Skyscraper large

افراطیون؛ دشمنان مردم

s5df55d-مهدی ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

یکی از مهم‌ترین خطوط قرمز ایران در طی سال‌های پس از انقلاب تا کنون در سیاست‌خارجی رابطه با آمریکا بوده است که در دوران رهبری آیت الله خامنه‌ای با شدت و حدت بسیاری از سوی وی و نزدیکانش مطرح و عبور از آن به منزله تابو شکنی و زیر سوال بردن ارکان جمهوری اسلامی قلمداد می‌شد.

اما امروز حسن‌روحانی در حالی به نیویورک جهت شرکت در اجلاس سالانه سران کشورها در سازمان ملل قدم می‌گذارد که یکی از مهم ترین اهداف این سفر بررسی رابطه با آمریکا و احتمالا برگزاری مذاکره مستقیم مقامات ارشد دو کشور مد نظر قرار گرفته است.

این امر به نظر می‌رسد به مذاق افراطیون در داخل کشور و همچنین مقامات اسرائیل خوش نیامده و این بار این دو دشمن خونی، برای تحقق نیافتن این رابطه یه همکاری نانوشته را اتخاذ کرده‌اند.

البته به این دو گروه می‌توان برخی از گروه‌های اپوزیسیون را نیز اضافه کرد که دغدغه مردم ایران را نداشته و تنها تفکر آنان مبارزه با رژیم جمهوری اسلامی است بدون آنکه دکترین و اهدافی در راستای حمایت از مردم را در سر داشته باشند.

در بین این گروه‌ها که خود را مخالف ایجاد رابطه با آمریکا معرفی می‌کنند، نقش افراطیون داخلی بسیار پررنگ است، هرچند رهبر ایران توانسته مقداری از شدت و حدت عمل‌کرد آنان را در قبال تحرکات حسن روحانی برای ایجاد تعامل با غرب را بگیرد، ولی آنان جسته و گریخته باز هم از این مساله ناخشنودی خود را ابراز و ایجاد رابطه با آمریکا را خلاف اصول نظام معرفی می‌کنند.

این در حالی است که ابراز امیدواری پیرامون امکان بهبود روابط میان ایران و آمریکا٬ پس از آن صورت می‌گیرد که آیت‌الله خامنه‌ای هفته گذشته با تغییر در ادبیات سیاسی “جام زهر” گفته بود که با “نرمش قهرمانانه” در دیپلماسی مخالفتی ندارد.

نبود عقلانیت و رویکرد واقع بینانه به مسائل مختلف در عرصه‌های بین‌المللی و دیپلماسی خارجی، افزایش تنش‌ها با غرب و ایجاد جبهه متحد منطقه‌ای و بین‌المللی علیه ایران را به دنبال داشته و عملا  باعث دشمن تراشی در عرصه‌های جهانی گردیده بود.

این امر در عرصه‌های داخلی نیز تاثیر خود را گذاشته و کشور را با بحران‌های جدی مواجه کرده  که حتی آمارهای مختلف ارائه شده توسط ارگان‌های رژیم جمهوری اسلامی نیز موید این واقعیت است.

سیاست‌های خارجی نظام در هشت سال گذشته که با نام دیپلماسی تهاجمی معرفی شد و در راستای آن نبود عقلانیت و رویکرد واقع بینانه به مسائل مختلف، کشور را با بحران‌های جدی مانند افزایش روز افزون فساد، جرم و جنایت، بیکاری فزاینده، ورشکستگی واحد‌های اقتصادی و… مواجه کرد.

این سخنان احمدی نژاد که در مرداد ماه سال ۱۳۸۴ گفته بود:”دورانی که عده‌ای گمان می‌کردند از دیگران برتر هستند به سر آمده است. قدرت‌های بزرگ باید از برج عاج خود پایین بیایند و از موضع غرور با ملت ایران سخن نگویند”؛ نشان از رویکرد تازه‌ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران می‌داد و آیت‌الله خامنه‌ای هم در تایید آن گفت: دیپلماسی ایران از ابتدا تهاجمی بوده و دیپلماسی دفاعی مورد نظر جمهوری اسلامی نبوده است.

این نگرش و نوع حرکت در دیپلماسی هسته‌ای ایران به خوبی مشاهده شد و سرنوشت و موجودیت ملت ایران درقمار هسته‌ای، به گروگان گرفته شده و دود ناشی از تخاصم در عرصه جهانی بین ایران و غرب تنها به چشم ملت ایران رفت و اقتصاد آشفته کنونی کشور میراث همین دیپلماسی تهاجمی است.

اما امروز آیت الله خامنه‌ای در حالی صحبت از نرمش قهرمانانه در برخورد با نظرات جامعه جهانی می کند که بارها نتیجه دیپلماسی تهاجمی به خصوص در بحث هسته ای تجربه کرده و این برنامه به بن‌بستی دیپلماتیک برای ایران بدل شده و چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت و نظام بانکی و اقتصاد کلان کشور را به دنبال داشته است.

شرایط کنونی کشور نشان می‌دهد که تحریم‌ها و فشار اقتصادی، پاسخ مساعد داده و زمامداران نظام را مجبور به یک توافق درونی برای “نرمش قهرمانانه” کرده است.

به واقع باید گفت حاکمیت همچون همیشه اولویت را به حفظ نظام تحت هر شرایطی داده است و به مصداق شعار “هدف وسیله را توجیه می‌کند” هر نو ارتباطی ممکن و مجاز می‌شود.

در این راه به نظر می‌رسد حسن روحانی توانسته بخشی از وعده‌های انتخاباتی خود در خصوص تلاش برای عادی سازی روابط ایران و جامعه بین الملل را به مرحله عمل برساند و به کار بردن عبارت “دست باز” از سوی وی در خصوص مسئله هسته‌ای نشان از آن دارد که جمهوری اسلامی به خوبی معنی دیپلماسی تهاجمی را دریافته و برای حل و فصل مشکلات کشور و تعامل با جامعه جهانی آمادگی دارد.

این تغییر در ادبیات دیپلماسی کشور نیز با رویکرد مثبت در میان سران کشورهای غربی مواجه شده و در این زمینه سخنگوی کاخ سفید گفته است که باراک اوباما در نامه‌ای به حسن روحانی٬ اعلام کرده است که آمریکا آماده است تا منازعه هسته‌ایش با ایران را خاتمه دهد مشروط به اینکه ایران نشان دهد به دنبال ساخت سلاح اتمی نیست.

اما نکته‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد این است که مردم در انتخابات ۹۲ به منویات رهبر نه بزرگی گفتند که این امر نشان دهنده این است با وجود تبلیغات فراوان در این سال‌ها، آن کسی که سیاست‌های کلی نظام را تعیین می‌کند خواست و اراده مردم است که در بیانات آیت الله خامنه‌ای متجلی شده است، خواستی که هر چند ۸ سال زمان برد تا به نتیجه برسد ولی در نهایت با نرمش قهرمانانه رهبری پایان یافت.

در خاتمه باید گفت دفاع از منافع ملی کشور دلیل بر موافقت بر نظام و حاکمیت موجود در کشور نیست، اما این امر می‌تواند پایانی باشد بر یک جانبه گرایی و خودکامگی مقامات جمهوری اسلامی و روزهای سخت مردم ایران که در سالهای ۸۸  به بعد بارها به روند جاری در کشور اعتراض کرده بودند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large