Skyscraper large
به اتفاق آراء شوراى امنيت تصويب شد

قطعنامه مشارکت بیشتر زنان در مدیریت و حل بحران‌ها

d65fg4df55f

عکس از خبرگزاری فرانسه

شورای امنیت و نمایندگان بلندپایه سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای از جامعه بین‌الملل به تأکید خواستند در زمینه مشارکت بیشتر زنان در سطوح پیشگیری و مدیریت و حل بحران‌ها تلاش ورزند.

به گزارش دویچه وله، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه گذشته به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را به تصویب رساندند و در آن از جامعه بین‌الملل خواستند به ارتقای نقش سیاسی زنان در حل مناقشه‌های سیاسی توجه خاص مبذول دارند.

در این قطعنامه تأکید شده که صلح پایدار مبتنی بر رهیافت در حوزه‌های “سیاست، امنیت، توسعه، حقوق بشر و نیز برابری جنسیتی” است.

شورای امنیت در این قطعنامه از اعضای سازمان ملل متحد خواسته است، مشارکت کامل و معنادار زنان به‌ویژه در مسائل صلح و امنیت را تضمین کنند.

از نظر سازمان ملل، نقش زنان باید در فرایندهای حل مناقشه افزایش یابد؛ و ورود آن‌ها به حوزه‌های حقوقی و قضایی برای ایجاد و تحکیم حاکمیت قانون در روند بازسازی جامعه تضمین شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد در این رابطه تأکید کرد که نیاز زنان به امنیت و عدالت را باید هرچه بیشتر در نظر گرفت، صدای آن‌ها را باید شنید و از حقوق آن‌ها باید محافظت کرد.

از نظر بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، این اقدامات نه فقط به شمار زنان در روند صلح‌آفرینی در جامعه می‌افزاید، بلکه موضوع‌های جنسیتی را نیز به انحای مختلف وارد نهادهای مختلف مربوط به صلح و امنیت، از جمله شورای امنیت سازمان ملل خواهد کرد.

آقای بان این سخنان را به هنگام گشایش اجلاس چندین‌روزه‌ با موضوع “زنان، حاکمیت قانون و گذار به عدالت” در چارچوب برنامه سازمان ملل برای برابری جنسیتی ایراد کرد.

به گزارش سایت خبری سازمان ملل متحد، بان کی‌مون تصریح کرد: «مشارکت زنان در تلاش‌ها برای برقراری صلح، یک مسئله‌ی برابری جنسیتی و حقوق بشری فراگیر است و این مشارکت برای رسیدن به صلح پایدار، رونق اقتصادی، یکپارچگی اجتماعی و مشروعیت سیاسی اهمیتی تعیین‌کننده دارد.»

خانم ملامبو انکوکا، مدیر اجرایی برنامه سازمان ملل برای برابری جنسیتی و گسترش نقش زنان، ضمن ارائه گزارش سالیانه به دبیرکل سازمان ملل، ابراز اطمینان کرد که در سطح جهان زنان آموخته‌ای و با دانش پرکیفیتی وجود دارند که قادر هستند مسئولیت‌های خطیر را پذیرا شوند.

خانم ملامبو انکوکا افزود که این جزئی از حقوق بشر است که باید ریشه‌ و دلایل مناقشه‌هایی که امنیت زنان را تهدید می‌کنند را شناخت. وی تأکید کرد که تضمین مشارکت زنان در فرآیند سیاسی در دوران‌های پس از مناقشه از اهمیت حیاتی برخوردار است؛ و امنیت زنان نباید به دلیل حضورشان در جامعه مدنی مورد تهدید قرار گیرد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large