Skyscraper large
بابک امیرخسروی در گفتگو با راه ديگر:

مسئله هسته‌ای کلید گشایش سیاسی است

d65g4f55f

مژگان مدرس علوم

مسئله هسته ای در حقیقت، کلید گشایش سیاسی است؛ این را بابک امیرخسروى، از فعالان سیاسی دیرپای جریان چپ مى گوید و بر این باورست که رهبر جمهورى اسلامى نمی تواند در مقابل رای مردم بایستد. 

هفته گذشته آیت الله علی خامنه‌ای د‌‌ر سخنانی د‌‌ر د‌‌انشگاه هوایی شهید‌‌ ستاری در جمع نظامیان ضمن حمایت از د‌‌یپلماسی د‌‌ولت روحانی در سفر به نیویورک گفت که بعضی از آنچه د‌‌ر این سفر پیش آمد‌‌ بجا نبود‌‌، چون ما د‌‌ولت آمریکا را غیرقابل اعتماد‌‌، خود‌‌برتربین، غیرمنطقی و عهد‌‌‌شکن می‌د‌‌انیم. این سخنان در حالی گفته می شود که پیش از سفر روحانی و هیئت همراهش به نیویورک، رهبری راهبرد‌‌ نرمش قهرمانانه د‌‌ر سیاست خارجی را برای نجات کشور از بحران داخلی و مداخلات نظامی خارج از کشور مطرح و ضروری دانسته است. 

بابک امیر خسروی از فعالان سیاسی دیرپای چپ در پاسخ به این سوال که آیا شرایط بحرانی داخل کشور و نارضایتی مردم از وضع موجود مولفه ای برای اتخاذ چنین راهبردی بوده است یا نه؛ به “راه دیگر” می گوید: “تغییر موضع رهبری بخاطر رایی است که مردم دادند. آقای خامنه ای در ابتدا می خواست یک انتخابات مهندسی شده برگزار کند و در این انتخابات مهندسی شده افراد مورد اعتماد مردم مانند خاتمی و هاشمی رفسنجانی را حذف کردند و در ابتدا همه تصور می کردند باقی ماندن عارف و روحانی در حد نمایشی است و مردم با رد صلاحیت هاشمی در انتخابات شرکت نخواهند کرد و در دور اول یکی از کاندیداهای خودشان ولایتی، قالیباف و یا جلیلی به دور دوم می رسند و در دور دوم یکی از آنها انتخاب می شوند. و حکومت می تواند ادعا کند که کاندیداهای اصلاح طلب هم بودند اما مردم این سیاست را انتخاب کردند. البته آقای خامنه ای می خواست تحریم ها برداشته شود و می خواست اینکار بدست افرادی مانند ولایتی و قالیباف که سیاست او را اجرا می کنند باشد. اما دیدیم که مردم چه آگاهانه و هوشیارانه وارد صحنه شدند و واقعا از ملت ایران باید بعنوان قهرمان صحبت کرد که با وجود تمام ناامیدها و ناراحتی ها در انتخابات شرکت کردند و روحانی را در دور اول رئیس جمهور کردند. این رای مردم تمام معادلات را برهم زد و آقای خامنه ای هم در برابر “نه” بزرگ مردم به سیاست هایش قرار گرفت و دید نمی تواند جلوی اقدامات روحانی را بگیرد. به اعتقاد من عمده ترین دلیل تمکین آیت الله خامنه ای از سیاست آقای روحانی رای مردم در انتخابات ۲۴ خرداد که در حقیقت به وعده ها و سیاست های تنش زدایی روحانی رای داده اند بود و خامنه ای دید نمی تواند در مقابل مردم بایستد. از سوی دیگر مشکلات اقتصادی که در هشت سال دولت احمدی نژاد بوجود آمده نیز یکی دیگر از فاکتورهایی بود که در تغییر فکر و رویکرد خامنه ای موثر بود. مهم در شرایط کنونی این است که خامنه ای با سیاست روحانی حداقل در حل بحران هسته ای موافق است. و اینکه دولت روحانی خواهد توانست به وعده های خود در مورد آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر عمل کند یا نه؛ موضوعی است که باید منتظر بمانیم. اما امیدواریم این دینامیزی که الان در جامعه ایران به راه افتاده است بتواند تمام مشکلات را حل کند. 

وی ادامه می دهد: “همین مسئله که آقای خامنه ای سیاست های آقای روحانی را به نوعی مورد تایید قرار می دهد خودش یک عامل امیدوارکننده است تا سیاستی که در پیش گرفته شده است به موفقیت بیانجامد، بویژه که اوباما دیگر بوش نیست که کارشکنی کند در آمریکا و اروپا دولت های بزرگ واقعا می خواهند تنش کاهش پیدا کند و این مسئله امیدواری را زیاد می کند که سیاست در پیش گرفته شده از سوی دو کشور با موفقیت به سرانجام برسد.” 

امیر خسروی با مثبت ارزیابی کردن فعالیت های روحانی اضافه می کند: “مکالمه تلفنی کوتاه آقای روحانی با رئیس جمهوری آمریکا حادثه مهمی بود که منجر به ترک برداشتن یخ روابط ایران و آمریکا در سی و پنج سال اخیر شد و این را باید به فال نیک گرفت. در مجموع آقای روحانی آرام و با سیاست اعتدالی کارش را دارد ادامه می دهد و تلاش می کند این مشکلاتی که سی و پنج سال روی هم انباشته شده است را با مدیریت صحیح و درایت حل کند. و همین امیدواری در خروج ایران از بحران هایی که در عرصه داخلی و خارجی با آن دست به گریبان است را افزایش می دهد.” 

اما تحولات اخیر از نظر نتانیاهو نخست وزیر اسراییل فریبی بیش از سوی دولتمردان ایران نیست و همچنان در خصوص ایجاد رابطه تهران با غرب نگران است و از هیچ تلاشی برای ایجاد ائتلاف برای جنگ فرو نگذاشته است.   

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مقابل این فضا سازی ها علیه ایران موضعگیری کرده و با تاکید بر اینکه از نتانیاهو به جز دروغگویی، فریب و ایجاد ترس انتظاری نداریم، گفته است: “بیست و دو سال است رژیم صهیونیستی به دروغ می‌گوید که ایران شش ماه دیگر سلاح هسته‌یی خواهد داشت، دنیا باید بعد از این همه سال، واقعیت دروغ‌ها را بفهمد و نباید اجازه دهد که وی با این دروغ ها، هوش و فهم جامعه بین‌المللی را به سخره گیرد.” 

در این زمینه، بابک امیرخسروی با بی اهمیت سخنان نتانیاهو تصریح می کند : “صحبتهای زننده نتانیاهو و همچنین افراطیون داخل ایران که کفش به طرف ماشین روحانی پرتاب کردند، دقیقا نشان از این دارد که اقدامات آقای روحانی درست و مثبت است. البته این عکس العمل های طبیعی است و نمی توان انتظار داشت که تلاش برای آب شدن یخ روابط ایران و آمریکا بدون مقاومت انجام شود. جامعه ایران یک جامعه چندبعدی است که سی و پنج سال در آن شعار مرگ بر آمریکا گفته شده است و طبیعی است که نمی توان یک شبه این را کنار گذاشت اما در کنار اقدامات مدبرانه دولت روحانی، زمان و بردباری و همچنین استقامت و پایداری هم لازم است. بنابراین، این عکس العمل های افراطی و منفی به هیچوجه نگران کننده نیست.” 

این فعال سیاسی جمهوری‌خواه در ادامه با بیان اینکه مسئله هسته ای در حقیقت کلید گشایش سیاسی است یادآور می شود: “اگر ایران با غرب بر سر پرونده هسته ای به توافق (البته بر پایه بازی برد ـ برد) دست پیدا نکنند، اساسا نمی شود به بهبود روابط ایران و آمریکا امید داشت. بنابراین، کوشش اصلی دولت روحانی بخصوص وزیر خارجه آقای ظریف باید در این راستا باشد که بطور مسالمت آمیز به یک راه حل مورد توافق طرفین برسند. این را هم باید تاکید کرد که اصلا مسئله توقف غنی سازی مطرح نیست، بلکه موضوع درجه غنی سازی اورانیوم است که مورد اختلاف است. تقریبا تمام کشورها حداقل کشورهای ۵+۱ این را حق ایران می دانند؛ منتهی نگرانی آنها درصد این غنی سازی است که منجر به ساخت بمب هسته ای می شود. این اختلافات قطعا در مذاکرات حل خواهد شد بخصوص اگر ایران این امکان را فراهم کند که بازرسان بین المللی بتوانند تمام مراکز هسته ای ایران را بازدید کنند مسئله براحتی حل خواهد شد. و ایران باید به نوعی جامعه بین المللی را به این اطمینان برساند که ایران قصد تدارک تولید بمب اتمی ندارد و قطعا سر و صدای اسرائیل هم خاموش خواهد شد.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large