Skyscraper large
شكايت هادوى از بازجويان و دادستان:

با ضرب و شتم و شکنجه، اعتراف گرفتند

d87grf8r8rمحمد امین هادوى، زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین از تخلفات بازجویان (ضرب و شتم و شکنجه) و نیز از دادستان خود شکایت کرد. وی هفته ی گذشته در نامه ای به رییس قوه قضاییه از اینکه دادسرای نظامی تهران و دادسرای انتظامی قضات پس از گذشت بیش از یک ماه به شکایت وی از بازجویان و ماموران وزارت اطلاعات و همچنین از دادستان عمومی و انقلاب تهران و بازپرس پرونده خود رسیدگی نکرده اند شکایت کرده بود. 

محمد امین هادوی در مهرماه ٨٩ به اتهام فعالیت هایی از جمله مراجعه به منزل شهدای جنبش سبز و ارتباط و ملاقات با فعالان و رهبران جنبش سبز بازداشت و از سوی قاضی پیرعباسی به تحمل ۶سال حبس محکوم شد. فرزند هادوی اولین دادستان کل پس از پیروزی انقلاب در دوران بازداشت به مدت ۶٠ روز دست به اعتصاب غذای تر زد زیرا ماموران امنیتی جهت تحت فشار قرار نهادن وی فرزندش را نیز بازداشت کرده بودند. 

 در بخش هایى از شکایت آقاى هادوى آمده است: 

بر طبق ماده ۲۴ قانون ایین دادرسی کیفری، تفتیش منازل و اماکن بایستی با اجازه مقام قضایی باشد هر چند که اجرای تحقیقات به طور کلی به ضابط ارجاع شده باشد درین مورد نیز بازجویان وزارت اطلاعات و تیم عملیاتی بدون حکم قانونی با اکراه و اجبار از ویلا، محل کار، آپارتمان مسکونی و آپارتمان فرزندم تفتیش نموده و وسائلشخصی خود، همسرم، فرزندانم و پدرم را بدون حکم برداشته و با خود بردند و تاکنون نیز حتی با حکم قاضی پرونده هنوز مقداری ازآن‌ها را تحویل نداده‌اند که این عمل بر اساس ماده ۵۸۰ قانون مجازات اسلامی جرم می‌باشد همچنین دخل و تصرف ناروا در اموال و اشیای توقیفی و عدم استرداد آن‌ها نیز بر اساس بند ۱۴ ماده واحده ممنوع بوده و بر خلاف نظریه ۶۵/۶/۷-۲۳۱۲ اداره حقوقی دادگستری می‌باشد که آن را تعرض به حقوق ملت دانسته است. 

طبق ماده ۱۲۹ قانون ایین دادرسی کیفری، سوالات تلقینی، اغفال، اکراه و اجبار متهم در بارجویی ممنوع است ولی معمولا با اجبار و اکراه و تلقین و تهدید می‌خواستند که در برگه‌ها بنویسیم… در بالای برگه‌های تحقیق نوشته شده بود «النجاة فی الصدق» ولی بازجویان به راحتی دروغ می‌گفتند، تهمت می‌زدند و خلاف قانون عمل می‌ کردند. 

…طبق اصل ۳۸ قانون اساسی هرگونه شکنجه برای گرفتن اقرارممنوع بوده و چنین شهادتی فاقد ارزش است ولی بازجویان از ضرب و شتم و شکنجه و فحش‌های رکیک خودداری نمی‌کردند که این اعمال خلاف ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز می‌باشد وبرخلاف نص قران مجید و احادیث و روایات می‌باشد. 

…مامورین وزارت اطلاعات به منظور تحت فشار قرار دادن اینجانب به منزل فرزندم شفیق هجوم اورده و پس از بازرسی منزل بدون حکم و ضبط اموال متعلقه و بازداشت وی به مدت ۲-۳ ماه از محتویات دوربین و کامپیو‌تر شخصی وی برای اعمال فشار به اینجانب سواستفاده کرده و وی را دستگیر و به ۲۰۹ منتقل کردند و بار‌ها اینجانب را تهدید کرده که در صورت عدم همکاری با بازجویان، پسرم را به اشد مجازات می‌رسانند. 

…طبق نظریه اکثریت علمای حقوق و رای وحدت رویه به شماره ۴۳۵ مورخ ۱۳۸۲ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، نگهداری متهم در سلول انفرادی مصداق بارز شکنجه بوده که مخالف اصل ۳۸ قانون اساسی نیزمی باشد ولی بازجویان تا هر زمان که می‌خواستند مته‌مان را در سلول انفرادی نگه می‌داشتند. 

…بازجویان در بازجویی می‌گفتند که میزان حکم را آنان به قاضی می‌گویند و حکم نهایی نیز بر اساس نظریه وزارت اطلاعات است ولی در صورت همکاری پرونده را مختومه خواهند کرد 

…سلب امنیت از اعضای خانواده اینجانب از طریق تهدید‌های مداوم در هنگام بازداشت و دستگیری خلاف قانون فرزندم، ذکر نام و عکسهای خانواده ام در حکم صادره قاضی و همچنین اهانت‌های بیشمار و تهمت به اعضای خانواده و تهدید به دستگیری ان‌ها خصوصا والد بزرگوارم مهدی هادوی و برادر بزرگترم احمد هادوی.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large