصاب در امر صادارت گاز کشور علاوه بر موازی کاری مشتریان گاز ایران را سردرگم خواهد کرد.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large