Skyscraper large

تابو شکنی یک شعار

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

کمتر کسی فکر می‌کرد که سفر حسن روحانی و دستاوردهای آن، این‌گونه موجب تنش در اردوگاه اصول‌گرایان افراطی گردد و مکالمه تلفنی وی با باراک اوباما و به تبع آن صحبت‌هایی مبنی بر روند بهبود روابط با شیطان بزرگ و حذف شعار مرگ بر آمریکا خواب این تندرویان را آشفته گرداند.

شعار مرگ بر آمریکا که از ابتدای انقلاب تا کنون به صورت مداوم ترویج و جزو واجبات هر مراسم مذهبی و سیاسی بود و به عنوان راهبردی ترین شعار نظام محسوب می‌شد، امروز با شکستن این تابو مواجه شده و افرادی خواستار حذف آن و عده‌ای دیگر خواستار تداوم آن هستند.

در زمان تشکیل دولت اصلاحات زمزمه‌های خفیفی برای حذف این شعار شنیده شد اما با تحکم رهبر و خواست اصول‌گرایان در نطفه خفه گردید، اما امروز با چراغ سبز آیت الله خامنه‌ای و در راستای سیاست نرمش قهرمانانه وی در ایجاد رابطه با آمریکا، بار دیگر حذف شعار مرگ بر آمریکا بر سر زبانها افتاد .

در این میان اظهار نظر اکبر هاشمی رفسنجانی به نقل از آیت الله خمینی، که در کتاب خود نوشته است: به هرحال موافق نبودیم که در مجامع عمومی مرگ کسی را شعار دهیم. مثلاً در اجتماعات ما “مرگ بر بنی صدر” شعار داغ مردم بود که در نماز جمعه خواهش کردم که نگویند. “مرگ بر بازرگان” بود که خواهش کردم نگویند. “مرگ بر شوروی” بود که گفتم الان با شوروی مشکل آنچنانی نداریم. درباره آمریکا هم گفته بودم. من ذاتاً با حرف‌های تند و فحاشی‌ها مخالفم و آن‏ها را مفید نمی‌دانم؛ سر آغاز تنشها گردید.

با این اظهار نظر هجمه‌های گسترده‌ای از سوی افراطیون حکومتی علیه هاشمی رفسنجانی به راه افتاد و آنها هاشمی را دست پروده آمریکا و مزدور شیطان بزرگ خواندند و این اظهارات نقل شده منتسب به آیت الله خمینی را دروغ دانستند.

اما با موضع گیری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی در این مورد مشخص گردید که هاشمی خلاف واقع نگفته و رهبر سابق ایران به راستی دارای این عقیده بوده است و راستی گفتار رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تایید کرد.

حمید انصاری، قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی در این باره گفته است: موضوع خاطره های آیت الله هاشمی درباره قطع و حذف شعار مرگ بر امریکا و مرگ بر شوروی (که به صورت توامان در شعارهای سراسری مردم گفته می‌شد) است نه فقط شعار مرگ بر امریکا، آن هم قطع این شعار مرکب از رسانه های دولتی و رادیو- تلویزیون نه حذف آن از ادبیات سیاسی مردم در تظاهرات و راهپیمایی‌ها و مناسبت‌ها. مردم ایران در جریان انقلاب بر اساس بخشنامه و دستور کسی شعار مرگ برامریکا و شوروی نمی‌گفتند که اکنون قطع آن نیاز به ابلاغیه داشته باشد.

در طول حیات جمهوری اسلامی شعار مرگ بر آمریکا و آتش زدن پرچم این کشور توسط دستگاه‌های اداری نظام در سطح اماکن عمومی و مراسم‌های مختلف ترویج و اجرا شده است، به گونه ای که نبود این شعار باعث می‌گردید بار معنوی و حماسی این گونه مراسم‌ها دچار نقصان شدید گردد.

اما امروز جامعه و سیاسیون واقع گرا به خوبی بر این نکته واقف هستند که دوران این اعمال گذشته است و شعارهای مرگ خواسته برای دیگران دیگر جایگاهی در جهان ندارد.

در این میان هنوز افرادی هستند که مقام و منزلت خود را در ادامه این شعار دنبال می‌کنند و حذف آن را به عنوان ریختن یکی از پایه‌های اصلی انقلاب ذکر می‌کنند.

علی سعیدی نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران با موضع گیری درباره نقل قول هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه سخنان هرکسی در این رابطه را نمی‌شود پذیرفت، گفته است: ” امام هم در آن زمان از این نقل قول‌ها هراس داشتند و می‌فرمودند که آن چیزهایی که بعد از من نقل می‌شود باید دست خط و یا صدا باشد. فکر می‌کنم روشن است آنچه که مستد به دست خط یا صوت و تصویری از امام نباشد اصلا واقعیت ندارد و در شان وشخصیت کسی نیست که این مطالب را به امام نسبت می‌دهند.”

این در حالی است که وی در سخنانی دیگر گفته است: حذف شعار مرگ بر امریکا جزء اصول متغیر و در اختیار ولی‌ فقیه است.

حجت الاسلام محمد علاءالدینی نیز در مراسمی با بیان اینکه طنین شعار مرگ بر آمریکا همواره وجود داشته و تداوم خواهد داشت بیان کرده است: این شعار یکی از اصلی‌ترین شعارهای امت اسلامی ایران در طول انقلاب شکوهمند اسلامی است که گویی عده‌ای به تأسف قصد حذف آن را دارند، در حالی‌که فریاد مرگ بر استکبار و مرگ بر آمریکا نه تنها یکی از آموزه های دین مبین اسلام و قرآن کریم است بلکه با توجه به موضع گیری های اخیر باراک اوباما در کنار نتانیاهو باید نسبت به بیان پرشورتر آن برنامه هایی ویژه داشت.

اما حذف این شعار موافقانی را نیز به دنبال داشته است، احمد خرم، سردار سابق سپاه و وزیر راه دولت سیدمحمدخاتمی، طی اظهاراتی اعلام کرد که “شعار مرگ بر آمریکا هم مانند شعار مرگ بر شوروی می‌تواند حذف شود. حضرت امام هیچ وقت نگفتند که مرگ بر آمریکا و شوروی برای همیشه باید در ادبیات سیاسی و اجتماعی کشور ما باقی بمانند.”

محمدرضا زائری‌ روحانی و محقق اصول‌گرا که برخی نوشته‌های او در وبسایت رهبر جمهوری اسلامی نیز بازتاب می‌یابد، در یادداشتی که در روزنامه‌ خراسان منتشر شده، نوشته است: باید اعتراف کنیم که ما دیگر آن مردم نیستیم. فریاد را کسی می‌تواند بزند که گرفتار شکمش نباشد، فریاد را کسی می‌تواند بزند که دستش پاک باشد، فریاد را کسی می‌تواند بزند که پایش جایی گیر نباشد.

وی افزوده است: فریاد قدرتمند مرگ بر آمریکا مال وقتی بود که مردم حاضر بودند به خاطر برادر فلان که همکارشان بود و خواهر بهمان که همسایه‌شان بود جان‌شان را بدهند نه حالا که همه‌مان مثل هم شده‌ایم و به خاطر سر سوزنی زیرآب برادر خونی‌مان را هم می‌زنیم.

این در حالی است که همگان بر این نکته واقف هستند که اصول‌گرایان افراطی بخاطر دفاع از عملکرد دولت قبلی و روش محمود احمدی نژاد در هشت سال ریاست جمهوری وی، در ضعیف ترین دوران خود قرار دارند و نباید فرصت بازسازی به آنها داد، آنها اگرموفق شوند موقعیت برتر را بیابند دولت اعتدال گرا مثل دولت اصلاحات فلج خواهد شد.

این افراد در طول دوران دولت اصلاحات توانستند تلاش‌های سید محمد خاتمی را برای حذف این اعمال و ایجاد رابطه با غرب بی‌اثر کنند و دوران ریاست جمهوری هشت ساله احمدی نژاد و ادبیات وی که بر پایه تهاجم و تنش با جامعه بین‌الملل استوار بود دورانی طلایی برای آنان محسوب می‌شد.

اما امروز با تبیین استراتژی دولت یازدهم در راستای مصالحه با جامعه بین الملل، می‌بینیم که حسن روحانی درباره مذاکره مستقیم با ایالات متحده تاکید کرده است: رابطه ایران با امریکا مساله پیچیده و دشواری است، «زخم کهنه ای» وجود دارد که باید تدبیر شود تا این زخم درمان گردد .ما به هیچ وجه به دنبال ادامه و توسعه تنش ها نخواهیم بود، عقل سلیم حکم می کند که دو ملت در کنار هم به فکر آینده باشند.

در خاتمه باید گفت تمام شواهد و قرائن حاکی از آن است که سیاست هسته مرکزی قدرت در ایران خواهان توافق با ایالات متحده است، اما تندروهای حکومتی با وجود چراغ سبز رهبر برای ایجاد این رابطه، به طرق مختلف در حال به هم زدن این احتمال هستند که باید با حمایت مردم از تحرکات دولت یازدهم و سیاست عاقلانه مسئولان امر جلوی آنان گرفته شود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large