Skyscraper large
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتگو با راه دیگر:

روحانی، دیدگاه دنیا را به نفع ایران تغییر داد

df64sd555d

مژگان مدرس علوم

سید باقر حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجى مجلس مى گوید به این نتیجه رسیده که اقدامات هیئت دیپلماسی ایران در مجمع عمومى سازمان ملل یک ضرورت بود و روحانی و ظریف با اظهارات خود دیدگاه مردم دنیا را به نفع ایران تغییر داده اند. 

سفر حسن روحانی و هیئت همراه وی به نیویورک یکی از مهمترین رویدادهای دهه اخیر بود که بازتاب های گسترده ای در داخل و خارج ایران داشت. صرف نظر از اینکه این سفر دستاوردهای مهمی برای ایران داشت، اما حاشیه های زیادی هم داشت و برخی از گروههای افراطی تیم دیپلماسی ایران را مورد انتقاد و سرزنش قرار دادند که از مواضع اصولی انقلاب عدول کرده است. برخی نیز از این فراتر رفته و دولت روحانی را به وادادگی در برابر غرب متهم کردند. 

در پاسخ به همین انتقادات روز یکشنبه هفته جاری، محمد جواد ظریف با حضور در کمیسیون امنیت ملی مجلس گزارشی از دستاوردهای سفر به نیویورک در پاسخ به منتقدان ارائه داد. 

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص این دیدار در صفحه فیسبوک خود با تاکید بر اینکه نقد سازنده برای یک نظام مردم سالار حیاتی است اما باید بین نقد و تخریب تفاوت قائل شد، نوشته است که در برخی رسانه ها و سایت ها، انتقادات شکل دیگری به خود می گیرند. زمانی که دنیا در برابر عظمت مردم ایران و منطق قوی و همراه با اعتماد به نفس و خودباوری نمایندگان این ملت در صحنه جهانی با احترام برخورد می کند، چرا باید این سیاست خارجی را واداده معرفی کرد؟ آیا قدرقدرت نشان دادن بدخواهان این مردم و جنگ طلبان و در نهایت ریختن آب به آسیاب آنها نیست؟ آیا این برخواسته از تفکر انقلابی است که آمریکا را قدر قدرت بدانیم و حتی اذعان به توان و موفقیت دیپلماتیک رییس جمهور انقلابی کشور توسط دوست و دشمن را نتیجه طراحی و توطئه همان قدرقدرت تلقی کنیم؟ 

سید باقر حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجى مجلس در رابطه با این جلسه به “راه دیگر” می گوید: “جلسه دیدار با وزیر امورخارجه بسیار خوب بود و ابهاماتی که برخی از نمایندگان داشتند با صحبتهای خوب آقای ظریف برطرف شد. مجلس به این نتیجه رسید که اقدامات هیئت دیپلماسی ما یک ضرورت بود و دیدگاههای منفی برخی نمایندگان به این سفر هم برطرف شد.” 

وی در ادامه با اشاره به سخنان رهبر جمهورى اسلامى درباره دیپلماسی دولت افزود: “در مجموع دیپلماسی دولت خوب بوده، بجز موارد خاصی که مورد نظر ایشان بود. مهمترین دستاورد آن این بود که حداقل شفافیت جمهوری اسلامی اثبات شد و سیاست دوگانه آمریکا و نفوذپذیری آن از اسرائیل مشخص شد. آقای اوباما در صحبتهای خود در نیویورک یک موضعی داشت اما بعد از دیدار با نتانیاهو مواضع خود را تغییر داد. این نشان می دهد دولتمردان آمریکا بجای اینکه بدنبال منافع خود باشند بدنبال تامین اهداف اسرائیل است. امیدواریم آمریکا به همان مواضع اولیه خود بازگردد و حق غنی سازی ایران را برسمیت بشناسد و تحریم ها را از سر کشور ایران بردارد. اگر این شرایط نابسامان اقتصادی بهبود پیدا کند قطعا این عمل هم به سود مردم ایران و هم به سود آمریکا است. بخصوص تحریم دارویی که یک اقدام غیرانسانی است. اساسا بخاطر هیچ بر ایران اعمال شده است، زیرا ایران ثابت کرد مسئله پنهانی ندارد و خود آقای اوباما این را می داند.” 

er8tr888rاین نماینده مجلس با تاکید بر اینکه روحانی و ظریف با اظهارات خود دیدگاه مردم دنیا را به نفع ایران تغییر دادند، تصریح کرد: “تمام دنیا منتظر نظرات رئیس جمهور جدید ایران بود و آقای روحانی و ظریف با صحبتهایی که کردند حقانیت ایران را اثبات کردند. نتایج نظرسنجی هم که در آمریکا در خصوص رابطه ایران و آمریکا انجام شد نشان داد که حضور آقای روحانی و صحبتهایش بسیار مثبت بود و ۷۵ درصد مردم آمریکا موضعشان را نسبت به ایران تغییر دادند. به اعتقاد من این دستاورد بسیار بزرگی است که مردم دنیا متوجه شدند ایران بدنبال صلح و انرژی هسته ای صلح آمیز که حق اوست هست.” 

از زمان پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری جناح بندی های جدیدی در مجلس در حمایت از دولت یازدهم شکل گرفت. فراکسیون “رهروان ولایت” یکی از آنهاست که به گفته حامد قادرمرزی، نماینده مردم قروه هدف از تشکیل این فراکسیون کمک به دولت یازدهم برای حل مشکلات اقتصادی و تحقق شعارهای دولت یازدهم است. اظهاراتی که چند روز بعد از سوی وی تکذیب شد.

پس از آن بود که فراکسیون “اعتد‌‌‌ال” نه بصورت علنی، بلکه در سایه در مقابل فراکسیون اصولگرایان و رهروان ولایت بمنظور ایجاد تعامل میان مجلس و دولت آغاز به‌کار کرد. 

‌‌‌از آقای حسینی در خصوص این فراکسیون ها سوال می کنم، اما او به وظایف متقابل دولت و مجلس قائل است و اعتقادی به این فراکسیون ها ندارد. این عضو کمیسیون امنیت ملی معتقد است که مجلس نمی تواند فراکسیون حمایت از دولت تشکیل دهد زیرا مجلس وظیفه دارد که عملکرد دولت را زیر ذره بین قرار دهد و اگر انتقادی دارد مطرح کند. از طرف دیگر حمایت از دولت با توجه به نقش نظارتی مجلس معنا ندارد اما مجلس در عمل حمایت خود را از دولت و برنامه هایش اعلام کرده (این حمایت در مقایسه با دوره های گذشته بی سابقه بوده است) و این دولت است که باید در مقابل این حمایت به وظایف خود عمل کند. در حقیقت ما موظف به حمایت از دولت هستیم و انتقادات را مطرح می کنیم تا مشکلی پیش نیاید. 

وی همچنین با اشاره به حملاتی که به حسن روحانی در بازگشت به کشور شد خاطرنشان کرد: “کشور نظم و قانون دارد و اینگونه حرکات خودسرانه قابل قبول نیست. بالاخره کشور مجلس دارد و اگر اشکال و ایرادی باشد با دولت در میان می گذارد و دولت هم پاسخ می دهد و در فضایی آرام مشکلات حل می شود. بالاخره رئیس جمهور منتخب مردم ایران است و این شیوه برخورد با وی مناسب نیست.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large