Skyscraper large

رفتار دولت و چشم بیدار ملت

s5df55d-مهدی ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

دولت حسن روحانی از روز ۱۳ مرداد در بوته نقد ملتی قرار دارد که با انتخاب وی به سمت یازدهمین رییس جمهور ایران می‌خواهند باور کنند دوران دیگری آغاز شده است و همین امید به تغییر باعث شد مردم سرخوده از نادیده گرفتن آرایشان در انتخابات ۸۸، یکبار دیگر به شعارهای امیدوارانه پیام مثبت دهند.

ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که مردم وعده توخالی و شعار نمی‌خواهند، بلکه انتظار اقداماتی عینی دارند زیرا از روند اداره کشور ناراحت بوده و از آن نحوه عمل‌کرد آسیب‌ها دیده بودند، مردم به جریان اصول‌گرایی نه گفتند، تا به آنان بفهمانند اصلح بودن یک کاندیدا را مردم هستند که تعیین می‌کنند نه افرادی نظیر رهبر.

در این رابطه محمدرضا خاتمی در همایش جوانان اصلاح طلب در شهرکرد با بیان اینکه مردم به تغییر رای دادند و انتظار ما این است که این پیام توسط تمام قوا درک شود، اظهار داشت: قوه مجریه بداند ما مطالبات‌محور هستیم، مطالبات ما چیزی جز همان چیزهایی که روحانی در برنامه‌ها و سخنرانی‌های خود عنوان کرد نیست که باید این خط مشی را سرلوحه قرار داده و پیش برد که مهم‌ترین این مطالبات قانون‌گرایی، شفافیت، نجات اقتصاد آزاد، مبارزه با فساد، آرامش اقتصادی برای مردم، امنیت بخش خصوصی، حمایت از بخش خصوصی، عدم رقابت دولت با مردم، ایجاد فضایی امن برای دانشجویان و برداشتن ستاره از دانشجویان ستاره‌دار پس باید به دولت فرصت داد که به اقدامات خود جامه عمل بپوشاند.

حسن روحانی نیک می‌داند باید پاسخگوی مردمی باشد که برادریشان را با حضور در پای صندوق های رای ثابت کردند و بر این نکته به خوبی واقف است دور شدن از خواسته‌های مردم، پایانی جز سرنوشت دولت احمدی نژاد برایش رقم نخواهد زد.

حضور سیاسیون تحت عنوان اصلاح طلبان در پیروزی حسن روحانی نقش عمده‌ای را ایفا کرد اما بدون تردید اصلاحات پاسخگوی نیاز مردم نخواهد بود، زیرا هشت سال حاکمیت سید محمد خاتمی بر قوای اجرایی کشور هم نشان داد اصلاحات هم برای انجام خواسته‌های مردم دچار نقصان‌هایی است.

بدون هیچ شک و تردید حسن روحانی باید در مسیر حرکت خود به دو نکته نگاه جدی داشته باشد، اول اینکه باید از نیروهای متخصص و کار بلد که در راستای همفکری با دولت در جناح اصلاحات قرار دارند به خوبی استفاده کند و آنان نیز بدانند عوامل قدرتشان همین مردم هستند که دور شدن از آنان همانند سال ۸۴ عواقب زیادی برایشان خواهد داشت.

دوم اینکه مطمئنا اصول‌گرایان و اقتدارگرایان با استفاده از اهرم‌هایی که در اختیار دارند نمی‌خواهند از موضع قدرت خود کوتاه آمده و استراتژی خود را بر خاموش کردن شعله امید در قاطبه مردم استوار کرده‌اند و دولت یازدهم باید مراقب باشد که خاموش شدن این شعله به معنای پایان حاکمیت بر دل‌های مردم خواهد بود.

دولت حسن روحانی متاسفانه می‌پندارد با مماشات و سازش‌های پی‌درپی با این گونه افراد می‌تواند اعتدال‌گرایی را در حاکمیت ایران دارای جایگاه کند، هرچند در برخی مواقع این امر بسیار کارساز است اما در برخی موارد هم اقتدار و محکم بودن بر سر مواضع، امری لازم و اجتناب ناپذیر است.

ذکر این نکته ضروری است که پیروزی حسن‌روحانی نه حاصل تفکر منسجم و تئوری سازی قشر اصلاح طلب، بلکه مرهون بیزاری مردم از طیف اصول‌گرا بوده است که ۸ سال تحت سیطره این واژه کشور را ورطه نابودی سیاسی و اقتصادی کشاندند.

جریان اصلاحات هم در عملکرد خود نشان داده است هنوز تا رسیدن به بلوغ سیاسی و عملکردی منسجم با خواست ملت فاصله زیادی دارد و البته در مقابل هم جناح اصول‌گرا نشان داده است که دیگر خواست مردم برایش معنایی ندارد و منافع قشری خاص برایش در اولویت قرار دارد تا حفظ منافع عمومی ملت؛ به همین دلیل سالهاست که در افکار عمومی بازنده ای بزرگ لقب گرفته‌اند و تنها با دور شدن مردم از صحنه‌هایی مانند انتخابات توانسته‌اند با رای‌های حداقلی در جایگاه‌هایی همانند مجلس حضور پیدا کنند.

با تمام این اوصاف همچنان باید بر این مساله تاکید کرد که دولت کنونی احتیاج به حمایت مردم و جناح‌های سیاسی دارد و باید برای رسیدن به آرمان‌هایی که سالهاست در اذهان جامعه وجود دارد تلاش کرد، اما دولت نیز بداند این همراهی و حمایت به معنای عدم انتقاد نیست و چشم بیدار جامعه نظاره‌گر رفتار دولت‌مردان خواهد بود.

ماموریت حسن روحانی در اجرای وعده‌های تغییرات مثبت بسیار سخت و مشکل است و مطمئنا تلاش خواهد کرد اعتباری که به واسطه اعتماد مردم به دست آورده است را از دست ندهد، اما در این مسیر می‌باید با اقتدارگرایانی که شکست خود را برنتابیده‌اند مقابله کند.

در خاتمه باید گفت بر خلاف ظاهر و اسم پر طمطراق، اختیارات رییس جمهور در ایران محدود است و وجود یک فرد با اختیارات نامحدود به نام ولی فقیه، عملا کار را برای رییس دولت یازدهم سخت خواهد کرد، اما روحانی باید جرات بهبود شرایط را داشته باشد زیرا انتظارها از او زیاد است و در این مسیر حمایت‌های مردمی را نیز به همراه دارد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large