Skyscraper large

سلفی‌هاى شرق؛ گروگانگیرانِ پایتخت!

9df8g78d7fg

آنا اشراقی

قوه قضاییه اعلام کرده که در پاسخ به کشتار ۱۴ مرزبان کشورمان، ۱۷ نفر از زندانیان را به دار آویخته؛  یک مقام قضایى گفته که: “این احکام اعدام در مراجع عالی قضایی به تائید رسیده بود.” اما در آرشیو هیچ رسانه اى یافت نمى شود که مراجع عالی قضایی، صدور چنین احکامی را اعلام کرده باشند.

لحن و کلماتی که این مقام قضایى برای اعلام خبر اعلام کرده چنین معنا می دهد که قتل این ١٧ نفر مستقیما با قتل ۱۴ مرزبان در ارتباط بوده است. تمام شواهد حاکی از آن است که علت کشتن ١٧ نفر از زندانیان در بلوچستان فقط برای دادن یک “پاسخ دندان شکن” به عاملان قتل ۱۴ مرزبان بوده است.

به دار کشیدن ۱۶ زندانی بلوچ به منظور دادن “پاسخ دندان شکن” به قتل ۱۴ مرزبان بیگناه فاجعه ای برای دستگاه قضا در کشور ما و ضربه ای مهلک تر از تعرض به پاسگاه مرزی به امنیت و ثبات حاکمیت و ثبات قانون مندانه کشور است.

منتقدان مى پرسند: مگر هنوز دولت جمهوری اسلامی ایران، دولتی گروگان گیر است که وقتی تروریست ها آدم کشتند، این ها هم گروگان های خود را به دار بکشند؟‌ چرا روش های دستگاه قضایی، کشور را با روش های یک گروهِ گروگان گیر و تروریست همطراز می کند؟ 

به باور ناظران، به دار آویختن سراسیمه ۱۶ زندانی سیاسی-امنیتی “پاسخ دندان شکن” به حمله یک گروه تروریست به مرزبانان ایران نیست. این کار بر باد دادن تمام اعتبار دستگاه قضایی کشور و پوچ کردن سلامت روند قضایی است.

گفته می شود که این شانزده نفر قبلا در محاکم صالحه محاکمه شده و احکام اعدام از طریق به دار آویختن برای آنها صادر شده و در شورای عالی قضایی هم به تائید رسیده بود. اگر چنین است چرا هیچ گاه در خبرها نبود که این محاکمات در کجا صورت گرفته و دفاعیات زندانیان چه بوده است؟ چرا اسامی و جرائم آنان اعلام نشده و هیچ کس خبر ندارد که این ها چند وقت بود در بازداشت بوده اند و وابستگی های گروهی آنان چه بوده است؟

بنا به ادعای دادستان، همه ی اعدام شدگان به گروه های سنی مذهب وابسته بوده اند و این اعدام ها “پاسخ دندان شکن” به اقدامات گروه های جهادی، سلفی بوده است؛ این یعنى جمهوری اسلامی پذیرفته که رفتار قضایى خود را تابع رفتارِ سیاسی گروه های جهادی-سلفی قرار دهد.

ادامه این روند، نه تنها سلفى ها را مهار نمى کند بلکه چرخه اى پایان ناپذیر از خشونت و انتقام را به گردش مى اندازد که گویا یک سوى آن سلفى هاى شرق کشورند و سوى دیگرِ آن گروگانگیرانِ مستقر در پایتخت؛ و تنها چیزى که در این میان وجود ندارد معیارى حقوقى و قضایى است.

 


  • برداشتى آزاد از یادداشت انتقادى فرخ نگهدار
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large