Skyscraper large

سیاستِ آرام و آرامش جامعه

ert89r999r

آنا اشراقی

سیاستِ آرام و جامعه ى آرام دو روى یک سکه اند و بدون امید و آرامش نه سیاست به کامیابى میرسد و نه جامعه سربلند مى شود. 

در آخرین تابستانِ دولت محمود احمدى نژاد آمارى منتشر شد که ناظران اجتماعى آن را نشانه هاى جامعه اى در حال سقوط اخلاقی توصیف کرده بودند . بنا بر آن گزارش، پزشکی قانونی اعلام کرده بود که روزانه ۳ ایرانی با سلاح سرد کشته می‌شوند و به طور متوسط در هر سال یک هزار و ۱۱۹ نفر به وسیله این سلاح کشته شده‌اند. 

همچنین از هر ۱۰۰۰ نفر ایرانی، هر سال ۸ نفر به دلیل نزاع به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند؛ ماهانه ۱۳ زن به دلیل اعتیاد جان خود را از دست می‌دهند. آخرین آمارهای ثبت احوال نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۰، تعداد ۱۴۲ هزار و ۸۴۱ واقعه طلاق به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴٫۱ درصد افـزایش داشته است. 

همان گزارش افزوده بود که در تابستان سال ٩١ فرمانده «ناجا» از ثبت ۹۰۰ پرونده تجاوز در سال ۹۰ خبر داده و به گفته فرمانده ناجا، حدود ۴۰‌درصد آمار تجاوز مربوط به زنان و ۶۰‌درصد مربوط به لواط بود که معمولاً علیه افراد زیر ۱۵ سال و با اغفال صورت می‏گرفت. 

این آمار، جامعه ویرانى را نشان مى داد که با دولتِ ویرانِ پیشین همخوانى داشت و حتى از ویرانه قضایى کشور هم پرده برداشته بود و این معمّاى بزرگ را در ذهن منتقدان ایجاد کرد که اگر طبق آمار، ۷۴ میلیون و ۹۶۱ هزار و ۷۰۲جمعیت ۱۶ میلیون پرونده قضایی داریم و اگر برای هر پرونده حداقل ۲ نفر طرف دعوا را در لحاظ کنیم ، این بدان معناست که در حال حاضر ۳۲ میلیون نفر از جمعیت ایران در حال نزاع قضایی با یکدیگرند؟ و پاسخ به این سوال هولناک، متاسفانه مثبت بود. 

تعداد پرونده های قضایی در سال ۸۶ ، یعنى دو سال پس از روى کارآمدن دولت احمدى نژاد، هشت میلیون پرونده بود که این رقم سال ۸۹ به ۱۶ میلیون پرونده می‌رسد. یعنی در کمتر از سه سال پرونده های قضایی دو برابر شد و اگر اوضاع به همین صورت پیش رفته باشد اکنون دولت جدید چه باید بکند؟  

گویا حتى اگر مشکلات سیاسى با دیپلماسى دولت تدبیر و امید به سامانى برسد تا بازسازى این جامعه ویران راه دراز و دشوارى در پیش است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large