Skyscraper large
تاييد تلويحى وزير امور خارجه

پادشاه عمان حامل پیامی از سوی آمریکا بود

s96df45sdfپادشاه عمان حامل پیامی از سوی آمریکا برای جمهوری‌اسلامی بود.محمدجواد ظریف٬‌ در پاسخ به سوالی پیرامون این‌که ایا سلطان قابوس حامل پیامی از سوی آمریکا برای ایران بوده یا خیر٬ گفت: “آمریکا یکی از موضوعاتی است که وقتی دوستان ما به ایران سفر می‌کنند در مورد آن صحبت می‌کنند… آنها بعضا صحبت‌هایی با مقامات آمریکایی داشته‌اند و در این زمینه صحبت‌هایی مطرح می‌شود”. 

به گزارش روز، هم‌زمان پس از مطرح شدن گمانه‌زنی‌هایی پیرامون پیام سلطان قابوس از سوی آمریکا برای ایران٬ امکان حمله‌ی آمریکا به سوریه و همچنین سخنان هاشمی‌رفسنجانی پیرامون رابطه با آمریکا٬ باعث شده است که بار دیگر حمله به آمریکا در رسانه‌های اصول‌گرا شدت بگیرد. 

هم‌زمان روزنامه لبنانی الاخبار هم در همین زمینه نوشت: “سلطان قابوس پیش از سفر به ایران موافقت ضمنی آمریکا با ابتکار عمل خود را گرفته و قصد دارد به شکل جدی در رابطه ایران و آمریکا به عنوان یک میانجی ظاهر شود”.

این مساله مورد تایید روزنامه اصول‌گرای جمهوری‌اسلامی هم قرار گرفته بود و این نشریه پیش از سفر پادشاه عمان به ایران٬ نوشته بود که وی به قصد میانجی‌گری میان ایران و آمریکا٬ به عنوان اولین مهمان خارجی دولت روحانی٬ به ایران سفر کرده است. 

براساس رسمی در ایران٬ این آیت‌الله خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری‌اسلامی است که پیرامون امکان مذاکره با آمریکا تصمیم می‌گیرد. وی تیرماه گذشته تاکید کرده بود که گرچه نسبت به مذاکره با این کشور خوش‌بین نیست٬ اما مسوولان را برای مذاکره در موارد خاص٬ منع نکرده است. 

با وجود سخنان ظریف٬ علاالدین بروجردی٬ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی٬ پیرامون سفر سلطان قابوس٬ گفت: “نباید با حاشیه‌سازی و عنوان اینکه پادشاه عمان به عنوان میانجیگر یا اینکه پیامی از سوی آمریکا دارد، اهمیت این سفر را تحت الشعاع قرار گیرد”.  

هم‌زمان روزنامه کیهان – که مدیرمسوول آن توسط رهبر جمهوری‌اسلامی انتخاب می‌شود – ضمن انتقاد از افزایش گرایش به مذاکره با آمریکا نوشت: “آیا اختلاف موجود روبنایی و حل‌شدنی است یا آنها با اصل موجودیت ما مشکل دارند؟ به نحو دیگری هم می‌شود سؤال را مطرح کرد و آن این که آیا آمریکایی‌ها مثلا با شخص رئیس جمهور منتخب قبلی ملت ایران مشکل داشتند و با منتخب جدید دشمنی نمی‌ورزند؟ یعنی مسئله‌ای شخصی در میان بود و در این دو ماهی که دکتر روحانی به جای دکتر احمدی‌نژاد انتخاب شده، دولت و مجلس آمریکا پالس‌های ویژه‌ای- نظیر اعمال تحریم‌های خصمانه جدید از سوی دولت و تصویب تحریم‌های تازه از سوی مجلس نمایندگان!- ارسال نکرده‌اند که چشم بر واقعیت‌ها می‌بندیم”.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large