Skyscraper large

اشتغال زایی؛ چالش مهم دولت یازدهم

Iranians Rally For Presidential Candidates At Street Campaign

مژگان مدرس علوم

مسئله اشتغال زایی و حل مشکل بیکاری یکی از مهمترین چالش های پیش روی دولت یازدهم برای بهبود معیشت مردم است. حسن روحانی در آغاز به کار دولت با تاکید بر آمار سه میلیونی بیکاران مرکز آمار ایران، این موضوع را از چالش های جدی دولت دانسته و وعده داده بود که مهمترین هدف دولت تدبیر و امید ایجاد اشتغال برای بیکاران است.

کارشناسان بازار کار معتقدند بیکاری یکی از معضلات جامعه است که به بحرانی پیش روی جوانان و فارغ التحصیلان تبدیل شده است و دولت باید اشتغال زایی را در بین اولویت های اصلی خود قرار دهد. 

در همین ارتباط، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در روزهای گذشته به موضوع بیکاری و چالش کارجویان با عدم تعادل در عرضه و تقاضای نیروی کار کشور پرداخته و تصریح کرده است که حدود هشت و نیم میلیون نفر در آینده نزدیک جویای شغل هستند و متاسفانه در شرایط رکودی قرار گرفته ایم و ایجاد شغل برای این جمعیت جویای کار با سختی مواجه است و همزمان با یک تورم سنگین دو رقمی هم مواجهیم. 

دولت احمدی نژاد؛ از شعار تا عمل 

احمدی نژاد زمانیکه ریاست دولت را بدست گرفت یکی از شعارهای اصلی او ایجاد فرصت های شغلی و حل مشکل بیکاری بود. اما این شعارها به اندازه آمارهای دولت نهم و دهم غیرواقعی بود.

در طول هشت سال دولت او آمارهای مثبتی در زمینه اشتغال زایی منتشر شد که با درصد نرخ بیکاری همخوانی نداشت و به گفته کارشناسان در کنار موج اخراج و تعدیل بدلیل سوء مدیریت اقتصادی دولت و سیاست های نادرست، فرصت های شغلی زیادی هم از دست رفت.

نگاهی به آمارهای ارائه شده توسط دولت نهم و دهم با آمارهای مرکز آمار ایران در بحث اشتغال زایی، خود گواه تناقضات زیادی است که نشان می دهد در تعداد بیکاران کشور تغییری حاصل نشده است.

بازی با آمارً!

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت یازدهم در این زمینه می گوید: “نرخ اشتغال بستگی به پایه آمار دارد، پایه آمار کنونی که معیار قرار گرفته یک ساعت کار در هفته است با این پایه کار، بیکاری خیلی کم و اشتغال زیاد است و چون این بازی با آمار است وقتی پایه ها را جابجا می کنند آمارها نیز تغییر می کند.”

همچنین، خبرگزاری مهر در گزارشی به علل این تفاوت آماری پرداخته و نوشته است که کارشناسان اقتصاد و دانشگاهیان معتقدند در سال های فعالیت دولت های نهم و دهم سرمایه گذاری در پروژه ها کاهش یافته و حجم زیادی از پروژه های نیمه کاره نتوانستند امکان تکمیل و دستیابی به اعتبارات را به دست آورند که در نتیجه، این مسئله به ناچیز بودن اشتغال زایی واقعی در کشور منجر شده است. همچنین بحرانی که در بسیاری از واحدهای تولیدی کشور به ویژه واحدهای کوچک پس از اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها و افزایش یکباره هزینه های انرژی به وجود آمد نیز در این بخش به عنوان عوامل تاثیرگذار منفی بر بازار کار کشور مطرح است.

طبق ادعای دولت های نهم و دهم در مدت زمان فعالیت ۹۶ ماهه این دولت ها مجموعا ۷ میلیون فرصت شغلی در کشور ایجاد شده است که به صورت سالیانه ۸۷۵ هزار فرصت شغلی خواهد شد. از سویی طبق آمار دولت های گذشته در هر ماه حدود ۷۲ هزار و۹۱۷ فرصت شغلی در کشور ایجاد شده که در هر روز ۲ هزار و ۴۳۰ فرصت شغلی خواهد بود.

ایجاد سالیانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار فرصت شغلی ادعای بزرگی بود که دولت های نهم و دهم مطرح کردند. در بخش طرح های اشتغال زایی ضربتی نیز دو طرح بنگاه های کوچک زودبازده و مشاغل خانگی مطرح و با تبلیغات فراوان به اجرا گذاشته شد. این دو طرح هیچگاه نتوانستند آنچنان که باید در روند مهار بیکاری کشور تاثیرگذار باشند.

طبق اعلام مرکز آمار ایران، تعداد بیکاران کشور از ۲ میلیون و ۶۷۴ هزار و ۸۶۶ نفر در سال ۸۴ به ۲ میلیون و ۹۴۴ هزار و ۱۵۸ نفر افزایش یافته است.به عبارتی در فاصله سال های فعالیت دولت های نهم و دهم نه تنها ردی از اشتغال زایی میلیونی در آمارها وجود ندارد، بلکه ۲۶۹ هزار و ۲۹۲ نفر نیز بر تعداد بیکاران سال۸۴ افزوده شده است و به اصطلاح نه تنها اشتغال زایی جدیدی در آمارهای ارائه شده دیده نمی شود، بلکه حدود ۲۷۰ هزار نفر نیز به مجموع کل بیکاران کشور افزوده شده است.  

با رشد منفی اقتصاد اشتغال ایجاد نمی شود!

به گزارش آفتاب، بحث اشتغال و دستمزد دارای ابعادی فراتر از محدوده اقتصاد است، تا جایی که در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی هم مباحث اشتغال و دستمزد از عوامل موثر و تعیین‌کننده محسوب می‌شوند.

علی ربیعی روز جمعه در پایان سفر به سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگاران بیان کرد: “در این سالها اقتصاد ما با رشد منفی رو به رو بوده و معتقدیم که همه آنها نیز ناشی از تحریم نیست، در آمد ارزی کشور فوق العاده زیاد بوده اما مدیریت مناسبی نداشته است، اقتصاد مقاومتی کشور ضعیف شده و روز به روز به واردات وابسته شدیم.”

وی تاکید کرد: بی تردید در چنین شرایطی (منفی شدن نرخ رشد اقتصادی) نمی توان اشتغال ایجاد کرد. همچنین در این شرایط امیدی به درآمدهای نفتی نیست، حتی بودجه جاری هم ممکن است کفاف هزینه های جاری کشور را ندهد.

حال باید دید که در چنین وضعیتی که حسن روحانی دولت ی را تحویل گرفته است، چه میزان توان بهبود وضع موجود در زمینه اشتغال زایی و در نتیجه، حل مشکل بیکاری را دارد؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large