Skyscraper large

افزایش بیکاری جوانان تحصیلکرده و وعده دولت یازدهم برای رفع آن

df987gf8f8f8

مژگان مدرس علوم

بر اساس آخرین آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره وضعیت بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته های گوناگون، مجموعا ۷۶۸ هزار و ۵۱ نفر بیکار فارغ التحصیل دانشگاهی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۲۰۷ هزار و ۳۱۰ نفر دارای مدرک فوق دیپلم، ۵۰۵ هزار و ۱۰ نفر دارای مدرک لیسانس، ۵۲ هزار و ۱۶۹ نفر فوق لیسانس و دکترای حرفه ای و ۳ هزار و ۳۸۸ نفر نیز دارای مدرک دکترای تخصصی هستند.

بیکاری جوانان و نبود فرصت های شغلی یکی از چالش های پیش روی دولت یازدهم است که باید بعنوان یکی از اولویت های مهم و اساسی پیگیری شود. 

در آغاز به کار دولت یازدهم حسن روحانی با اشراف بر این موضوع در دیدار با نمایندگان مجلس بر ضرورت حل معضل بیکاری تاکید کرده و گفت: “اینکه کشور با تورم ۴۲ درصد مواجه است، در سال های آینده اگر اقدام فوری نشود، مشکل بیکاری بیشتر و بیشتر خواهد شد. ما جوان های تحصیلکرده را پس از دوره متوسطه به دانشگاه فرستادیم و هم اکنون بیش از ۴ میلیون دانشجو داریم.”

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با بیان اینکه نرخ بیکاری جوانان به میزان بیش از ۲ برابر نرخ عمومی بیکاری در کشور است، تصریح کرده بود که این آمارنشان می دهد جوانان بسیار زیادی مترصد ورود به بازار کار هستند و لازم است در دولت یازدهم برای این منظور برنامه های موثری به اجرا گذاشته شود.

به گزارش مهر، بیشترین تعداد بیکاران دانشگاهی در رشته های علوم انسانی و هنر، علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق و مهندسی ساخت و تولید هستند.

در همین زمینه، علی اکبر لبافی معاون کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفته است که هفتاد درصد کسانی که به موسسات کاریابی مراجعه کرده‌اند، در رشته‌های نظری تحصیل کرده‌اند و به صورت تئوریک با شرایط کاری رشته خود آشنا بوده و تجربه عملی ندارند که این چالشی در بخش بازار کار کشور ایجاد می‌کند.

معضل مدرک گرایی

طی دو دهه اخیر مسئله مدرک گرایی به یکی از معضلات اجتماعی بدل شده است و جوانان بدون هدف مشخص و علاقه تنها به فکر راه یافتن به دانشگاه و گرفتن مدرک هستند. این در حالی است که بین دانشگاهها و بازار کار نیز رابطه ای منطقی جهت جذب فارغ التحصیلان وجود ندارد. هر ساله در بسیاری از رشته ها تعداد زیادی از دانشجویان فارغ التحصیل می شوند که در ارتباط با رشته خود بازار کاری نمی یابند.

مجید ابهری آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با مهر علت بیکاری فارغ التصیلان و دارندگان مدارک دانشگاهی را عدم تطابق خروجی دانشگاهها با نیاز بازار کار می داند و تنظیم خروجی دانشگاهها با نیاز بازار کار را بعنوان راهکاری برای پیشگیری از بیکاری فارغ التحصیلان پیشنهاد می کند.

گفتنی است، حسن روحانی پیش از پیروزی در دیدار با جوانان در ورزشگاه سیزده آبان گفته بود که زمینه برای رفع بیکاری مهیا است، اما مشکل این است که برنامه ریزی صحیح وجود ندارد.

افزایش تعداد جوانان بی مهارت و بیکار

از سوی دیگر به گزارش ایرنا، بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی همواره یکی از مشکلات عمده در حوزه کار و اشتغال در سالهای اخیر بوده است به طوری که می توان مهمترین شاخص ها در موضوع بیکاری را در کشور بیکاری جوانان، زنان و افراد تحصیل کرده عنوان کرد.

نرخ بیکاری در کشور در سال ۹۱ معادل ۱۲٫۲درصد، نرخ بیکاری جوانان ۲۶٫۹درصد و بیکاری زنان جوان ۴۱٫۵درصد اعلام شده است.

افزایش درصد بالای بیکاری فارغ التحصیلان نمایی از نظام نادرست تحصیلی در کشور است. این در حالی است که دانشگاهها باید در رشته های مورد نیاز اقتصادی و اجتماعی دانشجو بپذیرند اما بدون برنامه ریزی برای آینده شغلی آنان هر ساله بر تعداد جوانان بدون مهارت و بیکار افزوده می شود.

اما حسن روحانی برای تعلیم رشته‌های کاری مورد احتیاج به منظور اشتغال با استاندارد روز دنیا راه‌حل‌های زیر را پیشنهاد داده است:

  • واگذاری سامانه تعلیمی شایسته برای نوجوانان از دوران کودکی با هدف ثبات در راه درست موفقیت
  • فراهم کردن شرایط خوب و مساعد برای جوانان به منظور فراگیری مهارت‌های روز کشورهای خارجی
  • کم کردن هزینه آموزش و همگانی کردن آن

وعده روحانی بر ایجاد تحول در سال اول دولت

او نخستین گام دولت تدبیر و امید را کاهش در کاهش نرخ بیکاری دانسته و می‌گوید دستکم سه میلیون و سیصد هزار نفر بیکار در ایران وجود دارد اگر این افراد مشغول به کار گردند و هر کدام به اندازه یک میلیون به بخش تولید خدمت کنند نتیجه آن می‌شود که در هر ماه سه میلیون نفر به کشور خدمت می‌کنند.

حسن روحانی در برنامه «به انتخاب شما» شبکه سه سیما وعده داده بود که در صورت پیروزی اش ظرف سال اول تحولی در جهت رفع بیکاری ایجاد کند. او گفته بود: “آن زمان‌هایی که ما دانشجو بودیم یعنی دهه چهل هر کی وارد دانشگاه می‌شد معناش این بود که تنها وارد دانشگاه نشده اصلاً یک شغل خوب با کسب درآمد بالا با یک مزد شایسته تضمین شده دیده می‌شد واقعاً ین طور بود ولی امروز متأسفانه جوان ما دوران تحصیل دانشگاهی اش را تمام می‌کند نه تنها در حد کارشناسی حتی کارشناسی ارشد حتی دکترا تازه که فارغ التحصیل نهایی می‌شود تازه دنبال کار می‌گردد تا کی به یک کار برسد و گاهی هم ناچار می‌شود کاری را انتخاب بکند که شایسته او نیست یا متناسب با تحصیلات و رشته تحقیقی او نیست این هم باز یک ضربه‌ای به کشور و سرمایه کشور است که دانشجو در یک رشته‌ای درس بخواند بعد برود در یک جای دیگری که هیچ تناسبی با رشته تحصیلی اش ندارد کار بکند واقعاً به معنای اتلاف سرمایه ملی است امیدوارم با یک برنامه ویژه برای آنهایی که فارغ التحصیل دانشگاه هستند بتوانیم شغل مناسب را ایجاد بکنیم و این کار ظرف سال اول ما می‌توانیم تحول اول را شاهد باشیم.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large