Skyscraper large

رهبرى و سیاست دوگانه

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

رهبر جمهوری‌ اسلامی پس از غیبت چند هفته‌ای که با بروز شایعات مختلفی مبنی بر بیماری وی همراه بود، روز گذشته در دیدار با دانش آموزان و دانشجویان در سخنانی همچون گذشته به سیاست دوگانه خود در خصوص مذاکرات در خصوص بحث هسته‌ای و رابطه با آمریکا ادامه داد.

وی با تاکید بر اینکه به مذاکره خوشبین نیستم ولی باذن الله از این مذاکرات ضرری هم نمی‌کنیم، بیان کرد: هیچ‌کس نباید مجموعه مذاکره کنندگان ما را سازشکار بداند، اینها بچه‌های خود ما و بچه‌های انقلابند، یک ماموریت سختی را برعهده دارند و هیچ‌کس نباید ماموری را که مشغول کاری است تضعیف کند.

در حالی این سخنان از زبان رهبر ایران و در آستانه روز مبارزه با استکبار مطرح می‌شود که از یک سو دستگاه حاکمه به دلیل بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم با نرمش قهرمانانه در صدد تنش زدایی با آمریکاست و از سوی دیگر راست گرایان افراطی انواع هجمه‌ها را روانه تیم مذاکره کننده و شخص حسن روحانی نموده‌اند.

آیت الله خامنه‌ای پیش از سفر حسن روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خبر از رویکرد جدید ایران در دکترین سیاست خارجی با عنوان نرمش قهرمانانه داده بود که در این راستا گفتگوی تلفنی باراک اوباما با رییس جمهور جدید ایران را به دنبال داشت.

رهبر ایران نیک می‌داند که دوام و بقا حاکمیت این مساله را می‌طلبد که در برابر قدرت‌های جهانی نرمش نشان دهد و دیگر شعارهای حماسی و یکه تازی ضامن ادامه نظام جمهوری اسلامی نخواهد بود، لذا با حمایت از مذاکرات تیم حسن‌روحانی می‌خواهد از فرصت بوجود آمده نهایت استفاده را ببرد و در عین حال، با ابراز عدم خوشبینی از مذاکرات راه را برای حمله به سیاست‌های روحانی باز گذاشته است.

آمریکا و موضوع رابطه با این کشور در طول یک ماه گذشته به یکی از جنجالی‌ترین مباحث سیاسی در جمهوری اسلامی تبدیل شده است و در تازه‌ترین اقدام نیز امامان جمعه سراسر ایران در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته به طور هماهنگ و در مذمت رابطه با آمریکا سخنرانی کردند.

در این باره احمد خاتمی خطیب نماز جمعه تهران در این باره و با اشاره به مذاکرات ایران و غرب و نبود صداقت در این مذاکرات گفت: وقتی مسئول سیاسی اتحادیه اروپا به صراحت می‌گوید ما فشار و مذاکره را هم‌زمان پیش می‌بریم، ما هم می‌گوییم ما شعار مرگ بر آمریکا و مذاکره را با هم پیش می‌بریم.

اظهار بی‌اعتمادی به آمریکا و سیاست دو پهلوی رهبر که راه را برای حمله افراطیون به دولت یازدهم باز گذاشته است در یکی دو ماه گذشته موضوع اصلی سیاست خارجی ایران شده است که بازتاب آنرا می‌توانیم در ادامه یا حذف شعار “مرگ بر آمریکا” یا بنرهای نصب شده در سطح شهر تهران با مضمون “صداقت آمریکایی” بوضوح مشاهده کرد.

روحانی و دولت تحت امرش به خوبی می‌دانند کوبیدن بر طبل تنش‌زایی دیگر هیچ سودی برای ایران ندارد و در تلاش است در راستای مذاکرات ۱+۵ در مسیر تنش زدایی حرکت کرده و رابطه با آمریکا را نیز محقق سازد و سایه تحریم ها را از کشور بزداید.

اما در این میان افراطیون و جریان‌های وابسته به رهبر، با استناد به تفسیر خود از سخنان معنا‌دار آیت الله خامنه‌ای حملات و انتقادهای گسترده‌ای را به عملکرد دولت یازدهم وارد کرده و سعی دارند در به ثمر رسیدن این حرکت اخلال ایجاد کنند.

این جریان‌های سیاسی با حمایت از نگاه‌های افراطی در کشور لب به انتقاد از مذاکرات محرمانه هسته‌ای گشوده اند و مذاکره با آمریکا را مذاکره با شیطان بزرگی می‌خوانند که نباید هیچ گاه با او بر سر میز مذاکره نشست.

راستگرایان افراطی که خود را از دایره قدرت در قوه مجریه دور می‌بینند نمی‌توانند ماهیت خود را در تقابل با جریانات جدید سیاسی که دولت حسن روحانی ثمره آن است پنهان کنند و سنگ بنای حرکتی خود را در سنگ اندازی و تقابل با این جریان نهاده‌اند.

البته این افراطیون هنوز به طور مستقیم دولت‌مردان را مورد هجمه قرار نداده‌اند و تنها با کلی‌گویی از عملکرد دولت یازدهم، سعی در تخریب وجهه دولت جهت ایجاد بن بست در سیاست‌های کلان و اجرایی دولت کرده‌اند.

همگان نیک می‌دانند حرکت کنونی حسن روحانی در عرصه سیاست‌خارجی مطالبه عمومی مردم است و نمی‌توان بر این حرکت خرده گرفت، اما راست‌گرایان سعی دارند در بیان عدم موفقیت، اقبال عمومی‌ای که حامی دولت بوده است را تضعیف و برگردانند.

اما در این میان حسن روحانی با پشتوانه مردمی که به وی اعتماد کرده‌اند می‌باید همچنان در سنگری که حضور دارد باید به مبارزه ادامه دهد، زیرا نا‌امید کردن مردم باعث خواهد گردید که دوران دولت خاتمی و سکوت وی در قبال این گونه هجمه‌ها دوباره تداعی گردد.

این افراد در دوران خاتمی توانستند با این استراتژی عملا سیاست خارجی دولت اصلاحات را بدون اثر و خواست خود را به منصه ظهور برسانند، پس دولت روحانی باید با پند گرفتن از گذشته اجازه فعال سازی مجدد این استراتژی را به مخالفان خواست مردم ندهد.

در دولت خاتمی، وی به جای ایستادگی در برابر این اعمال همواره از مظلومیت دولت سخن گفت و این امر باعث گردید افراطیون جری تر شده و ناتوانی دولت وقت به چشم آید.

دولت حسن روحانی می‌باید با استفاده از این تجربه مرز ایستادگی و عقب نشینی را شناسایی کند و با مسئولیت پذیری اقدامات خود در جهت خواست مردم که همانا تنش زدایی با جامعه بین الملل و حل مشکلات کشور است، قدم بردارد در غیر این‌صورت به سرنوشتی همانند دولت خاتمی دچار خواهد شد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large