Skyscraper large

فغان افراطیون از عزل رییس دانشگاه بیت

s5df55d-مهدی ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

تغییر دولت در ایران و به تبع آن تغییر مدیران ارشد همواره مورد انتقاد گروهی قرار گرفته است که خود را از دایره قدرت دور دیده و تلاش می‌کنند با استفاده از فرافکنی و تبلیغات رسانه‌ای دولت وقت را مجاب به کمترین اعمال تغییر کنند.

بدون تردید پیروزی حسن روحانی و جناح وابسطه به اصلاح‌طلبان به مزاق اصول‌گرایان و اقتدارگرایانی که تصور می‌کردند با دور کردن آنها از اریکه قدرت در طی ۸ سال گذشته، میخی بر تابوت اصلاحات زده و دیگر به بقای این طیف امیدی نیست، ولی انتخابات ۹۲ خلاف آنرا ثابت کرد.

امروز با تشکیل دولت جدید و حضور دوباره اصلاح‌طلبان در دولت، ابراز نارضاتی‌های شدیدی از سوی اقتدارگرایان بیان می‌شود که یکی از آنها تغییر در ریاست دانشگاه علامه طباطبایی است.

با رای عدم اعتماد مجلس به جعفر میلی‌منفرد، نامزد پست ریاست وزارت علوم و تحقیقات، رییس دولت یازدهم، جعفر توفیقی را به سمت سرپرست این وزارت‌خانه منصوب کرد که وی در اولین اقدام صدر الدین شریعتی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی را از سمت خود معزول و حسین سلیمی را به جای وی برگزید.

شریعتی در مهرماه سال ۱۳۸۴ با ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و با حکم محمدمهدی زاهدی، وزیر وقت علوم به ریاست دانشگاه علامه طباطبایی منصوب شد و به اذعان دانشجویان، اساتید و فارغ التحصیلان این دانشگاه، ریاست هشت ساله وی تداعی‌گر نگاه پادگانی، تفکیک جنسیتی، حراست، تنگ نظری، تعلیق و اخراج اساتید و دانشجویان و به تبع آن افت آموزشی و تحصیلی بوده است.

ریاست وی به خاطر اقدامات فراوان و تغییر در جو کلی دانشگاه با رویکرد اسلامی کردن آن در بزرگترین دانشگاه علوم انسانی، علوم تجربی و مدیریت کشور به گونه‌ای بوده است که حتی مورد اعتراض بسیج دانشجویی قرار گرفت به طوری که این نهاد دانشجویی در سال ۱۳۸۸ با انتشار نامه‌ای به احمدی‌نژاد مراتب اعتراض خود را اعلام کرد.

شریعتی خود را همواره رییس دانشگاه بیت رهبری معرفی کرده و یکی از افرادی است که به تند گرایی معروف و همواره خود را فردی تابع ولایت فقیه می‌داند و در این راستا وی در اولین اقدامپس از کسب جایگاه ریاست، “گروه توسعه” دانشکده اقتصاد را منحل کرد و در این باره  گفت: تمام اعضای این گروه در یک جریان خاص سیاسی حرکت می‌کردند و حتی برای عدم برگزاری امتحانات اطلاعیه صادر کردند که جلوی این کار گرفته شد .

حال با تغییر وی افراد و گروه‌های منتسب به جریان افراطی در کشور این تغییر را سرآغاز دور کردن آنان از جناح قدرت تفسیر کرده به گونه‌ای که محمود نبویان عضو فراکسیون جبهه پایدارى و رییس کمیته اسلامی کردن دانشگاه‌ها در مجلس، در واکنش به خبر عزل وی از سوی سرپرست وزارت علوم به خبرگزاری فارس گفت: بسیار جای تعجب است که چند سرپرست بسیار افراطی از طرف آقای روحانی برای برخی وزارتخانه‌ها معرفی شده‌اند که این مسئله در وزارت علوم بیشتر جلب توجه می‌کند.

وی که یکی از مریدان محمد تقی مصباح یزدی است با بیان اینکه فردی افراطی که سرپرست وزارت علوم شده در فتنه نقش تحریک‌کننده داشته است و اندیشه‌های وی هم با اندیشه اسلامی شدن دانشگاه‌ها سازگاری ندارد گفت: به نظر می‌رسد عزل آقای شریعتی از سوی توفیقی در راستای اسلام‌زدایی از دانشگاه‌ها باشد.

این در حالی است که انجمن اسلامی دانشجویان این دانشگاه در سال ۸۵ با دخالت مستقیم صدرالدین شریعتی منحل و به دست نزدیکان وی و جریان‌های همسو با حاکمیت مجدداً تشکیل هیات موسس داد و دوران ریاست وی سرشار اعتراض‌های متعدد دانشجویان با انگیزه‌های سیاسی و صنفی گوناگون بوده که این اعتراض‌ها با سرکوب و ارعاب گسترده‌ای پاسخ داده شده است.

ولی این تغییر چنان باعث ناراحتی افراطیون شده که روزنامه کیهان، جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم و حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی را به دلیل برکناری صدرالدین شریعتی از ریاست دانشگاه علامه طباطبایی مورد حمله قرار داده و از قول برخی از نمایندگان مجلس نهم نوشته است: انتصاب توفیقی به عنوان سرپرست وزارت علوم، دهن‌کجی واضح و آشکار از جانب دولت و مشاوران آقای روحانی به مجلس است.

حسین شریعتمداری نماینده خامنه‌ای نیز در واکنش به برکناری صدرالدین شریعتی درسرمقاله کیهان به صراحت حسن روحانی را مورد حمله قرار داده و نوشته است: باید از جناب روحانی پرسید، آن کلید کذایی که در تبلیغات ریاست جمهوری به مردم نشان دادید و بعدها نیز بارها به آن اشاره فرمودید، کلید حل مشکلات بود یا سوئیچ‌بولدوزر؟! چرا که کار از “داس” و امثال آن گذشته است.

از آغاز به کار صدرالدین شریعتی در سمت ریاست دانشگاه علامه، وی صدور بیش از ۸۰ ترم محرومیت از تحصیل و ده‌ها حکم اخراج را در کارنامه کاری خود دارد که در این زمینه دفتر تحکیم وحدت در گزارشی به احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد ایران از وی با عنوان یکی از پیشتازان سرکوب دانشجویان در ایران نام برده است.

تفتیش رایانه‌های شخصی دانشجویان در خوابگاه‌ها، امنیتی‌کردن فضای دانشگاه با نصب دوربین‌های مداربسته‌ فراوان، اخراج اساتید دگراندیش و فرهیخته‌ دانشگاه و قطع معیشت آنان به بهانه‌های واهی، پرونده‌سازی، بی‌حرمتی، محدود کردن فضای بحث و گفت‌و‌گوی علمی، جولان بی‌ادبانه‌ و بی‌محابای نیروهای حراست در محوطه‌ دانشگاه، گشت‌های حجاب در محیط دانشگاه و نیز کشاندن مکرر دانشجویان به کمیته‌های انضباطی، بخشی از عملکرد ۸ ساله شریعتی در کرسی ریاست دانشگاه علامه است.

شریعتی با دفاع از این اقدام خود و سایر تصمیم‌هایی که در سال‌های اخیر اتخاذ کرده٬ منتقدانش را گروهی باطل دانسته و می‌گوید: مخالف با وی به دلیل این است که جلوی فتنه را در این دانشگاه گرفته و عده‌ای می‌خواهند انتقام دوران فتنه را از او بگیرند.

اعتراضات مردمی که امروزه از سوی افراطیون حامی رهبر که به نام فتنه خوانده می‌شود همواره مورد استناد عملکرد آنان در مواجه با اعتراضات بوده و هرکه خارج از دایره آنان قرار گیرد فتنه گر یا عامل فتنه خوانده می‌شود.

و امروز هم می‌بینیم با دور شدن یکی از این افراد از جایگاه ریاست دانشگاه علامه، فریاد و فغان آنان بالا رفته و تحت لوای این مساله که اسلام از دانشگاه‌ها رخت بر می‌بندد به اعتراض و چنگ و دندان نشان دادن به دولت روحانی مشغول هستند.

اما حسن روحانی و مجموعه تحت امرش به خوبی می‌دانند اگر می‌خواهند به خواست مردمی که به او رای داده‌اند عمل کند باید اقتدار خود را حفظ کند و با این گونه تحرکات میدان را برای این افراطیون باز نکند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large