Skyscraper large
دبیرکل مجمع نمایندگان ادوار مجلس در گفتگو با راه دیگر:

گفتگو، شکستِ تندروهاست

9879fsdf

مژگان مدرس علوم

رییس جمهور کشورمان در میانه بیم و امید به نیویورک رفته و موافقان و مخالفانِ مذاکره و تفاهم میان ایران و غرب، این روزها بسیار پرکارند. «نیروهای تندرو دو کشور همیشه در تلاش بوده اند که این گفتگو صورت نگیرد و منافعشان در عدم برقراری رابطه بوده است». این را دبیرکل مجمع نمایندگان ادوار مجلس در گفتگو با راه دیگر مى گوید و برقرارى گفتگو را مایه شکست تندروها مى داند؛ حسن روحانی هم پیش از ترک تهران به منظور شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت که دو طرف باید از طریق “تعامل، گفتگو و مفاهمه” به منافع مشترک دست یابند.  

رییس جمهور البته به انتقاد از کسانی پرداخت که در سالهای اخیر چهره ایران را به گونه ای دیگر به جهان معرفی کردند. این اظهارات چند روز پس از سخنان رهبری مطرح می شود که به نرمش قهرمانانه تاکید کرده بود. بدنبال صحبتهای آقای خامنه ای، سپاه نیز در بیانیه ای اعلام کرد که ظرفیت های تعاملی خود را در اختیار دولت حسن روحانی قرار خواهد داد.  

یدالله اسلامی، دبیرکل مجمع نمایندگان ادوار مجلس در خصوص تحولات این روزها به “راه دیگر” می گوید: “فضای عمومی و رسانه ای دو کشور در سطح جهانی با مجموعه تلاش هایی که رسانه ها دارند جامعه را در یک حالت انتظار نگه داشته است که قهر و دوری گزیدن از میز مذاکره، جای خود را به آشتی و صلح و صفا می دهد. اما اینکه با مجموع این هماهنگی ها، امکان اینکه در این مرحله بتوان گام خیلی بلندی را برداشت باید با احتیاط به آن نگاه کرد.” 

وی با تاکید بر لزوم هماهنگی دولت و راس حاکمیت، تصریح می کند: “نرمش قهرمانانه همان بازی دیپلماتیک بردـ برد است و از هر کنش و واکنشی که به تسهیل روابط دو کشور کمک کند باید استفاده نمود. صحبتهای آقای خامنه ای، بیانیه سپاه، مصاحبه آقای روحانی و تلاش های تیم دیپلماتیک زیر نظر آقای ظریف همه نشان از مجموعه ای هماهنگ است که بسیار خوب دارد پیش می رود. اگر قرار است رابطه ای با دنیا برقرار شود باید همه نهادهای دولت، عوامل قدرت و راس حاکمیت هماهنگ باشند. بدون هماهنگی امکان یافتن راه مناسبی برای برقراری درست اساسا فراهم نخواهد شد. بر همین اساس هم آقای روحانی گفته اند با اختیار کامل برای گفتگوی هسته ای می روند و این نشان می دهند که کشور به سطحی از هماهنگی رسیده است و این باید تقویت شود. خود من سالها بر این بودم و هستم که نباید روابط بین کشورها بر پایه دشمنی باشد و منافع ملی ایجاب می کند که روابط را در سطحی معقول تنظیم کنیم. منفعت ملی ایران در ارتباط و گفتگوی مستقیم با آمریکا است. نداشتن رابطه، زیانهایی را متوجه منافع ملی دو کشور خواهد کرد. بنابراین، گفتگو بر اساس بردـ برد می تواند زمینه های از بین رفتن بسیاری از بحرانها را فراهم کند. باید توجه داشت که نیروهای تندرو دو کشور همیشه در تلاش بوده اند که این گفتگو صورت نگیرد و منافعشان در عدم برقراری رابطه بوده است. از سوی دیگر هم کشورهای عربستان، امارات، حتی روسیه و ترکیه از نداشتن رابطه ایران با آمریکا سودهای سرشاری بردند و هزینه سنگین آن تنها متوجه جامعه ایران شده است که بخشی از آن خود را در حوزه اقتصادی نشان می دهد. ناگفته نماند همه این مشکلات ناشی از عدم رابطه نیست، بلکه سوء مدیریت ها در داخل کشور هم منجر به این بحران شده است. بدین ترتیب، اگر یک آهنگ موزون از بخشهای مختلف قدرت شنیده می شود باید از آن استقبال شود زیرا راه مناسبی برای کاستن از مشکلات کشور است.” 

یکی از مهمترین تحولات روزهای اخیر خبر دیدار و گفتگوی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با کاترین اشتون مذاکره کننده اصلی گروه ۵+۱ است. دیداری که اگر صورت پذیرد اولین ملاقات رسمی وزرای امور خارجه دو کشور بعد از اشغال سفارت ایالات متحده در تهران در سال ۱۳۵۸خواهد بود. 

همچنین مذاکره کنندگان گروه ۵+۱، در روزهای آینده نیز با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفتگو خواهند داشت. 

یدالله اسلامی در با اشاره بر اهمیت چنین دیدارها و مذاکراتی خاطرنشان می کند: “به گمان من آقایان ظریف و کری در اجلاس ۵+۱ امکان گفتگوی مستقیم را خواهند داشت و این بالاترین سطح گفتگو ها خواهد بود که در این مقطع تاریخی رخ خواهد داد. زیرا بعد از سپرده شدن پرونده هسته ای ایران از دبیرخانه شورای امنیت ملی به وزارت امور خارجه سطح گفتگوها ارتقاء یافته و وزیر خارجه جمهوری اسلامی می خواهد سرپرستی گفتگو ها را برعهده گیرد و قطعا این گفتگو در سطح وزاری خارجه کشورهای ۵+۱ صورت خواهد گرفت. بنابراین این حرکتی به سوی حل بحران هسته ای است که این مسئله در سطوح مختلف کشورهای مختلف تقریبا پذیرفته شده است.” 

9s87df98sdfاین استاد دانشگاه ادامه می دهد: “تقریبا تمام افکار عمومی در سطح داخلی و خارجی منتظر این هستند که آیا دیداری بین آقای روحانی و اوباما صورت خواهد گرفت؟ البته نمی توان به یقین گفت که امکان یک مذاکره فراهم خواهد شد یا نه؛ اما امکان دارد در جلسه شام بان کی مون گفتگوها در سطح دست دادن و احوالپرسی انجام شود البته تا این زمان که من با شما صحبت می کنم و باید منتظر تحولات روزهای اخیر بود. انتظار جامعه گفتگوی وسیع بین این دو است، با توجه به اینکه آقای صالحی هم در برنامه تلویزیونی اعلام کردند که در نامه آقای اوباما موضوع مذاکرات دو جانبه مطرح شده است. این دیدار در کنار گفتگوی آقای ظریف و کری تحول مهمی خواهد بود و می تواند به آب کردن یخ روابط دو کشور کمک کند.” 

نماینده مجلس ششم به تغییر فضای سیاسی داخل کشور اشاره کرده و یادآور می شود: “طی هفته های اخیر تحولات شتابانی در ایران رخ داده است، از جمله می توان به تصمیم قاطعی که رهبران جنبش سبز گرفتند و سازماندهی مناسبی که آقای خاتمی در انتخابات رهبری کرد و تصمیم به موقع کناره گیری آقای عارف از کاندیداتوری ریاست جمهوری اشاره کرد. جا دارد تاکید کنم که آقای عارف با این حرکت خود یک بلوغ سیاسی کاملا معنادار را از خود نشان داد که در گروههای دیگر سیاسی سابقه نداشته است. آقایان خاتمی و هاشمی برای حفظ روند اصلاح طلبی تصمیم گرفتند که از یکی از نزدیکترین دوستان خود بخواهند به سود جریان اصلاح طلبی از میدان رقابت خارج شود تا اینکه کشور از بحران نجات پیدا کند. همه اینها تصمیمات سهل و ساده ای نبوده است و حاصل ساعتها گفتگو و مطالعه و رایزنی بوده است. به هر حال قدرت جنبش اجتماعی و جریان اصلاحات، توانمندی و نفوذ جریان اصلاحات را به خوبی نشان داد و نقطه قابل کتمانی را باقی نگذاشت.” 

یدالله اسلامی با ابراز امیدواری از آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر رهبران جنبش سبز می گوید: “به نظر می رسد که مجموعه حاکمیت خواست جامعه را به خوبی دریافت کرده اند. حالا شاید به تمامی خواسته های به سرعت پاسخ داده نشود یا در روند آزادی زندانیان که انتظار می رفت بیش از اینها باشد با تاخیر صورت گیرد اما تغییر فضا امیدوارکننده است. یا همینکه مسئله حصر آقایان موسوی و کروبی به شورای عالی امنیت ملی سپرده شده است نشان می دهد که از حالا یک نهاد مشخص با ریاست رئیس جمهور و دبیری آقای شمعخانی مسئولیت تصمیم گیری در این مقوله را برعهده دارند. همه نشان می دهد که فضای عمومی جامعه در حال دگرگونی معنادار است. قدرت نهادهای مدنی و جنبش اجتماعی ایران توانسته است بخش مهمی از خواسته های خود را به گوش همه برساند و طبیعی است که امروز با تمام توان خود از آن خواسته ها حمایت می کند. جامعه ظرف چهارسال گذشته به بلوغ سیاسی معناداری دست پیدا کرده است که دیگر از خشونت خبری نیست و پشتیبانی آگاهانه و نقد سازنده و تاکید بر مطالبات بعنوان مبانی آن در حال رشد و نمو است. اینها نکات مثبتی است که تاریخ ایران در دهه های اخیر آن را تجربه نکرده است و بنظر می رسد این روند می تواند به آینده بهتری در کشور منتهی شود.” 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large