Skyscraper large
گفتگو با رئیس کمیسیون قضایی مجلس ششم:

تفسیر امام جمعه مشهد از قرآن، آسمان به ریسمان بافتن است!

s8df9+654sdf

مژگان مدرس علوم

هفته گذشته احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با مهر نسبت به انتصاب سخنگوی زن در وزارت خارجه انتقاد کرد و گفت: “به روحانی گفتم که از جنابعالی در این خصوص انتظار نداشتیم. سخنگوی وزارت خارجه بیانگر سیاست خارجی یک دولت اسلامی و دینی است، لذا نباید در این خصوص خلاف آیه قرآن عمل کرد.” 

اشاره امام جمعه مشهد به آیه هجده سوره زخرف است که تفسیرهای متعددی از آن شده است؛ ”أو من ینشّأ فی الحلیة و هو فی الخصام غیر مبین” (کسى که در زیور، نشو و نما می یابد دیدگاهِ درست و روشنى در داورى ندارد). 

حجت الاسلام ناصر قوامی با ابراز تاسف از چنین اظهاراتی به “راه دیگر” گفت: “واقعا جای تاسف دارد که شخصی مانند علم الهدی با استناد نامناسب از آیه قرآن، مسئله انتصاب زنان در دولت را مورد نقد قرار داده اند. در دنیای امروز چنین موضعگیری ها و صحبتها آن هم از طرف امام جمعه جای تاسف دارد.” 

رئیس کمیسیون قضایی مجلس ششم با تاکید بر اینکه به هیچ وجه تفسیر این آیه توهین خدا به جنس مونث نیست بلکه عمل مشرکین را مورد سرزنش قرار داده است، تصریح کرد: “به هیچ وجه از این آیه چنین تفسیری که می کنند برداشت نمی شود و این آسمان به ریسمان بافتن است”. به گفته آقاى قوامى در آیات قرآن تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد و تنها در چند مورد ارث و حجاب هم مباحثی است که باز تفاسیر مختلف خود را دارد. وى توصیه کرد “در این مباحث به تفسیر شهید مطهری مراجعه شود که خداوند هیچ تفاوتی بین زن و مرد در مورد مسئله حجاب و مسئله حقوقی ارث قائل نشده است.” 

این اولین بار نیست که علم الهدی امام جمعه مشهد نسبت به حضور زنان در ابعاد مختلف جامعه موضع منفی می گیرد، چندی پیش نیز از حضور زنان در مجامع بین المللی ورزشی مانند المپیک انتقاد کرده بود. وی گفته بود که متأسفانه در این مراسم یکی از بانوان ورزشکار جلودار حرکت گروه ورزشکاران بوده و این مخالف اصول اسلام و نظام و شعارهای دولت و ارزش‌های انقلاب است. 

حجت الاسلام ناصر قوامی در ادامه افزود: “در جامعه ای که زنان حضور گسترده ای در پای صندوق های رای دارند و در مقاطع حساس تاریخی با حضور گسترده خود در تظاهرات ها در تغییر و تحولات رو به رشد جامعه سهم عظیمی را بر عهده داشته اند چگونه می توان اینگونه موضعگیری نمود. در همین کشور زنان از وزیر بهداشت و درمان گرفته تا نمایندگی مجلس، استادی دانشگاه، پزشکی، مهندسی و در سطوح مختلف مدیریتی خدمت کرده و هنوز هم در حال خدمت گذاری به کشور هستند و اساسا در ارزش های انقلاب و اصول اسلام این مشارکت ها را لازم برشمرده است.”  

پس از تشکیل کابینه دولت حسن روحانی، مرضیه افخم بعنوان سخنگوی وزارت خارجه ایران منصوب شد که واکنشهای منفی از سوی افراد تندرو مذهبی و شماری از نمایندگان محافظه کار مجلس را بدنبال داشت. 

در یکی از این واکنشها سیدمرتضی حسینی، عضو فراکسیون روحانیون از اعتراض اعضای فراکسیون روحانیون مجلس نسبت به این انتصاب خبر داده و گفته بود: “ممکن است مراجع و حوزه‌های علمیه نسبت به این موضوع عکس‌العمل نشان دهند.” 

اماعباس عراقچی خطاب به منتقدان گفت که آنانی که میخواهند این انتخاب را مورد انتقاد قرار بدهند باید بدانند مرضیه افخم بدلیل شایستگی خود به این پست معرفی شده است. 

مرضیه افخم سابقه کاری سی ساله در وزارت امور خارجه ایران دارد و از سال ٢٠١٠ تا کنون مدیر کل دیپلماسی عمومی و رسانه های وزارت خارجه بوده است. 

لازم بذکر است، رئیس جمهور از وزرای خود خواسته است که زنان را در پستهای مهم دولتی بگمارند و خود نیز در اولین اقدام الهام امین زاده را بعنوان معاون حقوقی خود معرفی کرد. 

حجت الاسلام ناصر قوامی در مورد حضور زنان در دولت روحانی افزود: “بیش از نیمی از افراد جامعه ایران را زنان تشکیل می دهند و این بخش عظیم جامعه انتظارات بیشتر از سخنگویی وزارت خارجه از آقای روحانی داشتند. و سخنگویی وزارت خارجه کار اجرایی نیست و باید در عرصه های مدیریتی بیشتر از زنان استفاده گردد.” 

این روحانی اصلاح طلب بار دیگر با انتقاد از نگاه منفی به حضور زنان در جامعه تاکید کرد که نگاه قرآن به زن و مرد برابر است. وی در این زمینه خاطرنشان کرد: “اگر در جامعه امروز این تفسیرها درست باشد پس تکلیف زنانی که در اتاق عمل در کنار مردان جراحی می کنند، یا در دانشگاه کنار هم مشغول تحصیل هستند چیست؟ اساسا در جامعه امروز اینگونه صحبتها درست و منطقی نیست، آن هم در کشوری که زنان در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مشغول خدمت هستند.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large